Turyści znaleźli się na drodze pędzącej lawiny. Na filmie udało im się uchwycić groźny moment

Hiszpańskim podróżnikom udało się nakręcić niezwykły film. Widać na nim rozpędzoną lawinę, przed którą zdołali ukryć się pomiędzy skałami.

Lawiny śnieżne schodzą z ogromną prędkością. Przez to są nie tylko niebezpieczne dla ludzi, którzy znajdują się w pobliżu, ale także bardzo trudne do uchwycenia na nagraniach. To jednak udało się hiszpańskim turystom, którzy znaleźli się na drodze lawiny w pakistańskiej części Karakorum.

Uchwycili niebezpieczne zjawisko

Hiszpańscy podróżnicy nie spodziewali się zapewne, że w trakcie wyprawy spotkają się z niebezpiecznym żywiołem. Mieli sporo szczęścia. Udało im się ukryć pomiędzy skałami, dzięki czemu nie zostali porwani przez lawinę. 

 

Film, na którym uchwycono żywioł, został opublikowany w serwisie YouTube na kanale Caters Clips. Przez to, że nieczęsto możemy obserwować tego typu zjawiska, nagranie robi ogromne wrażenie. Obecnie ma ono już ponad 65 tysięcy wyświetleń. 

To trudne zadanie

Lawiny to najbardziej gwałtowne ruchy masowe. Spotkanie z nimi jest z reguły bardzo niebezpieczne. Schodzą z reguły z ogromną prędkością - zdarza się, że trwa to od kilku do kilkunastu minut. Dlatego nagranie zjawiska jest wyjątkowo trudnym zadaniem.

Karakorum, w którym powstał film, to drugi pod względem wysokości łańcuch górski na świecie (najwyższe są Himalaje). Położony jest on na pograniczu Chin, Pakistanu i Indii. Najwyższe szczyty to K2 (8611 metrów n.p.m.), Gaszerbrum I (8068 metrów n.p.m.) i Broad Peak (8047 metrów n.p.m.).

Więcej o: