Prestiżowe Lonely Planet znów wyróżnia polskie miasto. Wciąż nieodkryte przez turystów, ale może być hitem 2019

Lonely Planet, wydawca popularnych przewodników, opublikował swój coroczny ranking Best in Travel. Zestawienie dzieli się na wiele kategorii i w jednej z nich znalazło się polskie miasto. Tym razem nie Warszawa, Kraków czy Gdańsk.

Zestawienie Best in Travel zawiera miejsca, które warto, zdaniem Lonely Planet, odwiedzić w kolejnym roku kalendarzowym. Ranking dzieli się na kilka kategorii, są m.in. najlepsze kraje, regiony, miasta i tzw. najlepsza wartość (ang. Best Value). 

W ostatniej kategorii umieszczane są miejsca, które, według autorów serii przewodników, pozostają jeszcze nieodkryte przez turystów lub nie są wśród nich zbyt popularne, a mogą stać się hitami nadchodzącego roku. Zaś pod względem kosztów są kierunkami na każdą kieszeń.

Po Krakowie i Gdańsku przyszła pora na Łódź

Właśnie w tej dziedzinie wyróżnione zostało jedno z polskich miast. Nie jest to jednak ani Warszawa, ani Kraków, ani Gdańsk - o tych miastach raczej nie można powiedzieć, że pozostają nieznane wśród turystów. Tym razem uznanie w oczach Lonely Planet zdobyła Łódź.

Stolica województwa łódzkiego uplasowała się na drugim miejscu rankingu. Wyprzedziła ją tylko Dolina Nilu w południowym Egipcie. Twórcy przewodników podróżniczych docenili Łódź za to, jak szybko się rozwija.

Miasto jest mieszanką odnawianych, przemysłowych przestrzeni i odważnych projektów architektonicznych: dawne fabryki przekształcane są w obiekty kulturalne, rozrywkowe i handlowe

- czytamy w opisie.

Co w takim razie warto zobaczyć w Łodzi? Podpowiedzi znajdziecie w naszym wideo.

Lonely Planet zwróciło uwagę m.in. na kompleks kulturalno-edukacyjny EC1, którego częścią są m.in. Centrum Nauki i Techniki, jedno z najnowocześniejszych w Europie planetariów oraz liczne przestrzenie wystawowe. 

Autorzy przewodników nie przeszli obojętnie również obok Manufaktury, a także Muzeum Sztuki, którego oddział o nazwie MS2 jest częścią wspomnianego centrum handlowego - znajduje się w budynku XIX-wiecznej tkalni. Uwadze Lonely Planet nie uszedł też odnowiony dworzec Łódź Fabryczna, który został nazwany "dziełem sztuki z pociągami".

W ubiegłym roku Lonely Planet również wyróżniło Polskę. Autorzy zachęcali m.in. do odwiedzenia takich miast jak Toruń, Lublin i Tarnów, zachwycił ich też Białowieski Park Narodowy oraz Zakopane.

Pełna dziesiątka rankingu Best Value 2019

Poniżej zamieszczamy listę wszystkich miejsc, które zostały wyróżnione przez Lonely Planet:

 1. Dolina Nilu, Egipt
 2. Łódź, Polska
 3. Park Narodowy Great Smoky Mountains, USA
 4. Malediwy
 5. Houston, USA
 6. Argentyna
 7. Bangladesz
 8. Albania
 9. Ekwador
 10. Słowenia
Komentarze (53)
Prestiżowe Lonely Planet znów wyróżnia polskie miasto. Wciąż nieodkryte przez turystów, ale może być hitem 2019
Zaloguj się
 • fury11

  Oceniono 51 razy 33

  I to wszystko jest zasługą prezydent Zdanowskiej. Nie ma mowy o innym prezydencie w tym mieście.

 • notremak

  Oceniono 44 razy 26

  Polska jest zbyt piękna, by oddać ją pissowskiej zarazie!

 • wlodeek

  Oceniono 27 razy 21

  A jednak to miasto zostało docenione, mimo że ma pusty dworzec. Łódź zrobiła ogromne postępy w ostatnich latach.

 • wranek

  Oceniono 30 razy 20

  Gonić z Łodzi Pisiaków a bedzie dobrze.

 • nieotake

  Oceniono 28 razy 18

  A to dlatego, że Miastem Łodzią tak sprawnie, zgrabnie i energicznie od 8 lat zarządza pewna Hanka z jajami, której miejscowy suweren absolutnie masowo i gremialnie przedłużył swój mandat zaufania.
  A gdyby Lonely Planet raczył był swój ranking ogłosić parę dni wcześniej, to jej zwycięstwo wyborcze mogłoby być jeszcze bardziej miażdżące😏.
  I jak tam Rau, bedziesz sprawdzić chciał, jak wygląda płonący komitet wojewódzki partii od środka?

 • oczy_argusa

  Oceniono 17 razy 11

  To może zamiast mówić o premierze Kosiniaku-Kamyszu czas aby p.Zdanowska stanęła na czle PO i została premierką. Po jej rządami całą Polska zachwycałaby tuystów.

 • cezary.brzezinski

  Oceniono 2 razy 2

  Wszystkim krytykom Łodzi aż prosi się przypomnieć sentencję z Kopalni w Wieliczce. " Cudze chwalicie swego nie znacie. Sami nie wiecie co posiadacie...."

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 2 razy 2

  To, ze Lodz zwycieza z Malediwami nie jest akurat dziwne. Dziwne, ze Malediwy sa az tak wysoko w rankingu. Stolice Malediw mozna przejsc wzdluz i wszerz w ciagu godziny, w pieciogwiazdowych hotelach na atolach mozna pasc z nudow juz po 2 spedzonch tam nocach. Nie dziwne, ze Malediwy wybierane sa glownie w ramach miesiaca miodowego (gdy para i tak 24 godziny na dobe spedza w lozku), ale nawet nowozency nie wytrzymuja tam dluzej niz tydzien.

 • swinton

  Oceniono 2 razy 2

  Malediwy - to panstwo gdzie turysta nie moze bez specjalnego pozwolenia odwiedzic wyspy na ktorych mieszkaja lokalni. Nawet jak taka wyspa jest tylko 600m obok tej dla turystow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX