Gdzie jest drożej - w Zakopanem czy Władysławowie? "Skojarzenia z wysokimi cenami mogą być niesłuszne"

Władysławowo i Zakopane to dwie najczęściej wybierane na wypoczynek miejscowości nad morzem i w górach. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie są ceny noclegów w obu miastach i czy widać pomiędzy nimi wyraźną różnicę.

Gdy myślimy o wakacjach w Polsce, to przede wszystkim o wyjeździe nad morze lub w góry. Potwierdzają to m.in. analizy serwisu Nocowanie.pl. Z udostępnionych nam statystyk wynika, że w tym sezonie Polacy najchętniej wybierają Władysławowo i Zakopane. Na trzecim miejscu znalazła się Łeba. Kolejne pozycje również zajmują miejscowości nadmorskie. Dopiero na dziesiątym miejscu pojawił się Karpacz.

Poniżej publikujemy pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych miejscowości:

  1. Władysławowo
  2. Zakopane
  3. Łeba
  4. Krynica Morska
  5. Międzyzdroje
  6. Kołobrzeg
  7. Ustka
  8. Mielno
  9. Jastarnia
  10. Karpacz

"Nieporównywalne z niczym innym". Hel jest piękny, ale takiego go jeszcze nie widzieliście... [TRIP WE DWOJE]

Niezmiennie co roku powtarza się też dyskusja o wakacyjnych cenach w Polsce. Postanowiliśmy więc sprawdzić, ile średnio kosztują noclegi w dwóch najpopularniejszych polskich kurortach - Władysławowie i Zakopanem, a także jaka jest średnia cena dla obu regionów.

Różnice są, choć niewielkie

Z danych przygotowanych dla nas przez serwis Nocowanie.pl wynika, że najwięcej zapłacimy za nocleg w hotelu - i to zarówno we Władysławowie, jak i w Zakopanem. Jest jednak różnica w średniej cenie dla dwóch osób. Władysławowo będzie również droższe, jeśli na miejsce noclegu wybierzemy pensjonat, willę oraz kwaterę lub pokój. W Zakopanem z kolei drożej jest w apartamentach i w domkach. Różnice w cenach, choć widoczne, nie są jednak bardzo duże.

Średnie ceny w różnych rodzajach obiektów we Władysławowie i ZakopanemŚrednie ceny w różnych rodzajach obiektów we Władysławowie i Zakopanem Podróże Gazeta.pl

Średnia cena noclegu w tym sezonie we Władysławowie to 155,56 zł, a w Zakopanem 149,10 zł.

Polskie morze droższe praktycznie w każdej kategorii

Większy rozrzut cenowy widoczny jest, gdy porównamy średnie ceny w poszczególnych rodzajach obiektów w całych regionach - nad morzem i w górach. Polskie morze wciąż okazuje się droższe i to właściwie we wszystkich kategoriach. Tańszy jest tylko pobyt w agroturystykach.

Średnie ceny w różnych rodzajach obiektów nad morzem i w górachŚrednie ceny w różnych rodzajach obiektów nad morzem i w górach Podróże Gazeta.pl

Średnia cena w tym sezonie nad morzem za nocleg dla dwóch osób to 199,85 zł, a w górach 143,50 zł.

Zakopane niesprawiedliwie kojarzone z wysokimi cenami

Swoją analizę* przygotował dla nas również serwis KAYAK. Z przeprowadzonej przez KAYAK ankiety również wynika, że Polacy chętniej wyjeżdżają nad morze (na taki typ wypoczynku wskazało 55 proc. badanych)**. 

- Niestety wysokie zainteresowanie wybrzeżem odzwierciedlają równie wysokie
ceny noclegów nad Bałtykiem. Najpopularniejsze resorty nad polskim morzem
okazały się droższe od topowego kierunku na południu Polski - Zakopanego,
który często kojarzony jest z wysokimi cenami. Może nie do końca sprawiedliwie? - zastanawia się rzeczniczka prasowa KAYAK, Marta Krywult. 

W swojej analizie przedstawiciele KAYAK uwzględnili też Kołobrzeg, który również cieszy się dużą popularnością, a który jest droższy zarówno od Zakopanego, jak i od Władysławowa. - W okresie od czerwca do sierpnia średni koszt noclegu w Kołobrzegu wynosi 488 zł za dwie osoby za noc, podczas gdy w Zakopanem za to samo zapłacimy
średnio 320 zł, czyli około 35 proc. mniej - zwraca uwagę rzeczniczka.

A jak było w poszczególnych miesiącach? Czerwiec w każdej z trzech miejscowości (Kołobrzeg, Władysławowo, Zakopane) był najtańszy. 

Średnie ceny noclegów w hotelach w czerwcuŚrednie ceny noclegów w hotelach w czerwcu materiały prasowe KAYAK

W lipcu ceny wzrosły, szczególnie nad morzem.

Średnie ceny w hotelach w lipcuŚrednie ceny w hotelach w lipcu materiały prasowe KAYAK

Najdroższy w stolicy Tatr będzie sierpień.

Średnie ceny w hotelach w sierpniuŚrednie ceny w hotelach w sierpniu materiały prasowe KAYAK

Po wakacjach niewiele taniej

Wiemy też, jakie są średnie ceny noclegu w hotelach w ciągu roku (od 1 stycznia 2018 do 31 grudnia 2018). Okazuje się, że nie są one dużo niższe od średniej ceny noclegu w wakacje. 

Najtaniej jest oczywiście w hotelach do trzech gwiazdek. Hotele trzy- i czterogwiazdkowe są już dużo droższe, a najwyższy standard to wydatek powyżej 500, a nawet 600 zł.

Średnie ceny w hotelach w ciągu roku w Kołobrzegu, Władysławowie i ZakopanemŚrednie ceny w hotelach w ciągu roku w Kołobrzegu, Władysławowie i Zakopanem Podróże Gazeta.pl

Co zrobić, aby zapłacić mniej?

Marta Krywult radzi, aby przy planowaniu wypoczynku na wybrzeżu wziąć pod uwagę mniejsze miejscowości i porównać ceny w różnych kategoriach noclegów. - Dzięki wyborowi hostelu lub hotelu do trzech gwiazdek turyści mogą zaoszczędzić nawet połowę ceny w stosunku do średniego kosztu zakwaterowania w okresie wakacji - przekonuje rzeczniczka.

Nie bez znaczenia jest też termin podróży. Jak wspominaliśmy wcześniej, we wszystkich branych pod uwagę miejscach w czerwcu było najtaniej. W stolicy Tatr natomiast najwyższych cen noclegów można spodziewać się w sierpniu, zaś fani plażowania musieli liczyć się ze skokiem cen w lipcu. 

*Analiza powstała w oparciu o wyszukiwania na KAYAK między 1.01.2018 a 31.07.2018 dla podróży między 1.06.2018 a 31.08.2018. Ceny zostały podane w PLN za noc w pokoju dwuosobowym. Wszystkie ceny mogą ulec zmianie, mogą się różnić lub nie być dłużej dostępne. 

**Ankieta została przeprowadzona przez Radius Communication na zlecenie KAYAK wśród 26216 osób z 26 krajów na świecie. Gromadzenie danych odbyło się między 9 i 17 stycznia 2018 roku poprzez e-ankietę na panelu badawczym Cint. Dane dla Polski powstały w oparciu o odpowiedzi reprezentatywnej grupy ponad 1000 dorosłych Polaków

Zobacz też: Wakacje w Polsce są droższe niż za granicą? Sprawdzamy. 'Tydzień w Sudetach z dojazdem własnym kosztuje 700 zł, w Maroku - 300'

Więcej o: