Nowe przepisy zastąpią lub uzupełnią te, które obowiązują obecnie w ramach ustawy o usługach turystycznych z 1997 roku. Dla przeciętnego podróżującego najistotniejsza jest zmiana dotycząca kwestii finansowych, a konkretniej większych możliwości otrzymania odszkodowania.
Od lipca będzie można go dochodzić nie tylko od biur podróży, u których wykupiliśmy nieudaną wycieczkę. Będzie można się o nie ubiegać również od podmiotów, które ułatwiają kupno tzw. powiązanych usług turystycznych czy organizatorów imprez turystycznych.
Co to znaczy? Jeśli na przykład kupimy przez internet bilet lotniczy, a później zostaniemy przekierowani na stronę, która oferuje wynajem samochodów, pokoi w hotelu czy dodatkowych atrakcji to, w myśl nowej ustawy, są to właśnie usługi turystyczne albo tak zwane powiązane usługi turystyczne.
W praktyce chodzi głównie o usługi turystyczne oferowane przez internet, bo do tej pory polskie prawo właściwie w ogóle nie regulowało tej kwestii. Dzięki zmianom klient będzie lepiej chroniony, np. w wypadku, kiedy firma, w której wykupił jakąś ofertę, okaże się niewypłacalna.
W razie, kiedy "coś pójdzie nie tak", będzie więc można domagać się odszkodowania również za wspomniany wynajem samochodu czy inną usługę kupioną przez internet.
Dotychczas nie można było na to liczyć. Samodzielna organizacja wycieczek polegająca na łączeniu różnych internetowych ofert (np. biletów lotniczych, transportu "na miejscu", wycieczek fakultatywnych) staje się coraz popularniejsza, a nowe przepisy mają być odpowiedzią na ten trend.
Oprócz tego nowa ustawa doprecyzowuje wiele definicji powiązanych z turystyką. Reguluje także zasady, na których funkcjonują organizatorzy wyjazdów i przedsiębiorcy. Wymagania, które muszą spełnić firmy, by ich działalność była legalna, są bardziej konkretne. Zwłaszcza te dotyczące posiadania zabezpieczenia finansowego na wypadek niewypłacalności czy informacji, jakie obowiązkowo ma dostać turysta, zanim podpisze umowę o np. zakupie wycieczki.
Pełną treść nowej ustawy z zaznaczonymi zmianami można znaleźć tutaj. Zmiana przepisów dotyczy nie tylko Polski, ale wszystkich państw należących do Unii Europejskiej.
Zobacz też: