Wybrali najlepsze plaże nad Morzem Bałtyckim. Wśród nich są też trzy z Polski

Brytyjski dziennik "The Guardian" stworzył ranking 20 najlepszych plaż nad Morzem Bałtyckim. Dziennikarze z Wysp Brytyjskich nie zapomnieli o Polsce. Nasze plaże docenili m.in. za walory przyrodnicze.

Czasem można odnieść wrażenie, że Morze Bałtyckie jest traktowane po macoszemu. Wiele osób na miejsce swojego wakacyjnego odpoczynku wybiera kraje położone na przykład nad Morzem Śródziemnym, które jest cieplejsze, a i klimat bardziej sprzyja plażowaniu.

Nie znaczy to jednak, że Bałtyk, nad którym leży przecież dziewięć krajów, nie ma nic do zaoferowania. Państwa nadbałtyckie również mogą pochwalić się wspaniałymi zakątkami.

Zwrócił na to uwagę brytyjski dziennik "The Guardian", który opublikował zestawienie 20 najlepszych plaż właśnie nad Morzem Bałtyckim. Wśród nich znalazły się też trzy miejsca z Polski.

"Nieporównywalne z niczym innym". Hel jest piękny, ale takiego go jeszcze nie widzieliście... [TRIP WE DWOJE]

Idealne dla miłośników przyrody

W gronie wyróżnionych plaż znalazły się te na wyspie Wolin. Redaktorzy dziennika docenili m.in. znajdujący się tam Woliński Park Narodowy, przez który przebiegają ścieżki turystyczne o łącznej długości niemal 50 kilometrów. Wrażenie zrobiły na nich również nadmorskie klify i cały obszar cieśniny Świna, który uznali za zachwycający.

Zdaniem twórców rankingu, Woliński Park Narodowy jest też idealny dla obserwatorów ptaków, którzy mogą zobaczyć tam m.in.: puchacza, orła bielika czy muchołówkę małą.

Wzgórze Gosań w Wolińskim Parku NarodowymWzgórze Gosań w Wolińskim Parku Narodowym Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Następna w kolejności Łeba została z kolei doceniona za białe, piaszczyste wydmy i Słowiński Park Narodowy, który jest zlokalizowany w pobliżu. W rankingu czytamy, że to właśnie tam spotykają się ze sobą przybrzeżne jeziora, torfowiska, łąki, lasy i wydmy. Brytyjczycy uznali Słowiński Park Narodowy za prawdziwy raj dla fotografów.

Słowiński Park NarodowySłowiński Park Narodowy Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

W zestawieniu pojawił się również Hel, który zwraca uwagę swoim położeniem i piaszczystą plażą o długości kilkunastu kilometrów. Redaktorzy dziennika uznali miasto za "ekscentryczne miejsce", w którym warto wybrać się do Muzeum Rybołówstwa, zobaczyć latarnię morską i domki rybackie.

Plaża w miejscowości HelPlaża w miejscowości Hel Schlaier/Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Latarnia morska w HeluLatarnia morska w Helu DerHexter(Talk)/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Poza polskimi plażami, w zestawieniu znalazły się też plaże: Łotwy, Litwy, Rosji, Niemiec, Finlandii i Estonii

Zobacz też: Polska plaża wśród najczystszych i najbezpieczniejszych na świecie. Nawet Bałtyk jest tu cieplejszy

Piękne, mniej oblegane plaże w Europie, o których mogliście wcześniej nie słyszeć. Jeśli dobrze traficie, będziecie tam całkiem sami

Tam można chodzić nago i bez skrępowania. Najlepsze plaże nudystów w Europie (Polsce też!), na których poczujecie się swobodnie

Więcej o: