Dokąd najczęściej lata się z Polski? Wielka Brytania i Niemcy w czołówce. Są też dwie niespodzianki

Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował raport na temat preferencji osób podróżujących z Polski. Dane dotyczą pierwszego półrocza 2018 roku.

Liderzy najnowszego zestawienia, czyli Wielka Brytania i Niemcy, nie są raczej zaskoczeniem. Kraje te od lat są liderami tego typu rankingów. Trzecie miejsce zajęły Włochy, a czwarte Norwegia.

Nowe kierunki

Raport naświetla także wyraźną tendencję. Z Polski coraz więcej osób lata na Ukrainę i do Izraela. Kierunki te zanotowały najszybszy wzrost w okresie od stycznia do czerwca 2018 roku. Ze strony Urzędu Lotnictwa Cywilnego dowiadujemy się, że:

Największe wzrosty pod względem liczby przewiezionych pasażerów zaobserwowano w przypadku Izraela (+229 tys. pasażerów i 141 procent), a następnie Ukrainy (223 tys. pasażerów i 76 procent).

Grecja z lotu ptaka: w takich ujęciach tego kraju jeszcze nie widzieliście

Najpopularniejsze miasta i przewoźnicy

Z kolei, jeśli chodzi o miasta, do których lata najwięcej osób z Polski, liderem od lat jest Londyn. Drugie miejsce należy do Frankfurtu, a trzecie do Oslo. Czwarte pod względem popularności jest Monachium, a piąty Paryż. W tym ostatnim przypadku zauważalny jest jednak wyraźny spadek. W pierwszym półroczu 2018 roku do stolicy Francji z Polski poleciało aż o 33 tysiące osób mniej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. 

W zestawieniu najpopularniejszych przewoźników nadal króluje Ryanair. Zmniejszyła się jednak jego przewaga nad PLL LOT. W ubiegłym roku wynosiła ona aż 1 milion 700 tysięcy pasażerów. Z kolei najnowszy raport mówi "tylko" o 800 tysiącach. Trzecie miejsce w tej kategorii zajmuje Wizz Air.

Więcej o: