Powstała pierwsza w Polsce autostrada dla rowerów. Policja zapowiada, że będą na niej kontrole

W Jaworznie powstała długo wyczekiwana, pierwsza autostrada dla rowerów. Wzorem były te z Danii, Niemiec czy Holandii. Obowiązuje na niej ograniczenie prędkości, a policja zamierza kontrolować rowerzystów.

30 września otwarta została pierwsza w Polsce bezkolizyjna droga szybkiego ruchu dla rowerów - Velostrada. Jej długość wynosi 10 kilometrów, a trasa składa się z dwóch dwupasmowych jezdni dla cyklistów, każda o szerokości pięciu metrów. Do tego wzdłuż autostrady wydzielony jest chodnik dla pieszych (dwa metry szerokości). Samochody mają całkowity zakaz wjazdu na rowerową autostradę.

Na Velostradzie wprowadzone zostało też ograniczenie prędkości do 50 km na godzinę. Policja już zapowiada kontrole, ale fotoradarów na razie nie przewidziano.

Marcin ma 24 dioptrie i pojechał rowerem do Chorwacji. 'Myślicie, że nic nie widzę. A ja nie widzę przeszkód' #ZWYKLINIEZWYKLI

Autostrada dla rowerów powstała przede wszystkim po to, aby ułatwić komunikację między dość odległymi od siebie dzielnicami miasta. Dodatkowo ma być zachętą do zamiany czterech kółek na dwa. Podobne rozwiązania funkcjonują już m.in w Norwegii, Holandii, Niemczech oraz w Danii.

Trasa Velostrady

Jej trasa rozpoczyna się od ul. Puszkina na Osiedlu Stałym i biegnie granicą terenów byłej kopalni węgla kamiennego Jan Kanty. Dalej przebiega po śladzie dawnej linii kolejowej przez Podłęże oraz wzdłuż Trasy Śródmiejskiej w rejonie Centrum Handlowego Galena.

 

Na trasie Velostrady znajdują się dwie kładki: pierwsza nad ul. Piłsudskiego na Podłężu, druga zaś nad ul. Kolejową w rejonie C.H. Galena. Do tego jeden tunel, który przebiega pod Trasą Śródmiejską.

Velostradą będzie można się dostać do centrum Jaworzna z Os. Stałego, Podłęża, Ciężkowic, Jeziorek oraz Rogatki.

Więcej o: