Plaża w Świnoujściu znalazła się w gronie 4,5 tys. z całego świata, które zasłużyły na wyróżnienie Błękitną Flagą. To oznacza, że jest utrzymywana z poszanowaniem środowiska, dobrze wyposażona, oferująca dodatkowe atrakcje, a do tego jest czystsza i bezpieczniejsza niż inne.
W rozmowie z serwisem NaTemat rzecznik prezydenta Świnoujścia, Robert Karelus, przyznał, że jurorzy byli zachwyceni tutejszą plażą. - Jak powiedziało jury, nie ma takiej drugiej plaży w Polsce pod względem długości i szerokości, a nawet tego, że woda u nas w morzu jest najcieplejsza – skomentował.
Świnoujście ma najszerszą naturalną plażę w Polsce - osiąga ona do 150 metrów szerokości. Zadbana, piaszczysta plaża liczy kilometr długości i ciągnie się aż do granicy Niemcami. Jej skrajem prowadzi drewniana kładka spacerowa. Polskie plaże - Świnoujście / fot. Flickr.com/PolandMFA
Obok świnoujskiej plaży na to samo wyróżnienie zasłużyły w tym roku 22 inne polskie plaże - niestety, to o osiem mniej niż w 2017 roku. Dlaczego to ta świnoujska jest wyjątkowa? Bo jako jedyna w Polsce została uhonorowana tym wyróżnieniem już po raz 13.
Gdańsk też ma się czym chwalić, bo aż 10 lokalizacji zasłużyło w tym mieście na Błękitną Flagę: sześć kąpielisk (Jelitkowo, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo i Orle) i cztery przystanie żeglarskie. Poprosiliśmy koordynatorów projektu o listę pozostałych polskich obiektów, które dostały Błękitną Flagę. Czekamy na ich odpowiedź.
Błękitna Flaga jest przyznawana w dwóch kategoriach: kąpieliskom i marinom, które spełniają najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych. Na Błękitną Flagę mogą zasłużyć też łodzie.
Świnoujście dostało w tym roku dwie Błękitne Flagi - jedną za warunki na plaży, drugą za stan lokalnej mariny. W tej kategorii miasto też jest już weteranem - wyróżnienie dla lokalnego portu zostało przyznane już po raz 10. Poza tym na podobne wyróżnienie zasłużyło jeszcze 9 innych polskich obiektów tego typu.
Kto decyduje o tym, komu należy się Błękitna Flaga? Rekomendacje wydają władze poszczególnych państw. Ostatecznie jednak rozstrzyga to międzynarodowe jury w Kopenhadze, w którego skład wchodzą m.in. przedstawiciele Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Światowej Organizacji Turystycznej (WTO) i Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (EU).
Niekwestionowanym liderem rankingu pozostaje Hiszpania z 590 plażami godnymi Błękitnej Flagi i Grecja (519 plaż). Niewiele ustępują im Turcja (459), Francja (399), Włochy (368) czy Portugalia (332). Polska pod względem liczby przyznanych Błękitnych Flag plasuje się na 21. pozycji. To dobry wynik, bo właściwie wszystkie kraje, które uplasowały się wyżej, to - oprócz Niemiec (42 wyróżnione plaże i aż 95 marin) - kierunki bardzo popularne wśród turystów spędzających urlop nad morzem.
Zobacz też: