Korea Północna na wyciągnięcie ręki? Turyści już wkrótce będą mogli przekroczyć linię demarkacyjną

Wygląda na to, że szykuje się nowa atrakcja dla turystów, którzy odwiedzają Półwysep Koreański. Minister obrony Korei Południowej zapowiedział, że "w bliskiej przyszłości" będą oni mogli przekroczyć linię demarkacyjną pomiędzy krajami.

Strefa zdemilitaryzowana pomiędzy Koreą Południową a Północną powstała w 1953 roku. Wycieczki do niej, a także wizyty we wspólnej strefie bezpieczeństwa (ang. Joint Security Area), która się tam znajduje, organizowane są od dawna. Można je wykupić tylko w autoryzowanej agencji turystycznej. Turyści, którzy przyjeżdżają do Korei Południowej, z chęcią odwiedzają miejsce, które wbrew swojej nazwie jest jedną z najbardziej uzbrojonych granic na świecie. 

 

Wiele wskazuje na to, że już wkrótce będą oni mogli skorzystać z jeszcze jednej atrakcji, która jest związana z tym obszarem. Jak podają brytyjskie i japońskie media, minister obrony Korei Południowej, Dziong Kjong Du, zapowiedział, że "w bliskiej przyszłości" turyści będą mieli możliwość przekroczenia linii demarkacyjnej. Przebiega ona właśnie przez wspólną strefę bezpieczeństwa w granicznej miejscowości Panmundżom.

To w tym miejscu w kwietniu tego roku doszło do historycznego uścisku pomiędzy przywódcami obu krajów - Kim Dzong Una i Mun Dze Ina. 

Media, które poinformowały o rychłym dostępie dla turystów do linii demarkacyjnej, nawiązały również do tego wydarzenia. The Telegraph pisze, że wycieczka tam będzie okazją, aby "zrobić perfekcyjne selfie", a The Japan Times przewiduje, że turyści chętnie będą odtwarzać wspomniany uścisk przywódców.

Ministerstwo obrony Korei zapowiada, że zamierza współpracować m.in. z USA i ONZ, aby znieść ograniczenia tak szybko, jak to możliwe.

Kim Dzong Un i Donald Trump podpisali historyczne porozumienie

Otwarcie granicy dla turystów jest kolejnym ruchem, który ma na celu zmniejszyć napięcie na Półwyspie Koreańskim, odkąd Kim Dzong Un zdecydował się na rozmowy z prezydentem Korei Południowej oraz prezydentem USA. Informowaliśmy też o tym, że Korea Północna zamierza otworzyć się na zagranicznych turystów i buduje luksusowy kurort, który media okrzyknęły mianem "Costa del Kim".

Więcej o: