Dokąd najczęściej lata się z Polski? Wielka Brytania i Niemcy w czołówce. Są też dwie niespodzianki

Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował raport na temat preferencji osób podróżujących z Polski. Dane dotyczą pierwszego półrocza 2018 roku.

Liderzy najnowszego zestawienia, czyli Wielka Brytania i Niemcy, nie są raczej zaskoczeniem. Kraje te od lat są liderami tego typu rankingów. Trzecie miejsce zajęły Włochy, a czwarte Norwegia.

Nowe kierunki

Raport naświetla także wyraźną tendencję. Z Polski coraz więcej osób lata na Ukrainę i do Izraela. Kierunki te zanotowały najszybszy wzrost w okresie od stycznia do czerwca 2018 roku. Ze strony Urzędu Lotnictwa Cywilnego dowiadujemy się, że:

Największe wzrosty pod względem liczby przewiezionych pasażerów zaobserwowano w przypadku Izraela (+229 tys. pasażerów i 141 procent), a następnie Ukrainy (223 tys. pasażerów i 76 procent).

Grecja z lotu ptaka: w takich ujęciach tego kraju jeszcze nie widzieliście

Najpopularniejsze miasta i przewoźnicy

Z kolei, jeśli chodzi o miasta, do których lata najwięcej osób z Polski, liderem od lat jest Londyn. Drugie miejsce należy do Frankfurtu, a trzecie do Oslo. Czwarte pod względem popularności jest Monachium, a piąty Paryż. W tym ostatnim przypadku zauważalny jest jednak wyraźny spadek. W pierwszym półroczu 2018 roku do stolicy Francji z Polski poleciało aż o 33 tysiące osób mniej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. 

W zestawieniu najpopularniejszych przewoźników nadal króluje Ryanair. Zmniejszyła się jednak jego przewaga nad PLL LOT. W ubiegłym roku wynosiła ona aż 1 milion 700 tysięcy pasażerów. Z kolei najnowszy raport mówi "tylko" o 800 tysiącach. Trzecie miejsce w tej kategorii zajmuje Wizz Air.

Komentarze (29)
Dokąd najczęściej lata się z Polski? Wielka Brytania i Niemcy w czołówce. Są też dwie niespodzianki
Zaloguj się
 • aneczka.jedna

  Oceniono 11 razy 11

  Londyn i Frankfurt to największe lotniska przesiadkowe.
  Tak więc nie koniecznie wiadomo, gdzie pasażer z Polski finalnie wyląduje.

 • yosemitesam

  Oceniono 12 razy 8

  Samolotami to by se każden jeden polatał, tyko zapier...lać za miche ryżu to ni ma komu w tym kraju!

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 4 razy 2

  to znaczy który kierunek jest niby zaskoczeniem? bo ja nie widzę...

  UK, Norwegia - praca
  Włochy - pielgrzymi/praca

  Izrael - turystyka/pielgrzymki (Żydów do Polski)

  Ukraina - z 1 milionem Ukraińców to powinna być tak samo popularna jak UK, ale managerowie linii lotniczych jak zwykle wiedzą lepiej

 • swinton

  Oceniono 4 razy 2

  Izrael - liczba Izraelczyków polskiego pochodzenia zwieksza sie rocznie o kilka tysiecy wiec lataja.
  Na dodatek izraelskie inwestycje w Polsce sa calkiem spore.

 • pani_libusza

  Oceniono 6 razy 2

  Do pracy.

 • artco1313

  Oceniono 2 razy 0

  na wyspy, i do norwegii sensownie (tanio) nie da się dostać inaczej niż samolotem, niemcy, benelux czy płn włochy są w zasięgu taniej jazdy busem - do szwecji lub danii jak ktoś z północy polski to prom jest alternatywą - a trasy na ukrainę to dla ludzi wschodu wygoda - więc ta "popularność" to raczej ściema

 • l.i.l.a.b.a.j.ona

  Oceniono 7 razy -3

  Gdy zacznie obowiazywac Brexit, UK zamknie poniekad swe granice dla Polski a to oznacza, ze kierunek Wielka Brytania spadnie o kilkadziesiat "oczek" i ten wielki centralny port lotniczy okaze sie wielka porazka bo drastycznie spdnie liczba podrozujacych na Wyspy.

 • augenthaler

  Oceniono 5 razy -3

  W tym roku leciałem tylko dwa razy (w obie strony). Do Malagi w Andaluzji i do Hurghady w Egipcie. W Oslo, Paryżu i Frankfurcie byłem już samolotowo, ale Monachium nie widziałem nigdy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX