Apel do turystów na Islandii: Nie kupujcie wody w sklepach. Okazuje się, że może być droższa od benzyny

Władze Islandii zaapelowały do turystów, aby ci nie kupowali wody butelkowanej w sklepach. Zwrócili uwagę, że woda w ich kraju jest tak czysta, że można pić nawet tę z kranu. A przy okazji sporo się zaoszczędzi.

W ostatnich miesiącach dużo mówi się o zaprzestaniu korzystania z plastiku i walce z nadmierną produkcją odpadów. Między innymi z tego powodu władze Islandii, a konkretnie Ministerstwo Środowiska i Zasobów Naturalnych oraz Agencja Środowiska Islandii, zainicjowały akcję o nazwie "Turn the Tap On" (z ang. "Odkręć kran").

W oficjalnym komunikacie władze wyjaśniają, że chcą w ten sposób uświadomić turystom, że kupowanie wody butelkowanej w sklepach nie jest konieczne. Dlaczego? Bo w kranach jest dokładnie ta sama woda, co w sklepowych butelkach.

Czy picie kranówki jest szkodliwe? [NaZdrowie]

Islandzkie media wyjaśniają, że można ją pić bez obaw, ponieważ jest wyjątkowo czysta. Według rankingu Environmental Performance Index Islandia zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem jakości wodny pitnej i warunków sanitarnych.

Serwis The Reykjavik Grapevine podkreśla jednak, że nie jest to jedyny powód, dla którego kupowanie sklepowej wody nie ma sensu. Chodzi też o to, że jest ona bardzo droga. "Cena za wodę butelkowaną czasem może być wyższa niż cena benzyny" - przestrzegają. 

Komentarze (34)
Apel do turystów na Islandii: Nie kupujcie wody w sklepach. Okazuje się, że może być droższa od benzyny
Zaloguj się
 • facio60

  Oceniono 8 razy 4

  Woda dla użytkowników jest tak dobra i czysta jak wypływa z miejsca, w którym ją pobieramy. Jak przepłynie przez stare rury, to smak będzie zapewne inny niż w miejscu uzdatniania. Niestety, jak porównam wodę na herbatę z wodociągu północnego w Warszawie z oligocenem czy oazą z butelki, to po tej pierwszej mam odruch niemal wymiotny.

 • cwk01

  Oceniono 1 raz 1

  Oby więcej takich inicjatyw. Wodę na mieście można znaleźć na waterly.org . W samej Warszawie zostanie uruchomione ponad 170 poidełek w miejscach publicznych.

 • lech2011

  Oceniono 19 razy 1

  Na Islandii za wodę zapłacisz więcej niż za benzynę. Władze: "Nie kupujcie jej"

  Wody czy benzyny ?

 • xx78

  0

  Kranówa na Islandii śmierdzi zgniłymi jajami. Wszędzie dosłownie. Z każdego kranu.

 • fakej

  Oceniono 10 razy 0

  Hm w podobnym tonie byly reklamy radiowe Saur Neptun Gdansk, tylko ze dla kogos woda z butelki moze byc smaczniejsza niz ta z kranu.

 • qqror

  Oceniono 23 razy -1

  Właśnie wróciłem z Islandii. Kilka obserwacji:
  1. Woda z kranu na Islandii śmierdzi zgniłym jajem.
  2. Woda w butelce jest po prostu wygodniejsza w użyciu np. na kempingu. Potem można pustą butelkę uzupełnić, ale trzeba ją (tą butelkę) mieć.
  3. Trochę przeginają tam z plastikiem. W barach na Islandii nie dają plastikowych rurek do drinków. Spróbujcie wypić mohito z kruszonym lodem prosto ze szklanki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX