Powstał nowy film promujący Polskę. I zachwycił. "Popłakałam się", "Rozpiera mnie duma"

Rozległe łąki, bujne lasy porastające góry, zamki ukryte pośród drzew, piaszczyste plaże. To wszystko zobaczymy w nowym filmie, który pokazuje zakątki naszego kraju. Uda wam się rozpoznać, które?

Od południa aż po północ, od Śląska po Warmię i Mazury. W nowym filmie, który ma promować Polskę, ukazane zostały krajobrazy praktycznie z każdego regionu kraju. Wideo zostało opublikowane na początku czerwca i powstało z inicjatywy Fundacji Edukacji Polonijnej. 

Film jest częścią akcji Odkryj Polskę / Explore Poland, która ma zachęcić młodych Polaków, którzy mieszkają poza granicami kraju, do zapoznania się z dziedzictwem kulturowym i odkrywania różnych zakątków Polski. W trzyminutowym filmie wędrujemy m.in. przez ośnieżone szczyty Tatr, piaszczyste plaże, Mierzeję Helską i rozległe łąki, żeglujemy po jeziorach, mijamy klasztor w Tyńcu, spoglądamy z góry na Zamek Książ, Kopiec Kościuszki, stare miasta, katowicki Spodek czy Nikiszowiec. Nie zabrakło też sielskiego klimatu polskiej wsi, a nawet lepienia pierogów.

 

"Fantastyczny", "Łezka się w oku kręci"

Pod zamieszczonym na YouTube'e filmikiem pojawiło się wiele pochlebnych komentarzy. Użytkownicy zachwycali się malowniczymi krajobrazami i klimatem klipu, ale zwracali też uwagę, że do pokazania jest znacznie więcej.

Łezka się kręci... Polska jest piękna!
Ja się popłakałam. Przepiękny film!
Rozpiera mnie duma!
Szkoda, że tak mało, chętnie bym obejrzał dłuższy film, bo są jeszcze mało znane i piękne zakątki. Może to pomysł na następny projekt?

Zdaniem niektórych w filmie zabrakło samych Polaków, naszych obyczajów, nawiązań do historii i tradycji.

Wszystko cacy... Architekturki bajeczne, krajobrazy przecudne, słodycz płynie z tych wszystkich ujęć. Ale POLSKA to też Polacy... Nasza wiara, historia, tradycja, obyczaje... Rozumiem, że dla poprawności politycznej lepiej nie pokazywać cmentarza w Dzień Zaduszny, kiedy miliony Polaków palą światła na grobach bliskich, tworząc niespotykaną gdzie indziej atmosferę. Albo procesje w Boże Ciało - przecież to dla kogoś spoza naszej kultury szokująca sceneria, barwne misterium wyróżniające nas wśród innych. Takiego mocnego akcentu mi zabrakło (było wnętrze klasztoru w Tyńcu - na osłodę). Nie wstydźmy się swojej kultury - tej przekazywanej od pokoleń. Bo ta z "Amsterdamu" nas nie wypromuje. A dla autorów wielkie wielkie ukłony za kunszt techniczny.

Pojawiły się również głosy, że pokazane w filmie miejsca powinny zostać podpisane, aby łatwiej było je rozpoznać, zwłaszcza osobom, które nie znają naszego kraju. Częścią akcji jest jednak quiz, w którym należy odgadnąć, gdzie realizowane były poszczególne ujęcia.

A wy co myślicie o nowym filmie, który promuje Polskę? Podoba wam się czy jednak czegoś w nim brakuje? Piszcie w komentarzach!

Zobacz też: Najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce. Podwodny świat widać jak na dłoni

Te miejsca w Polsce pozytywnie zaskakują turystów. 'Wracam tam kolejny raz i wciąż odkrywam coś nowego'

Nie ma lepszego miejsca na urlop w Europie w 2018 niż to polskie miasto. Tak zdecydowali turyści z całego świata

Komentarze (185)
Powstał nowy film promujący Polskę. I zachwycił. "Popłakałam się", "Rozpiera mnie duma"
Zaloguj się
 • Meg K

  Oceniono 264 razy 206

  A teraz drugi film:
  Powycinane drzewa, wykarczowane puszcze, pomordowane foki, skatowane psy, potopione gniazda i ciałka ptaków na Wiśle, brud i syf na polskiej wsi, korki w miastach, kolejki do lekarzy, a wszędzie unoszący się smog. To tez Polska.

 • kloceklego

  Oceniono 113 razy 85

  czekam na film promujący Polskę pod względem biurokracji, pseudo-katolicyzmu, niekończących się kolejek w urzędach, kolesiostwa, nepotyzmu, układania innych życia, wlepiania nosa w nieswoje sprawy, polityków bez kręgosłupów, itp. będzie hit

 • bratjolki

  Oceniono 98 razy 48

  No pięęękny.... Z tej wysokości nie widać zdewastowanej przyrody, quadów rozjeżdzających rezerwaty kiedy strażnicy przeprowadzają mentalna egzekucje na dzieciach co zeszły ze szlaku i urwały mlecza, zapomniano pokazac nowe europejskie spalarnie śmieci oraz te pałacyki i zameczki które pochłania cholera bo zabrać była siła ale zadbać siły nie staje. Nowych baz amerykańskich najeźdców nie ma, troglodyckiego buractwa, endemicznego chamstwa, zawiści, złości i obłudy z tej wysokości też nie widać...
  A dla tych wszystkich co sie czują dumnie z bycia polakami, amerykanami czy kim tam jeszcze...
  Zdecydowała o tym przypadkowa kreska na mapie. Kto jest dumny z rzeczy na które NIE MA wpływu (za Carlinem) ewidentnie czuje sie niedowartościowany i słaby. Albo własnie taki jest.
  Make Poland Great Again!

 • rutylowy

  Oceniono 47 razy 39

  Ten mi się bardziej podoba:
  youtube.com/watch?time_continue=2&v=upAHQAZm5ws

 • freejazzy

  Oceniono 47 razy 33

  Szkoda, że nie ma obrazków z palących się wysypisk. Można by było nasz kraj promować hasłem: Przyjedź do Polski - Twoje śmieci już tu są!

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 55 razy 31

  Niewiarygodne. CUD. W niespełna trzy lata z tej ruiny takie delikatesy....... :P

 • mamagda3

  Oceniono 45 razy 29

  Duma z Polski rozpiera mnie teraz wyłącznie podczas marszów przeciwko obecnej władzy. Fajni ludzie, poczucie wspólnoty, życzliwość. A ten filmik to bullshit, na który nie dam się nabrać.

 • Tadeusz Maciejski

  Oceniono 35 razy 27

  neich pokaza brak zyczliwosci, brak usmiechy, brak pomocy, ludowść i obrzedowosc zamiast wiary i praktywkowania w zachowaniu skoro wsz chca laurke - moze nieco prawdy? do tego jezyk, wulgarnosc

 • freon

  Oceniono 43 razy 25

  Płaczecie oglądając reklamy? Niezła jazda, ja faktycznie chyba nie tu nie pasuję... :)
  Filmiki reklamujące kraje czy regiony są dość podobne do siebie - ładne cukierkowe obrazki, kilka charakterystycznych miejsc, ciekawych zwyczajów czy wydarzeń. Ten film jest całkiem przyjemny dla oka, dobre zdjęcia i montaż, choć nie dostrzegam powodów do przesadnych zachwytów, a już szczególnie do dumy czy jakichkolwiek takich uniesionych emocji. Ale jako widz czuję się zachęcony do odwiedzenia, zatem cel filmu został osiągnięty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX