Polska będzie miała najgłębszy basen na świecie - ale tylko przez kilka miesięcy. Budowa już ruszyła

W Mszczonowie powstaje najgłębszy basen na świecie. Ma mieć kształt ogromnej tuby i aż 44 m głębokości. Rozmiary i kształt to nie przypadek - basen ma służyć do ćwiczeń, specjalistycznych treningów i rekreacyjnego nurkowania.

Mszczonów to niewielkie miasteczko zlokalizowane niespełna 50 km od Warszawy. Większość Polaków kojarzy je ze względu na kompleks basenów termalnych Termy Mszczonów, ale już niedługo okolica zyska więcej wodnych obiektów wartych uwagi.

O największym parku wodnym w Europie, który powstaje we Wręczu pod Mszczonowem już pisaliśmy. Wśród atrakcji ma się znaleźć m.in. basen ze sztuczną falą, rwące rzeki, saunaria, prywatne gabinety masażu, termy i 30 zjeżdżalni, w tym jedna o długości 320 m - to tylko 4 m mniej niż ma wieża Eiffla. Wszystko to w otoczeniu prawdziwych palm i innych tropikalnych roślin.

CZYTAJ WIĘCEJ >> Zjeżdżalnia długa jak wieża Eiffla i basen ze sztuczną falą. W Polsce powstaje największy park wodny w Europie

Tymczasem ruszyła budowa innego obiektu - basenu dla nurków w kształcie tuby, który będzie miał aż 44 m głębokości. To dokładnie o dwa metry więcej niż ma obecny rekordzista w tym względzie, czyli włoski basen Y-40 The Deep Joy (wbrew nazwie, jego głębokość wynosi 42 m).

Majówka w domu? Znajdź namiastkę egzotycznych wakacji w swoim mieście [TESTUJEMY AQUAPARKI]

Polski zbiornik, którego budowa przy ul. Warszawskiej już ruszyła, ma mu odebrać tytuł dzierżony od 2014 roku. Nie na długo, bo w Londynie też trwają prace nad stworzeniem podobnego obiektu - o nazwie Blue Abyss (dosł. Błękitna Głębia) - którego głębokość ma osiągnąć imponujące 50 m.

W Mszczonowie powstaje najgłębszy basen na świecieW Mszczonowie powstaje najgłębszy basen na świecie Fot. Wizualizacje/Materiały prasowe/mszczonow24h.pl

Mszczonowska "tuba", której nazwa jeszcze nie została ujawniona, ma jednak zostać ukończona wcześniej niż londyńska (choć w tym samym roku) i przez co najmniej kilka miesięcy będzie zasługiwać na miano "najgłębszej na świecie". Budowa polskiego obiektu ma dobiec końca na przełomie sierpnia i września 2019 roku, a pierwsi nurkowie będą mogli w nim popływać w październiku.

Inwestor to firma Aerotunel Sp. z o. o. i nie wiadomo, ile będzie kosztować skonstruowanie gigantycznej tuby. Nie ma natomiast problemu z ustaleniem, komu będzie służyć - nurkom pływającym ze sprzętem i tym, którzy uprawiają free diving (nurkowanie na wstrzymanym oddechu, bez żadnego sprzętu). Z basenu będą mogli korzystać zarówno profesjonaliści, jak i osoby, które nurkują wyłącznie rekreacyjnie.

Źródła: mszczonow24h.pl

Zobacz też:

Więcej o: