Prestiżowe Lonely Planet znów wyróżnia polskie miasto. Wciąż nieodkryte przez turystów, ale może być hitem 2019

Lonely Planet, wydawca popularnych przewodników, opublikował swój coroczny ranking Best in Travel. Zestawienie dzieli się na wiele kategorii i w jednej z nich znalazło się polskie miasto. Tym razem nie Warszawa, Kraków czy Gdańsk.

Zestawienie Best in Travel zawiera miejsca, które warto, zdaniem Lonely Planet, odwiedzić w kolejnym roku kalendarzowym. Ranking dzieli się na kilka kategorii, są m.in. najlepsze kraje, regiony, miasta i tzw. najlepsza wartość (ang. Best Value). 

W ostatniej kategorii umieszczane są miejsca, które, według autorów serii przewodników, pozostają jeszcze nieodkryte przez turystów lub nie są wśród nich zbyt popularne, a mogą stać się hitami nadchodzącego roku. Zaś pod względem kosztów są kierunkami na każdą kieszeń.

Po Krakowie i Gdańsku przyszła pora na Łódź

Właśnie w tej dziedzinie wyróżnione zostało jedno z polskich miast. Nie jest to jednak ani Warszawa, ani Kraków, ani Gdańsk - o tych miastach raczej nie można powiedzieć, że pozostają nieznane wśród turystów. Tym razem uznanie w oczach Lonely Planet zdobyła Łódź.

Stolica województwa łódzkiego uplasowała się na drugim miejscu rankingu. Wyprzedziła ją tylko Dolina Nilu w południowym Egipcie. Twórcy przewodników podróżniczych docenili Łódź za to, jak szybko się rozwija.

Miasto jest mieszanką odnawianych, przemysłowych przestrzeni i odważnych projektów architektonicznych: dawne fabryki przekształcane są w obiekty kulturalne, rozrywkowe i handlowe

- czytamy w opisie.

Co w takim razie warto zobaczyć w Łodzi? Podpowiedzi znajdziecie w naszym wideo.

Zobacz wideo

Lonely Planet zwróciło uwagę m.in. na kompleks kulturalno-edukacyjny EC1, którego częścią są m.in. Centrum Nauki i Techniki, jedno z najnowocześniejszych w Europie planetariów oraz liczne przestrzenie wystawowe. 

Autorzy przewodników nie przeszli obojętnie również obok Manufaktury, a także Muzeum Sztuki, którego oddział o nazwie MS2 jest częścią wspomnianego centrum handlowego - znajduje się w budynku XIX-wiecznej tkalni. Uwadze Lonely Planet nie uszedł też odnowiony dworzec Łódź Fabryczna, który został nazwany "dziełem sztuki z pociągami".

W ubiegłym roku Lonely Planet również wyróżniło Polskę. Autorzy zachęcali m.in. do odwiedzenia takich miast jak Toruń, Lublin i Tarnów, zachwycił ich też Białowieski Park Narodowy oraz Zakopane.

Pełna dziesiątka rankingu Best Value 2019

Poniżej zamieszczamy listę wszystkich miejsc, które zostały wyróżnione przez Lonely Planet:

  1. Dolina Nilu, Egipt
  2. Łódź, Polska
  3. Park Narodowy Great Smoky Mountains, USA
  4. Malediwy
  5. Houston, USA
  6. Argentyna
  7. Bangladesz
  8. Albania
  9. Ekwador
  10. Słowenia
Więcej o: