Gejzer w Yellowstone wyrzucił w powietrze śmieci. Niektóre z nich mają prawie 90 lat

W Parku Narodowym Yellowstone w USA doszło do erupcji jednego z gejzerów. Ku zaskoczeniu wszystkich, z gorącego źródła wyleciały nie tylko elementy natury, lecz także śmieci.

Możemy się jedynie domyślać, jakie miny mieli pracownicy słynnego Parku Narodowego Yellowstone w USA po tym, gdy zobaczyli, co wyleciało z gejzeru Ear Spring. Do jego wybuchu doszło w połowie września. Poza typową gorącą wodą i parą wodną wytrysnęły z niego również śmieci. Wyrzut ten był największy od 1957 roku. I, jak się okazało, prawdopodobnie też najbardziej wyjątkowy.

Podczas eksplozji Ear Spring wyrzucił na ponad dziewięć metrów śmieci, które latami były wrzucane do gejzeru przez turystów. Wokół ujścia gorącego źródła pracownicy znaleźli niedopałki, puszki, monety, folie, obcasy butów, popękane butelki, słomki do picia, a nawet plastikową filiżankę. Niektóre z tych przedmiotów pochodziły jeszcze sprzed czasów II wojny światowej. Przykładem może być smoczek, którego pochodzenie datuje się na lata 30. XX wieku.

10-milionowe miasto zapada się do morza

Park Narodowy Yellowstone podzielił się swoim zaskakującym odkryciem w social mediach i zamieścił zdjęcie "pamiątek", które turyści wrzucali do gejzeru przez prawie 90 lat.

Niektóre z nich mają wartość historyczną. Dlatego też zostaną zinwentaryzowane przez kuratorów i trafią do archiwów Parku Narodowego Yellowstone

- informują przedstawiciele Yellowstone.

Te same osoby przestrzegają również, aby nie wrzucać niczego do gorących źródeł, ponieważ przedmioty mogą je uszkodzić.

Prosimy, nie używajcie gejzeru jako śmietnika (...)

- apelują do turystów.

Przedstawiciele parku Yellowstone wyrażają również nadzieję, że był to incydent, a w przyszłości gejzer podczas erupcji wyrzuci jedynie naturalne rzeczy, takie jak skały i woda.

Komentarze (50)
Gejzer w Yellowstone wyrzucił w powietrze śmieci. Niektóre z nich mają prawie 90 lat
Zaloguj się
 • wrednyluke

  Oceniono 43 razy 41

  Jakby mi to wrzucali, też bym zwymiotował...

 • rstipes

  Oceniono 23 razy 23

  Niedlugo śmieci beda spadac na nas z nieba z deszczem. Nasza ekologia to smiech na sali. Wszedzie syf i syfiarze. Kazde warzywo w folijce serek dzemik napoj w torebkach i plastiku. 200ml wody i butelka maly jogurcik i wymieniac mozna bez liku.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 27 razy 23

  A w Polsce nadal 'kulturalnie' i po prostu do lasu, jako nawoz dla prawdziwkow...

 • kac

  Oceniono 28 razy 16

  Ważniejsze od tego co wyleciało jest to, że teraz wyleciało a wcześniej przez ~90 lat nie. Oznacza to, że aktywność wulkanu znacznie wzrosła i być może niedługo doczekamy się fajerwerków na globalną skalę.

 • mer-llink

  Oceniono 11 razy 7

  To powrzucał Józef Tkaczuk!

 • siwywaldi

  Oceniono 8 razy 6

  Jak można wrzucać śmiecie do gejzeru, który co kilkanaście minut ma erupcję? I jakim cudem mogą one yam przeleżeć w nierozłożonej postaci 90 lat? To chyba wiedzą TYLKO "redaktorzy" gazeta.podróże :-))

  Bo prawda raczej jest taka, że podziemne wody gejzeru po wielu latach WYPŁUKAŁY jakiś dół z odpadkami składowanymi w taki sposób. W sumie to nic nowego, bo nasi kochający przyrodę i dbający o czystość lasów harcerze, tę "ekologiczną" metodę utylizacji śmieci, stosowali jeszcze w latach 90-tych :-)

 • artur0121

  Oceniono 7 razy 3

  Człowiek to durne zwierzę

 • rezun-one

  Oceniono 2 razy 2

  Marzy mi się by Puszcza Białowieska wyrzuciła Szyszkę i jego karatów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX