W Tatrach znów spadł śnieg. Biało w Dolinie Pięciu Stawów i na Szpiglasowej Przełęczy. Tak wygląda jesień w górach

W Tatrach spadł już pierwszy śnieg. Zaczęło się w weekend na Kasprowym Wierchu, a wczoraj zasypało również Szpiglasową Przełęcz oraz niżej położone rejony - m.in. Dolinę Pięciu Stawów i Halę Gąsienicową.

Wraz z początkiem astronomicznej jesieni pogoda w Tatrach diametralnie się zmieniła. Temperatura w niektórych rejonach spadła poniżej zera. Pojawiły się również pierwsze opady śniegu i oblodzenia.

Jako pierwsze zasypane zostały najwyższe szczyty. Wczoraj (24 września) białym puchem pokryły się jednak również niższe rejony. Jak czytamy w dzisiejszym komunikacie, zamieszczonym na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego, śnieg zalega obecnie od wysokości około 1100 m n.p.m.

Wybierasz się w góry? Nie zapomnij się odpowiednio przygotować. Od tego może zależeć twoje życie

Dolina Pięciu Stawów i Szpiglasowa Przełęcz pod śniegiem

Zdjęcia okrytej śniegową "kołdrą" Doliny Pięciu Stawów udało się zrobić m.in. fotografowi Piotrowi Śnigórskiemu (jego profil możecie obserwować na Facebooku i Instagramie). Więcej zdjęć zobaczycie, klikając w galerię na górze.

Pierwszy śnieg w tym sezonie w Dolinie Pięciu StawówPierwszy śnieg w tym sezonie w Dolinie Pięciu Stawów Fot. Piotr Śnigórski (Facebook, Instagram)

Aż trudno uwierzyć, że to to samo miejsce, w którym zaledwie kilka dni temu turyści mogli się cieszyć piękną, jesienną aurą.

 

Filmem ze swojej wyprawy na Szpiglasową Przełęcz podzielił się również Łukasz Kulon, prowadzący na Facebooku blog Turysta.

Wybierasz się w Tatry? Zachowaj ostrożność

TPN w swoim komunikacie ostrzega turystów przed wyprawami w Tatry i zaleca ostrożność w doborze tras. Wszystkie szlaki są bowiem mokre i śliskie, a widoczność mocno ograniczona ze względu na niski pułap chmur. Dodatkowo dzień jest coraz krótszy (słońce w Tatrach zachodzi obecnie około godziny 18.40). Odradzamy wam jednak górskie wyprawy bez doświadczenia w podobnych warunkach i odpowiedniego sprzętu oraz uważne zapoznanie się z prognozami pogody przed każdym wyjściem w góry. Nie każdy turysta o tym pamięta, czego rezultatem są ostatnie zdjęcia z Kasprowego Wierchu (poniżej).

Pierwszy jesienny śnieg nie zaskoczył większości turystów jednak zdarzyli się tacy których obiór i obuwie nie nadawało się na wycieczki wysokogórskie.Pierwszy jesienny śnieg nie zaskoczył większości turystów jednak zdarzyli się tacy których obiór i obuwie nie nadawało się na wycieczki wysokogórskie. Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Na stronie TPN pojawiła się również prośba, by - planując wycieczkę - pamiętać o trwających remontach i wyłączeniach niektórych tras z użytku. Jak czytamy na stronie parku: "W zachodniej części Tatr trwa remont szlaków graniowych. Naprawiane szlaki są do przejścia - aktualnie trwają prace w rejonie Trzydniowiańskiego Wierchu. Remontowany jest również szlak na odcinku Polana Strążyska - Przełęcz w Grzybowcu oraz Polana Strążyska - Czerwona Przełęcz. W Dolinie Lejowej i Chochołowskiej oraz na Ścieżce nad Reglami trwa zrywka drewna, dlatego na szlakach może być dużo błota. Prosimy zachować ostrożność. Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku".

Zobacz również:

W Tatrach panują bardzo dobre warunki do obserwacji widma Brockenu. Internauci chwalą się zdjęciami słynnego zjawiska

Uchwycili niezwykłe zjawisko nad Tatrami. "Często wędruję, ale czegoś takiego jeszcze nie widziałam"

Więcej o: