Na lotniskach w Europie pojawią się wykrywacze kłamstw. "Będą pytać o to, kto zapłacił za podróż"

Wykrywacze kłamstw na lotniskach? Na razie to tylko testy, ale niewykluczone, że jeśli się sprawdzą, to znajdą faktyczne zastosowanie podczas kontroli podróżnych. Cały system oparty jest na sztucznej inteligencji.

System iBorderCtr, czyli inteligentny mechanizm kontroli, to eksperymentalny program, który prowadzony jest pod patronatem węgierskiej policji. Właśnie ruszają jego testy. Na wybranych lotniskach na terenie Unii Europejskiej pasażerowie będą mogli "zmierzyć się" z wykrywaczami kłamstw, którymi będzie kierować sztuczna inteligencja.

Celem systemu jest ułatwienie, przyspieszenie i generalnie zwiększenie dokładności oraz skuteczności kontroli przy przekraczaniu granic na lotniskach. Testowany inteligentny system kontroli ma również zwiększyć ogólne bezpieczeństwo.

Dlaczego ten bilet jest taki tani? Jak oszczędzają tanie linie lotnicze

System iBorderCtr - na czym polega?

Najpierw trzeba będzie skorzystać z aplikacji online i za jej pomocą przesłać zdjęcie z paszportu, wizy itp. oraz inne dokumenty, które pozwalają na przekroczenie granicy. Następnie wirtualny strażnik z ekranu będzie zadawać szereg pytań, na które trzeba będzie odpowiadać prosto do kamery. Będą to pytania o podstawowe dane osobowe oraz takie, które będą dotyczyć już stricte podróży.

Jednocześnie podczas odpowiadania sztuczna inteligencja będzie monitorowała i analizowała twarz podróżnego. Na podstawie takich danych jak wielkość źrenicy, kierunek patrzenia bądź też zmiana głosu, będzie mogła ocenić, czy pasażer mówi prawdę.

Tych pasażerów, których wirtualny strażnik oceni jako uczciwych, puści dalej. W momencie jednak, gdy uzna, że dana osoba nie jest do końca szczera, skieruje ją do ponownej, bardziej szczegółowej kontroli, przeprowadzonej już przez ludzi.

Wirtualny strażnik zada pytanie o imię, wiek oraz datę urodzin. Będzie też pytał o takie rzeczy jak np. cel podróży bądź też, kto za nią zapłacił.

- poinformował Keeley Crockett z Manchester Metropolitan University w Anglii, który brał udział w tworzeniu projektu.

 

Jak informuje CNN, projekt iBorderCtrl, kosztował 4,5 mln euro, a finansowany był ze środków Unii Europejskiej. Testy tego inteligentnego systemu kontroli rozpoczęły się już w listopadzie i będą trwały przez sześć miesięcy na lotniskach na Węgrzech, Łotwie oraz w Grecji. Objęci nim będą pasażerowie, którzy przybywają spoza państw członkowskich UE, ale tylko ci, którzy wyrażą zgodę na wzięcie udziału w testach. Na lotniskach będą dostępne specjalne formularze zgody.

System iBorderCtrl będzie jednocześnie nadzorowany przez prawdziwych strażników, którzy na bieżąco będą mogli śledzić wyniki testów każdego pasażera.

Więcej o: