Ludzie ustawiają się w kolejkach, aby wejść na szczyt w Tatrach. Tłumy już m.in. na Rysach i Giewoncie

Choć Tatry przez cały rok cieszą się popularnością, to właśnie w wakacje przeżywają prawdziwe oblężenie. Tak jest i tym razem, o czym świadczą m.in. długie kolejki chętnych do wejścia na popularne szczyty.

O tym, że w Tatrach przed wejściem na szczyt mogą tworzyć się ogromne kolejki, przekonaliśmy się m.in. w ubiegłym roku. Wówczas w sieci pojawiło się zdjęcie dziesiątek osób oczekujących na swoją kolej do wejścia na Giewont. Choć ostatecznie okazało się, że zdjęcie zostało wykonane osiem lat wcześniej, doskonale pokazywało skalę zjawiska.

Zdjęcie zobaczysz tutaj: Ludzie nie mogą uwierzyć, że tak wygląda kolejka na Giewont. "Kolejkowicze", "cebulaki", "Janusze turystyki"

W tym roku turyści również tłumnie ruszyli na tatrzańskie szlaki. Doprowadziło to do tworzenia się kolejek na najpopularniejszych trasach. Wśród nich są m.in. szlaki na Rysy, Giewont czy Orlą Perć. 

"Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu". Magiczna wioska w górach pełna weekendowych atrakcji [TRIP WE DWOJE]

Paulina Figura z Tatrzańskiego Parku Narodowego w rozmowie z PAP radzi, co zrobić, aby uniknąć tłumów w górach. - Trzeba wyruszyć w góry wcześnie rano. Jeżeli mamy w planach ambitne szlaki wysokogórskie, lepiej wyjść o 5 lub 6 rano. Wtedy jest już jasno, a słońce nie operuje zbyt mocno - mówi.

Pracownicy TPN zwracają też uwagę, że wiele osób idzie w góry nieprzygotowanych, co szczególnie może dać się we znaki na trudnych szlakach. - Często turyści wybierają się na Rysy czy Orlą Perć w zwykłych, niskich butach, a nawet wybierają się tam po południu i zastaje ich noc. To bardzo wymagające szlaki. Często dochodzi na nich do tragicznych wypadków. Gdyby turyści byli przygotowani do wędrówek po takich trudnych szlakach, uniknęlibyśmy kolejek, bo w momencie, kiedy pojawiają się drabinki czy łańcuchy, ludzie nieprzygotowani sprawdzają, jak przejść taki szlak albo sprawdzają, czy da się to miejsce ominąć - tłumaczy Figura.

Ale nie tylko na wysokogórskich trasach tworzą się kolejki. Nawet trzy godziny trzeba czekać przed dolną stacją kolejki na Kasprowy Wierch w Kuźnicach. Tłumnie jest również przy Wąwozie Kraków.

Nie idź tam, gdzie wszyscy

Sposobem na uniknięcie czekania w kolejce jest wybór mniej uczęszczanych szlaków. Można zaplanować wycieczkę np. na Czerwone Wierchy, Starorobociański Wierch czy Wołowiec. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego polecają też Wrota Chałubińskiego. 

Wymienione trasy, choć nie tak popularne jak Rysy czy Giewont, wcale nie są od nich mniej atrakcyjne i również gwarantują wspaniałe widoki.

To też może cię zainteresować: Oto najniebezpieczniejsze szlaki w Tatrach. Tam nie idź, jeśli nie miałeś wcześniej styczności z górami

Więcej o: