Zima w Tatrach nie odpuszcza. Na szlakach niebezpiecznie, a na Kasprowym Wierchu śnieg prawie po kolana

Zima w Tatrach trwa w najlepsze. Tatrzański Park Narodowy wydał komunikat dla turystów, w którym ostrzega przed trudnymi warunkami na szlakach. W niektórych partiach gór pokrywa śnieżna ma kilkadziesiąt centymetrów.

Zima w Tatrach nie daje za wygraną. W najnowszym komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) czytamy, że warunki na szlakach są bardzo niekorzystne. Pracownicy parku informują, że od wysokości 1200 m n.p.m. zalega śnieg, miejscami występują też oblodzenia. Do tego dochodzi silny wiatr na grani, który powoduje zamiecie i zawieje śnieżne.

W wielu miejscach utworzyły się głębokie zaspy. Poniżej 1300 m n.p.m. szlaki są śliskie i błotniste.

"Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu". Magiczna wioska w górach pełna weekendowych atrakcji [TRIP WE DWOJE]

TPN przypomina, że przed wyjściem w góry należy sprawdzić prognozę pogody i zapoznać się z komunikatem turystycznym. W wyższych partiach gór może być nawet poniżej 0 stopni Celsjusza, a gwałtowny spadek temperatury może prowadzić do wychłodzenia organizmu, dlatego zalecane jest założenie ciepłej odzieży.

W swoim komunikacie park podkreśla również, jak szybko zmieniają się warunki pogodowe w górach i że trzeba być na to przygotowanym. Pracownicy TPN radzą, aby dostosowywać trasy wycieczek do umiejętności i aktualnie panujących warunków i zaplanować je tak, by wrócić przed zmrokiem.

Wciąż zamknięty jest szlak między Świnicą a Zawratem. Powodem jest obryw skalny i zniszczenie dużego fragmentu szlaku.

Zima w Tatrach. Na Kasprowym śnieg do kolan

Według oficjalnych prognoz w środę, 24 października, na Kasprowym Wierchu było ok. 15 cm śniegu. Serwis pogodowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że w czwartek w wyższych partiach gór wciąż będzie padać śnieg, co oznacza wzrost pokrywy śnieżnej o ok. 5 cm w niektórych miejscach. 

O tym, jak dużo śniegu znajduje się na tatrzańskich szczytach, świadczy chociażby zdjęcie, które zostało zamieszczone w środę rano na fanpage'u Biegu Granią Tatr.

Nie polecamy treningów w Tatrach w najbliższym czasie. W wyższych partiach gór zaspy ponad 20 cm, zamieć i silny wiatr

- dowiadujemy się z posta.

Więcej o: