Ranking najtańszych linii lotniczych na świecie: Ryanair poza podium, a dla LOT-u zabrakło miejsca

Wyszukiwarka biletów i usług turystycznych Rome2rio stworzyła ranking 50 najtańszych linii lotniczych na świecie. Po przeliczeniu średnich cen biletów na kilometr trasy okazało się, że ten tytuł należy się niezbyt znanemu przewoźnikowi.

Jakie znacie najtańsze linie lotnicze? Większość Europejczyków powie pewnie, że Ryanair, Wizz Air, ewentualnie EasyJet. Tymczasem, według rankingu, który miał na celu wyłonić najtańsze linie lotnicze świata, pierwsze miejsce przypadło Tigerair Australia.

Drugą i trzecią lokatę "zgarnęli" przewoźnicy z Azji - AirAsia X oraz Indonesia AirAsia. Czwarte miejsce przypadło kolejnym liniom z Australii - JetStar. 

Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Ryanair zajął dopiero piąte miejsce, ex aequo z czterema innymi przewoźnikami, w tym jednym uchodzącym za luksusowego, czyli Etihad ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pozostałe to Citilink Indonesia, Wow Air, Oman Air i Lion Mentari Airlines.

Wizz Air znalazł się dopiero na 42. pozycji, a dla EasyJet, podobnie jak dla polskiego LOT-u zabrakło w ogóle miejsca w pierwszej 50-tce.

Pierwsza 25. najtańszych linii lotniczych świata według Rome2rioPierwsza 25. najtańszych linii lotniczych świata według Rome2rio Fot. Materiały prasowe Rome2rio

Druga 25. najtańszych linii lotniczych świata według Rome2rioDruga 25. najtańszych linii lotniczych świata według Rome2rio Fot. Materiały prasowe Rome2rio

20 groszy za kilometr

Jak twórcy raportu, czyli wyszukiwarka Rome2rio, która ma w swojej bazie miliony biletów i powiązanych usług turystycznych, dokonała tych wyliczeń? W prosty sposób - wzięli pod uwagę uśrednioną cenę biletów w danych liniach. Po ich przeliczeniu na jeden kilometr trasy otrzymali koszt "przelecenia" wspomnianego kilometra.

W przypadku zwycięzcy wynosi on zaledwie 6 centów (nieco ponad 20 gr). W Ryanairze 10 centów (36 gr), w Wizz Airze 13 centów, czyli 46 groszy. 

Dane, które wynikają z raportu, nie powinny dziwić. Ryanair czy inne niskobudżetowe europejskie linie latają zwykle na krótsze trasy. Stąd tańsze bilety, które po przeliczeniu na kilometry okazują się porównywalne np. z tymi oferowanymi przez Etihad, a nawet droższe.

Źródło: Rome2rio.

Zobacz też:

Więcej o: