Jedziesz w ten weekend pociągiem? Niektóre będą musiały godzinę stać na trasie

Przed nami zmiana czasu z letniego na zimowy. W nocy z 27 na 28 października będziemy spali o godzinę dłużej. A w jaki sposób wpłynie to na pracę linii kolejowych?

W nocy z soboty na niedzielę zegarki zostaną cofnięte z godziny 3:00 na godzinę 2:00. W związku z tym pociągi, które będą w tym czasie na trasach, będą musiały odbyć godzinne postoje. Zabieg ten ma zapobiec zamieszaniu, które mogłyby wywołać przyjazdy niezgodne z rozkładami.

Nocne pociągi zatrzymają się na najbliższych stacjach, z których wyruszą w dalszą podróż. Po godzinnym postoju powinny pracować zgodnie z obowiązującym rozkładem.

Rewolucja w PKP. 6 miliardów zł, 100 nowych pociągów, "polskie pendolino" na torach

Nocne postoje na 15 trasach

Na stronie PKP Intercity została już opublikowana informacja, która dotyczy planowanych postojów w nocy z soboty na niedzielę. Lista obejmuje aż 15 połączeń kolejowych. Przykładowo, IC Karkonosze, który jeździ na trasie Białystok-Jelenia Góra, zatrzyma się na godzinę w Ostrowie Wielkopolskim. Z kolei TLK Karpaty (Kraków-Gdynia) będzie miał postój w Częstochowie.

www.intercity.plwww.intercity.pl www.intercity.pl

Na stronie znalazło się także uzasadnienie wprowadzenia takich rozwiązań:

Zmiana czasu letniego na zimowy wiąże się z wdrożeniem specjalnej procedury przez przewoźników kolejowych na terenie naszego kraju oraz całej Europy. Polega ona na wprowadzeniu godzinnego postoju pociągów w nocy z 27 na 28 października na najbliższych stacjach, z których składy wyruszą w dalszą podróż według bieżących godzin odjazdów.

W razie wątpliwości pasażerowie mogą uzyskać informacje pod numerem telefonu: 703 200 200.

Więcej o: