Ranking najtańszych linii lotniczych na świecie: Ryanair poza podium, a dla LOT-u zabrakło miejsca

Wyszukiwarka biletów i usług turystycznych Rome2rio stworzyła ranking 50 najtańszych linii lotniczych na świecie. Po przeliczeniu średnich cen biletów na kilometr trasy okazało się, że ten tytuł należy się niezbyt znanemu przewoźnikowi.

Jakie znacie najtańsze linie lotnicze? Większość Europejczyków powie pewnie, że Ryanair, Wizz Air, ewentualnie EasyJet. Tymczasem, według rankingu, który miał na celu wyłonić najtańsze linie lotnicze świata, pierwsze miejsce przypadło Tigerair Australia.

Drugą i trzecią lokatę "zgarnęli" przewoźnicy z Azji - AirAsia X oraz Indonesia AirAsia. Czwarte miejsce przypadło kolejnym liniom z Australii - JetStar. 

Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Ryanair zajął dopiero piąte miejsce, ex aequo z czterema innymi przewoźnikami, w tym jednym uchodzącym za luksusowego, czyli Etihad ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pozostałe to Citilink Indonesia, Wow Air, Oman Air i Lion Mentari Airlines.

Wizz Air znalazł się dopiero na 42. pozycji, a dla EasyJet, podobnie jak dla polskiego LOT-u zabrakło w ogóle miejsca w pierwszej 50-tce.

Pierwsza 25. najtańszych linii lotniczych świata według Rome2rioPierwsza 25. najtańszych linii lotniczych świata według Rome2rio Fot. Materiały prasowe Rome2rio

Druga 25. najtańszych linii lotniczych świata według Rome2rioDruga 25. najtańszych linii lotniczych świata według Rome2rio Fot. Materiały prasowe Rome2rio

20 groszy za kilometr

Jak twórcy raportu, czyli wyszukiwarka Rome2rio, która ma w swojej bazie miliony biletów i powiązanych usług turystycznych, dokonała tych wyliczeń? W prosty sposób - wzięli pod uwagę uśrednioną cenę biletów w danych liniach. Po ich przeliczeniu na jeden kilometr trasy otrzymali koszt "przelecenia" wspomnianego kilometra.

W przypadku zwycięzcy wynosi on zaledwie 6 centów (nieco ponad 20 gr). W Ryanairze 10 centów (36 gr), w Wizz Airze 13 centów, czyli 46 groszy. 

Dane, które wynikają z raportu, nie powinny dziwić. Ryanair czy inne niskobudżetowe europejskie linie latają zwykle na krótsze trasy. Stąd tańsze bilety, które po przeliczeniu na kilometry okazują się porównywalne np. z tymi oferowanymi przez Etihad, a nawet droższe.

Źródło: Rome2rio.

Zobacz też:

Komentarze (26)
Ranking najtańszych linii lotniczych na świecie: Ryanair poza podium, a dla LOT-u zabrakło miejsca
Zaloguj się
 • franekz

  Oceniono 11 razy 9

  Rzeczywiście porównanie - Azja i Europa. Trzeba brać pod uwagę miejsce i odległości.

 • lech.s

  Oceniono 7 razy 7

  Ryanair jest tani, gdy ma konkurencję. Tam gdzie zdobędzie monopol, natychmiast ceny ostro w górę.

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 8 razy 4

  porownanie z dupy, jak mozna porownywac linie oferujaca 0 bagazu i babcie klozetowy przy toalecie z linia ktora oferuje do 30 kg + komputer etc,

 • jakub13579

  Oceniono 19 razy 3

  Zawsze jak wyszukuje taniego polaczenia na bliskich liniach europejskich to LOT wychodzi drozej jak Lufthansa.
  LOT wyraznie ma klopoty z oddychaniem.

 • wojtem

  Oceniono 2 razy 2

  No co sie dziwic jak te linie lataja na dlugich dystansach???

 • kaktus118

  Oceniono 1 raz 1

  Leciałem kilka razy Air Asia. "Komfort" porównywalny z Ryan albo Wizz, ale faktycznie taniej.

 • emkra

  0

  He he he... na liście widzę paru bankrutów.

 • kemotkemot

  Oceniono 8 razy 0

  a dla LOT-u zabrakło miejsca

  no chyba was to nie dziwi - dziadowska linia (latalem kilka razy, za kazdym razem porazka) za zbyt wygorowana cene

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX