Środek Europy znajduje się na Podlasiu. To tu urodził się ks. Jerzy Popiełuszko i to tu zjemy najlepsze kartacze

Podróżnicy lubią podróżować do miejsc, które znajdują się "najdalej", są "najbardziej wysunięte", "najgłębsze", "najwyższe". Sama świadomość turystów, że odwiedzane miejsce jest "naj", zwiększa zainteresowanie wśród odwiedzających. I tak zwiedzamy Europę tropem np. najdalej wysuniętego na zachód skrawku Europy (w tym wypadku jest to piękny, portugalski Przylądek Roca), najniższej depresji (w Europie jest to Nizina Nadkaspijska - brzeg jeziora położony jest 28 m p.p.m.). My tym tropem zawędrowaliśmy do miejscowości, położonej w północno-wschodniej Polsce, do Suchowoli. Dlaczego właśnie tam? To malowniczo osadzone miasteczko jest oficjalnym środkiem Europy.

"Środki Europy"

Tych "środków" Europy jest wprawdzie kilka: na granicy czesko-niemieckiej, na górze Tyllenberg/Dylen, na Litwie (Bernaty), w Kremnickich Baniach na Słowacji. Jest to wynik niespójnej definicji granic europejskiego kontynentu. Polecamy odwiedzić wszystkie, my natomiast przyjrzymy się Suchowoli.

Nadworny kartograf i astrolog królewski – Szymon Antoni Sobierajski - określił Suchowolę mianem środka Europy już w roku 1775. Obecnie miasteczko liczy niewiele ponad 2 tysiące mieszkańców i jest położone tuż przy otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego i w bliskim sąsiedztwie Puszczy Augustowskiej. To bardzo atrakcyjne miejsce dla poszukiwaczy dziewiczej natury.

SuchowolaSuchowola Fot. Jakub Jackiewicz

Na styku kilku kultur

Suchowola, tak jak i całe Podlasie, to miejsce styku kilku kultur. Mocno obecna jest tu kultura tatarska, odkrywana jest też powoli pamięć po kulturze żydowskiej. Dominuje katolicyzm, a fakt, że Suchowola to rodzinna parafia ks. Jerzego Popiełuszki sprawia, że jest to miejscowość chętnie odwiedzana przez pielgrzymów z całego świata. W celu promowania wielokulturowości w Suchowoli powstaje Centrum Trzech Kultur – miejsce inicjatyw kulturowych, historycznych, społecznych.

SuchowolaSuchowola Fot. Jakub Jackiewicz

Suchowola dla turysty

Co można zobaczyć w Suchowoli? Poza XIX-wiecznym kościołem, w pobliżu którego znajduje się Izba Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki warto zajrzeć do Tatarskiego Centrum Kultury Islamu – bardzo ciekawego miejsca, w którym można dowiedzieć się więcej o polskich Tatarach. Stopniowo rekonstruowana jest też pamięć o żydowskich mieszkańcach miasteczka.

Wady! Pewnie, że są. Kilka zaniedbanych budynków w centrum miasta, brak miejsca do posiedzenia z dobrą, regionalną kuchnią (kartacze, baby i kiszki ziemniaczane przygotowywane przez suchowolskie gospodynie domowe zrobiłyby furorę). Na szczęście nieliczne obdarte budynki można łatwo ominąć i można skupić się na miejscach, które same przyciągają wzrok. Natomiast w produkty lokalne można zaopatrzyć się u miejscowych, drobnych producentów i zrobić piknik nad brzegiem Biebrzy.

SuchowolaSuchowola Fot. Jakub Jackiewicz

Suchowola mocno rozwinęła się w ciągu ostatnich lat. W końcu doceniono walory geograficznego położenia miejscowości i dostrzeżono w tym duży potencjał turystyczny. Stąd np. organizowana już od kilkunastu lat letnia Parada Orkiestr Dętych w Centrum Europy, która przyciąga orkiestry dęte i ich fanów z całego kontynentu. Ale sam aspekt położenia na mapie to tylko pretekst, żeby odwiedzić tę małą miejscowość w sercu Podlasia. Przyciąga niekwestionowana gościnność ludzi, pewien swoisty folklor, obecny tylko w małych, niemal rodzinnych miejscowościach i oczywiście zielone tereny, bo jest to idealna baza wypadowa dla każdego, kto lubi kontakt z naturą. Centrum Europy to dobra przynęta dla turystów. Jednak zdjęcie przy symbolicznym kamieniu, który wyznacza środek kontynentu, to tylko wstęp do odkrywania Suchowoli.

SuchowolaSuchowola Fot. Jakub Jackiewicz

Zobacz też: