Powstał nowy film promujący Polskę. I zachwycił. "Popłakałam się", "Rozpiera mnie duma"

Rozległe łąki, bujne lasy porastające góry, zamki ukryte pośród drzew, piaszczyste plaże. To wszystko zobaczymy w nowym filmie, który pokazuje zakątki naszego kraju. Uda wam się rozpoznać, które?

Od południa aż po północ, od Śląska po Warmię i Mazury. W nowym filmie, który ma promować Polskę, ukazane zostały krajobrazy praktycznie z każdego regionu kraju. Wideo zostało opublikowane na początku czerwca i powstało z inicjatywy Fundacji Edukacji Polonijnej. 

Film jest częścią akcji Odkryj Polskę / Explore Poland, która ma zachęcić młodych Polaków, którzy mieszkają poza granicami kraju, do zapoznania się z dziedzictwem kulturowym i odkrywania różnych zakątków Polski. W trzyminutowym filmie wędrujemy m.in. przez ośnieżone szczyty Tatr, piaszczyste plaże, Mierzeję Helską i rozległe łąki, żeglujemy po jeziorach, mijamy klasztor w Tyńcu, spoglądamy z góry na Zamek Książ, Kopiec Kościuszki, stare miasta, katowicki Spodek czy Nikiszowiec. Nie zabrakło też sielskiego klimatu polskiej wsi, a nawet lepienia pierogów.

 

"Fantastyczny", "Łezka się w oku kręci"

Pod zamieszczonym na YouTube'e filmikiem pojawiło się wiele pochlebnych komentarzy. Użytkownicy zachwycali się malowniczymi krajobrazami i klimatem klipu, ale zwracali też uwagę, że do pokazania jest znacznie więcej.

Łezka się kręci... Polska jest piękna!
Ja się popłakałam. Przepiękny film!
Rozpiera mnie duma!
Szkoda, że tak mało, chętnie bym obejrzał dłuższy film, bo są jeszcze mało znane i piękne zakątki. Może to pomysł na następny projekt?

Zdaniem niektórych w filmie zabrakło samych Polaków, naszych obyczajów, nawiązań do historii i tradycji.

Wszystko cacy... Architekturki bajeczne, krajobrazy przecudne, słodycz płynie z tych wszystkich ujęć. Ale POLSKA to też Polacy... Nasza wiara, historia, tradycja, obyczaje... Rozumiem, że dla poprawności politycznej lepiej nie pokazywać cmentarza w Dzień Zaduszny, kiedy miliony Polaków palą światła na grobach bliskich, tworząc niespotykaną gdzie indziej atmosferę. Albo procesje w Boże Ciało - przecież to dla kogoś spoza naszej kultury szokująca sceneria, barwne misterium wyróżniające nas wśród innych. Takiego mocnego akcentu mi zabrakło (było wnętrze klasztoru w Tyńcu - na osłodę). Nie wstydźmy się swojej kultury - tej przekazywanej od pokoleń. Bo ta z "Amsterdamu" nas nie wypromuje. A dla autorów wielkie wielkie ukłony za kunszt techniczny.

Pojawiły się również głosy, że pokazane w filmie miejsca powinny zostać podpisane, aby łatwiej było je rozpoznać, zwłaszcza osobom, które nie znają naszego kraju. Częścią akcji jest jednak quiz, w którym należy odgadnąć, gdzie realizowane były poszczególne ujęcia.

A wy co myślicie o nowym filmie, który promuje Polskę? Podoba wam się czy jednak czegoś w nim brakuje? Piszcie w komentarzach!

Zobacz też: Najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce. Podwodny świat widać jak na dłoni

Te miejsca w Polsce pozytywnie zaskakują turystów. 'Wracam tam kolejny raz i wciąż odkrywam coś nowego'

Nie ma lepszego miejsca na urlop w Europie w 2018 niż to polskie miasto. Tak zdecydowali turyści z całego świata

Więcej o: