Na brak rzek i jezior w Polsce nie możemy narzekać. A co za tym idzie, mamy do wyboru mnóstwo zróżnicowanych szlaków kajakowych, które wiją się pomiędzy lasami, przepływają przez ciągnące się po horyzont łąki i dają szansę na bliski kontakt z naturą. Przy okazji są ciekawą formą spędzania czasu i możliwością, aby zażyć nieco więcej ruchu, którego tak bardzo brakuje nam podczas codziennego, ośmiogodzinnego siedzenia przy biurku.
Wybraliśmy więc sześć tras kajakowych w różnych częściach Polski, które przebiegają przez jedne z najpiękniejszych obszarów kraju: parki narodowe, rezerwaty czy jeziora. Skupiliśmy się na szlakach łatwych i bezpiecznych, które nadają się dla osób początkujących oraz rodzin z dziećmi.
Znajduje się w Przemęckim Parku Krajobrazowym. Liczy 37 kilometrów i prowadzi przez 19 różnej wielkości jezior. Na jego pokonanie potrzeba około dwóch dni. Uchodzi za łatwy i bezpieczny, więc dobrze nadaje się dla początkujących kajakarzy. Jego zaletą jest również to, że wycieczkę można rozpocząć i zakończyć w tym samym miejscu - najlepiej w miejscowości Wieleń. Jest też dobrze oznakowany tablicami informacyjnymi.
Drobnymi trudnościami, z którymi muszą się zmierzyć osoby przemierzające ten szlak, są konieczność przewiezienia kajaków z Papierni do jeziora Dominickiego (2,7 km) oraz przeniesienia sprzętu w Boszkowie (ok. 300 metrów).
Jedną z atrakcji trasy jest rezerwat Wyspa Konwaliowa na jeziorze Radomierskim. Porasta ją stuletni drzewostan, występuje na niej również wiele gatunków chronionych np. lilia złotogłów czy kosaciec syberyjski. Wyspa szczególnie pięknie prezentuje się w okresie kwitnienia konwalii majowych. Jest to jednak ścisły rezerwat przyrody i nie ma na nią wstępu.
Wyspa Konwaliowa i jezioro Radomierskie, którr są częścią Szlaku Konwaliowego Domena Publiczna
Trasa liczy około 90 kilometrów. Ją również można zaliczyć do łatwych ze względu na spokojny nurt rzeki i jej położenie na nizinach. Dzięki temu, że szlak jest bezpieczny, mogą nim spływać również rodziny z dziećmi.
Szlak wiedzie najpierw pośród lasów Puszczy Piskiej, a następnie w otoczeniu rozległych łąk. Pisa jest rzeką silnie meandrującą, co oznacza kręty przebieg koryta rzeki, na którym tworzą się liczne zakręty i łuki. Dobrze widać to na zdjęciach Pisy, które zostały zrobione z góry - rzeka wygląda na nich naprawdę malowniczo.
Jeden z organizatorów spływów kajakowych na swojej stronie internetowej zaleca, aby podzielić spływ Pisą na cztery etapy: od jeziora Roś do miejsca, które nazywane jest "Dziadowem" (niedaleko drewnianego mostu na drodze do Pogubia Średniego), od "Dziadowa" do wsi Ptaki, od wsi Ptaki do Dobrego Lasu oraz od Dobrego Lasu do Nowogrodu, gdzie Pisa wpada do Narwi.
Ci, którzy zdecydują się na spływ Pisą, powinni przygotować się na noclegi w namiotach. Brak dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej ma jednak swoją zaletę - szlak nie jest zatłoczony.
Pisa jest rzeką, którą kajakiem mogą spływać również początkujący Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Wyborcza.pl
Cały szlak rzeki Krutyni uważany jest za jeden z najpiękniejszych w kraju. Liczy 116 kilometrów i na jego pokonanie potrzeba około dziewięciu dni. Choć ogólnie cała trasa została zakwalifikowana jako łatwa i bezpieczna, na niektórych odcinkach osoby mniej doświadczone mogą napotkać trudności. Dlatego wybraliśmy jeden z odcinków, który polecany jest początkującym kajakarzom.
Spływ z Krutynia do Nowego Mostu to wydłużona wersja popularnego spływu z Krutynia do Ukty. Trasa liczy 22 kilometry i na jej pokonanie wystarczy kilka godzin. To dobra opcja dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z kajakiem, a jednocześnie mają ochotę popływać nieco dłużej.
W samym Krutyniu warto zatrzymać się na kilka dni. Miejscowość ma dobrze rozwiniętą bazę turystyczną. Niedaleko stamtąd do stadniny w Gałkowie, we wsi zaczyna się również ścieżka przyrodnicza w rezerwacie Zakręt. Znajduje się tam kilka jezior, na których tworzą się kożuchy z mchów i torfowców. Następnie odrywają się one do stałego lądu i przemieszczają po tafli, tworząc pływające wyspy.
Spływ kajakowy Krutynią Pitert/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.5
Drawa jest najdłuższą rzeką Pojezierza Drawskiego. Przepływa przez Drawski Park Krajobrazowy oraz przez Drawieński Park Narodowy. Na jej drodze znajduje się też 19 jezior. Poniżej miejscowości Krzyż Wielkopolski Drawa wpada do Noteci.
Spływy kajakowe Drawą trwają zwykle od 8 do 10 dni i zaczynają się nad jeziorem Drawsko w Czaplinku lub Starym Drawsku, a kończą na wysokości Krzyża Wielkopolskiego. Nie trzeba jednak od razu decydować się na pokonanie całej trasy, zwłaszcza że na niektórych odcinkach początkujący kajakarze mogą mieć problemy. Tak jest m.in. na samym początku na jeziorze Drawsko.
Dlatego osoby początkujące mogą zacząć swój spływ nieco dalej, np. w Starym Osiecznie i dopłynąć do Krzyża Wielkopolskiego. Ten odcinek liczy nieco ponad 23 km i jest bezpieczny, dzięki czemu idealnie nadaje się także dla rodzin z dziećmi. Spływ nim trwa około pięciu godzin.
Cały szlak Drawy jest niezwykle malowniczy. W pamięć zapadają Bory Karwickie, dzika przyroda Drawieńskiego Parku Narodowego, Wydrzy Głaz, który jest największym głazem narzutowym w Drawieńskim Parku Narodowym (ma obwód długości 14,2 metra) czy Elektrownia Wodna Borowo oraz Elektrownia Wodna Kamienna, przy których trzeba przenosić kajaki. Częścią szlaku jest też Poligon Drawski, który jest zamknięty dla ruchu turystycznego, ale firmy, które zajmują się organizacją spływów, zwykle posiadają stosowne pozwolenia.
Rzeka Drawa w okolicy miejscowości Prostynia Fot. Andrzej Kraśnicki jr / Agencja Wyborcza.pl
Trasa od Rogożynka do Rusi liczy ok. 153 km. W większości biegnie przez Biebrzański Park Narodowy.
Spływ w otoczeniu Biebrzańskiego Parku Narodowego to przede wszystkim okazja do podziwiania dzikiej przyrody, odcięcia się od świata i głębokiego relaksu. Jedną z atrakcji szlaku jest Muzeum Twierdzy Osowiec, które znajduje się na terenie osady Osowiec-Twierdza. Budowla, która powstała w XIX wieku, nigdy nie została zdobyta. Słynie również z bohaterskiej, trwającej ponad pół roku obrony w czasie I wojny światowej.
Spływ kajakowy Biebrzą Przykuta/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0
Cały szlak rzeki Brdy liczy 233 km, ale można podzielić go na kilka dwudziestoparokilometrowych etapów. Zaczyna się w Świeszynie, a kończy w Fordonie w Bydgoszczy. Aby przepłynąć całą trasę, trzeba poświęcić około 10 dni. Szlak zaliczany jest do łatwych, dlatego bardzo dobrze nadaje się dla osób, które chcą wybrać się na wycieczkę z dziećmi lub są kajakowymi nowicjuszami. Poza tym trasa jest dobrze oznakowana, a wzdłuż niej działa dobrze rozwinięta baza turystyczna - są tam przystanie, pola namiotowe i ośrodki wypoczynkowe.
Ponadto spływ Brdą to dobra propozycja dla tych, którzy są spragnieni kontaktu z przyrodą. Duża część trasy przebiega przez Bory Tucholskie, Tucholski Park Krajobrazowy i Zaborski Park Krajobrazowy. Szlak obfituje też w wiele malowniczych jezior - za jedno z najpiękniejszych uważane jest Koronowskie.
Choć spływy Brdą cieszą się dużą popularnością, wciąż jest to dobry sposób na zrelaksowanie się w otoczeniu gęstych lasów i rozległych łąk.
Spływ kajakowy Brdą Przykuta/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0