Pod meksykańską Piramidą Księżyca odkryto tunel i tajemniczą komnatę. Dopiero teraz to ujawniono

Archeolodzy, którzy pracują w starożytnym meksykańskim mieście Teotihuacan, dokonali niezwykłego odkrycia. Okazuje się, że pod jedną z atrakcji turystycznych - Piramidą Księżyca - kryją się tunel i tajemnicza komnata.

Naukowcy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) w Meksyku oraz Instytutu Geofizyki na Narodowym Autonomicznym Uniwersytecie Meksykańskim (UNAM) prowadzili prace w starożytnym mieście Teotihuacan, w pobliżu stolicy kraju.

Jak donosi serwis Fox News, pod Piramidą Księżyca -  jedną ze słynnych atrakcji turystycznych, archeolodzy odkryli tunel i tajemniczą komnatę.

Tunel do "podziemnego świata"

Pomieszczenie ma średnicę około 49 stóp, czyli blisko 15 metrów. Zdaniem naukowców mogło być wykorzystywane podczas ceremonii pogrzebowych. Ukryty tunel prowadzi natomiast z komnaty do południowej części położonego przed piramidą Placu Księżyca. Zdaniem naukowców odkrycia mogą być związane z wierzeniami Azteków, a konkretnie z ich koncepcją podziemnego świata Mictlan.

Co ciekawe, zarówno tunel, jak i komnatę odkryto latem 2017 roku, ale badacze dopiero teraz zdecydowali się ujawnić znalezisko. Do odkrycia podziemnych struktur posłużyła metoda elektrooporowa, która wykorzystuje zjawisko różnego przewodnictwa podłoża w zależności np. od jego struktury.

"Miejsce, w którym ludzie stają się bogami"

Teotihuacan było przez Azteków uważane za święte miasto. Jego nazwę można przetłumaczyć jako "miejsce, w którym ludzie stają się bogami". To właśnie tam składali oni swoje krwawe ofiary z ludzi.

Oś starożytnego miasta stanowi Aleja Zmarłych o długości dwóch kilometrów i szerokości około 40 metrów. Z jednej strony ogranicza ją Cytadela, a z drugiej Piramida Księżyca. Wzdłuż Alei mieściło się wiele świątyń, w tym najbardziej znane Świątynia Słońca i Świątynia Pierzastego Węża.

Zobacz również:

Tajemnicze, podziemne miasto w Chinach. Ludzie mieszkają tutaj od pokoleń

Komentarze (30)
Pod meksykańską Piramidą Księżyca odkryto tunel i tajemniczą komnatę. Dopiero teraz to ujawniono
Zaloguj się
 • antekwielki

  Oceniono 21 razy 21

  Dla wyjasnienia, Teotihuacan nie bylo azteckim miastem, zostalo tylko przez Aztecow odkryte.

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 28 razy 16

  To jest sekretna komnata, w ktorej pewien bosy podróznik w wielkiej tajemnicy oddaje sie spolkowaniu z mezczyznami.

 • kornel-1

  Oceniono 18 razy 10

  Teraz ujawnili!? National Geographic pisał o tym ponad rok temu:
  news.nationalgeographic.com/2017/07/tunnel-pyramid-teotihuacan-Mexico-archaeology-spd/

  Żałosny portal. Dziennikarzyna nie potrafi znaleźć materiałów źródłowych.

 • pintonek

  Oceniono 6 razy 4

  Jak zobaczyłem tytuł na głównej od razu pomyślałem, że chodzi o San Escobar.

 • Oceniono 2 razy 2

  To na bank jest przejście do innego świata .Podejrzewam że ci co przyszli na Ziemię zgubili klucz do otwarcia powrotnych drzwi.

 • kresedebarg

  Oceniono 4 razy 2

  już mnie to irytuje ,każdej dziurze wykopanej przez starożytnych przypisywana jest jakaś mistyczna właściwość - starożytny wybudował sobie piwnicę na ziemniaki , współczesny zaraz twierdzi ,że to portal do innego wymiaru lub komnata do obcowania z bogami

 • extrafresh

  Oceniono 6 razy 2

  Lokalni mówią na to culo del presidente, czyli odbyt prezesa.
  Ciekawe dlaczego.

 • Jerzy Kaczmarczyk

  Oceniono 1 raz 1

  Tam znaleźli gwiezdne wrota, tylko je zaraz gdzieś zakitrali. Będą organizować wycieczki do innych galaktyk, a może i podróże w czasie. Proponuję już ustawić się w kolejce, żeby załapać się w tym stuleciu. na podróż za jeden uśmiech.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX