13 osób zarażonych śmiercionośną bakterią na wakacjach w Hiszpanii. "Duże ryzyko rozprzestrzenienia po Europie"

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ostrzega: 13 turystów na Wyspach Kanaryjskich zaraziło się pałeczką zapalenia płuc. Agencja obawia się, że niebezpieczna bakteria może się łatwo rozprzestrzenić po całej Europie.

13 turystów ze Szwecji i Norwegii zaraziło się na Wyspach Kanaryjskich groźną bakterią klebsiella pneumoniae, czyli pałeczką zapalenia płuc. Mimo swojej nazwy, atakuje ona nie tylko płuca, ale powoduje też cały szereg innych schorzeń: stan zapalny układu moczowego, układu pokarmowego czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsę (zakażenie krwi), która bywa śmiertelna w skutkach.

Zwykle tą bakterią można się zarazić w szpitalu. Tak właśnie było w przypadku Skandynawów - wszyscy "złapali" ją w placówkach leczniczych na Gran Canarii. 

Dlaczego w takim razie Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wystosowało oficjalne ostrzeżenie do wszystkich Europejczyków? Po pierwsze dlatego, że Wyspy Kanaryjskie to jedno z najpopularniejszych miejsc urlopowych - tylko w 2016 roku odwiedziło je w sumie ponad 15 mln turystów głównie z Europy (zwłaszcza Wielkiej Brytanii, Niemiec i Hiszpanii).

Po drugie, klebsiella jest odporna na działanie większości znanych antybiotyków, przez co wyleczenie wywołanych nią chorób jest bardzo trudne. 

"Istnieje wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się bakterii i ognisk epidemicznych"

Trzecią kwestią jest ryzyko rozprzestrzenienia się bakterii po całej Europie. To agencja ocenia jako znaczące. - Jeśli nosiciele bakterii trafią do szpitala w swoim kraju, istnieje wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się bakterii i ognisk epidemicznych - informują urzędnicy w raporcie na ten temat.

- Biorąc pod uwagę dużą liczbę turystów odwiedzających Gran Canarię, jeden szpital może stać się źródłem rozprzestrzeniania się bakterii do innych krajów europejskich, co stwarza transgraniczne zagrożenie - dodają.

Ostrożność przede wszystkim

Czy Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ma jakieś specjalne zalecenia dla turystów, którzy wybierają się na Wyspy Kanaryjskie w najbliższym czasie? Nie, bo jeśli ktoś zetknie się z klebsiella pneumoniae w trakcie pobytu w szpitalu, ma niestety raczej niewielki wpływ na to, czy zostanie nią zarażony.

Agencja apeluje natomiast do wszystkich placówek leczniczych w Europie o to, by przy przyjmowaniu pacjentów zbierały dokładne informacje na temat podróży, które odbyli w ostatnim czasie i miejsc ich ewentualnej hospitalizacji.

- Wszyscy pacjenci, którzy zostali bezpośrednio przetransferowani z zagranicznego szpitala albo byli hospitalizowani w zagranicznej placówce w ciągu ostatnich 12 miesięcy, powinni zostać poddani badaniom przesiewowym na obecność bakterii - można przeczytać w raporcie. Urzędnicy zalecają, by wykonywać testy nawet, jeśli w danej placówce nie stwierdzono obecności klebsiella pneumoniae.

Zobacz też:

Komentarze (90)
Pałeczka zapalenia płuc. Wyspy Kanaryjskie nie są bezpieczne dla turystów?
Zaloguj się
 • zdenek117

  Oceniono 36 razy 32

  Nie ma to jak napisać artykuł o bakterii nie znając się kompletnie na bakteriach. Teraz ludzie zobaczą nazwę tej bakterii i będą się bać. Niepotrzebnie. Kliebsiella pneumoniae jest zwykłą bakterią, ale ma różne wersje, bo uzyskuje oporność na różne antybiotyki. Jej super wersja występuje w szpitalach, gdzie stosuje się antybiotyki. Tam też wychodowano wersję KPC, czy kliebsiellę oporną na karbapenemy (i w zasadzie większość antybiotyków). Ale w Indiach dokonano kolejnego kroku i dzięki ich brudowi, gdzie wszystko miesza się ze wszystkim, powstała wersja NewDehli, która jest oporna na wszystko. I podejrzewam, że powyższy artykuł opisuję tę wersję bakterii.

 • demkel

  Oceniono 27 razy 23

  Wielooporne Klebsielle znajdziecie w większości szpitali w Polsce. Nie trzeba jechać na Gran Canarię

 • kzet69

  Oceniono 24 razy 22

  Znówq gimbaza wzięła się za pisanie artykułów w temacie o którym nie ma pojęcia? K. pneumoniae jako patogen została opisana w... 1883. W 1996 pojawił się szczep karbapenemooporny, o którym traktuje ten artykuł. ale autor słowa o tym nie napisał. Szczep ten istnieje w polskich szpitalach od dobrych 10 lat, więc to że może dopiero zostać przywleczony z Hiszpanii też jest nieprawdą

 • borman60

  Oceniono 17 razy 15

  O Klebsielli uczono nas na studiach w latach 60-tych,na weterynarii .

 • akop123

  Oceniono 15 razy 15

  Redaktorze, douczyć się, doprecyzować treść artykułu i nie wypisywać bzdur.

 • 45halszka

  Oceniono 7 razy 7

  CZY NOSICIELSTWO TEJ BAKTERII JEST JUZ DOZYWOTNIE, CZY znika po jakims czasie ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX