Jezioro Jasne, nazywane także Czystym, jest wyjątkowe. Jego nazwa nie jest przypadkowa. Woda w akwenie pochodzi ze stopionej bryły lodu zalegającej w grubych warstwach piasku, co sprawia, że jest niesamowicie przejrzysta. O takich akwenach mówi się, że są oligotroficzne.
Światło w Jeziorze Czystym dociera nawet na głębokość 14-15 metrów. To doskonale pozwalałoby widzieć faunę i florę akwenu, która jednak w przypadku Jasnego jest niezwykle uboga. Dlaczego? Powodem jest skład i charakter wody, która ma bardzo wysoką kwasowość (pH=4,3).
Jezioro Jasne Foto: Kamila Makowska
W Jasnym żyją kanibalistyczne okonie karłowate, które pożerają się nawzajem. Jak łatwo się domyślić, większe okazy zjadają te mniejsze. Glony i sinice prawie nie występują, jest ich zaledwie kilka gatunków. Specyfika wody sprawia także, że przybrzeżny pas roślinności jest wąski. Za to na samym jeziorze można spotkać pływające Gągoły - kaczki, które zakładają gniazda w wypróchniałych dziuplach drzew na wysokości od dwóch do 30 m.
Pisklęta wydrapują się z głębokiej dziupli za pomocą ostrych i zakrzywionych pazurków, po czym same zeskakują w dół. Gągoł jest wpisany w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako gatunek ocalony przed wyginięciem.
Do rezerwatu Jasne dotrzemy drogą asfaltową z Jerzwałdu w kierunku Iławy. Zatrzymać się można na parkingu leśnym po prawej stronie, tuż przed jeziorem. Dalej wędrujemy szlakiem, który jest oznaczony kolorem zielonym. Ponadto dookoła jeziora Jasne jest wyznaczona trasa spacerowa, która zostala wyróżniona kolorem żółtym.
Jezioro Jasne Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania/ Foto. Bartosz Rybaczewski
Na koniec zła wiadomość dla tych, którzy marzą o popływaniu w czystej wodzie Jeziora Jasne. Na terenie całego rezerwatu Jasne, gdzie znajduje się akwen, obowiązuje zakaz kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Można to jednak zrozumieć, jeśli jezioro ma pozostać jasne i czyste nie tylko z nazwy.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi z serwisu Road Trip Bus prowadzonego przez Kasię i Wojtka, którzy podróżują po świecie Volkswagenem T4.
To też może cię zainteresować: Wygląda jak wyspa koralowa na Pacyfiku, a jest polskim jeziorem. "Szaleństwo, co natura tutaj stworzyła"