13 osób zarażonych śmiercionośną bakterią na wakacjach w Hiszpanii. "Duże ryzyko rozprzestrzenienia po Europie"

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ostrzega: 13 turystów na Wyspach Kanaryjskich zaraziło się pałeczką zapalenia płuc. Agencja obawia się, że niebezpieczna bakteria może się łatwo rozprzestrzenić po całej Europie.

13 turystów ze Szwecji i Norwegii zaraziło się na Wyspach Kanaryjskich groźną bakterią klebsiella pneumoniae, czyli pałeczką zapalenia płuc. Mimo swojej nazwy, atakuje ona nie tylko płuca, ale powoduje też cały szereg innych schorzeń: stan zapalny układu moczowego, układu pokarmowego czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsę (zakażenie krwi), która bywa śmiertelna w skutkach.

Zwykle tą bakterią można się zarazić w szpitalu. Tak właśnie było w przypadku Skandynawów - wszyscy "złapali" ją w placówkach leczniczych na Gran Canarii. 

Dlaczego w takim razie Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wystosowało oficjalne ostrzeżenie do wszystkich Europejczyków? Po pierwsze dlatego, że Wyspy Kanaryjskie to jedno z najpopularniejszych miejsc urlopowych - tylko w 2016 roku odwiedziło je w sumie ponad 15 mln turystów głównie z Europy (zwłaszcza Wielkiej Brytanii, Niemiec i Hiszpanii).

Po drugie, klebsiella jest odporna na działanie większości znanych antybiotyków, przez co wyleczenie wywołanych nią chorób jest bardzo trudne. 

"Istnieje wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się bakterii i ognisk epidemicznych"

Trzecią kwestią jest ryzyko rozprzestrzenienia się bakterii po całej Europie. To agencja ocenia jako znaczące. - Jeśli nosiciele bakterii trafią do szpitala w swoim kraju, istnieje wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się bakterii i ognisk epidemicznych - informują urzędnicy w raporcie na ten temat.

- Biorąc pod uwagę dużą liczbę turystów odwiedzających Gran Canarię, jeden szpital może stać się źródłem rozprzestrzeniania się bakterii do innych krajów europejskich, co stwarza transgraniczne zagrożenie - dodają.

Ostrożność przede wszystkim

Czy Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ma jakieś specjalne zalecenia dla turystów, którzy wybierają się na Wyspy Kanaryjskie w najbliższym czasie? Nie, bo jeśli ktoś zetknie się z klebsiella pneumoniae w trakcie pobytu w szpitalu, ma niestety raczej niewielki wpływ na to, czy zostanie nią zarażony.

Agencja apeluje natomiast do wszystkich placówek leczniczych w Europie o to, by przy przyjmowaniu pacjentów zbierały dokładne informacje na temat podróży, które odbyli w ostatnim czasie i miejsc ich ewentualnej hospitalizacji.

- Wszyscy pacjenci, którzy zostali bezpośrednio przetransferowani z zagranicznego szpitala albo byli hospitalizowani w zagranicznej placówce w ciągu ostatnich 12 miesięcy, powinni zostać poddani badaniom przesiewowym na obecność bakterii - można przeczytać w raporcie. Urzędnicy zalecają, by wykonywać testy nawet, jeśli w danej placówce nie stwierdzono obecności klebsiella pneumoniae.

Zobacz też:

Więcej o: