To najbardziej ruchliwa trasa powietrzna na świecie. Latają na niej średnio trzy samoloty na godzinę

Dokładnie 30 537. Tyle lotów odbyło się w ciągu roku na trasie Kuala Lumpur - Singapur. Daje to średnio 83 loty w ciągu dnia i czyni trasę najruchliwszą międzynarodową trasą na świecie.

Dane pochodzą z najnowszego raportu firmy OAG, która zajmuje się dostarczaniem informacji związanych z lotnictwem, zatytułowanego Busiest Routes 2018. W zestawieniu znalazło się 20 międzynarodowych tras, które zaliczane są do najbardziej ruchliwych.

Liderem została trasa, która łączy Kuala Lumpur z Singapurem. Z wyliczeń OAG wynika, że od marca 2017 do lutego 2018 wykonanych zostało na niej dokładnie 30 537 lotów. Oznacza to średnio 83 loty dziennie i średnio ponad 3 loty na godzinę

W raporcie zamieszczone zostały także inne, szczegółowe informacje. Dowiadujemy się, że we wspomnianym okresie przewiezionych zostało 4 004 448 pasażerów. Na trasie operuje 7 przewoźników, a większość lotów (51 proc.) obsługiwana była przez Airbusy A318, 319, 320 lub 321. Najbardziej punktualnym przewoźnikiem były linie Scoot, a najczęściej spóźniały się Malaysia Airlines.

Azja bezkonkurencyjna

Trasa łącząca stolicę Malezji z Singapurem nie jest jedyną azjatycką trasą w zestawieniu. Analiza pokazuje, że ta część świata zdecydowanie należy do najbardziej ruchliwych pod względem częstotliwości połączeń lotniczych - aż 14 tras z 20 znajduje się właśnie w Azji (trasa Dubaj - Kuwejt została zaliczona do tras bliskowschodnich).

Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Na drugim miejscu znalazła się trasa Hongkong - Tajpej (28 887 lotów w ciągu roku), a na trzecim Dżakarta - Singapur (27 304 loty). Pierwszą trasą spoza Azji jest ta pomiędzy Nowym Jorkiem (konkretnie lotniskiem LaGuardia) a Toronto. Zajęła ona ósme miejsce i w ciągu roku odbyło się na niej prawie o połowę lotów mniej niż na najbardziej ruchliwej trasie - 16 956.

Jak wypadła Europa? Pierwsza trasa pojawia się dopiero na 14. miejscu i łączy Dublin z lotniskiem Londyn Heathrow. Od marca 2017 do lutego 2018 odbyło się na niej 14 390 połączeń.

Zobacz też: Pasażerowie wybrali najlepsze lotniska na świecie. Na zwycięskim basen i ogrody. Jest też jedno z Polski

Ekspert tłumaczy, dlaczego zawsze należy przełączać urządzenia w tryb samolotowy. "Nie ryzykujmy"

Komentarze (17)
To najbardziej ruchliwa trasa powietrzna na świecie. Latają na niej średnio trzy samoloty na godzinę
Zaloguj się
 • mushkaplooyka

  Oceniono 13 razy 9

  W zestawieniu zabrakło połączenia o którym świat cały mówi: z Centralnego Portu Lotniczego do Radomia. Przypadek?

 • mirek76pl

  Oceniono 4 razy 4

  Wniosek: obu miastom bardzo brakuje polaczenia szybka koleja (ktora co Prawda jest w planach juz od 2010 roku, ale na razie postep prac niewielki)

 • ad2009

  Oceniono 2 razy 2

  My do nich wkrotce dolaczymy! Samoloty do wszystkich portow lotniczych swiata co 15min i obsluga 500mln pasazerow rocznie! Drzyj Azjo i Ameryko! nadchodzi Centralny Port Lotniczy Europy im, Braci i Rodziny Kaczyńskich z przewidywana rozbudowa o kosmodrom im. Genialnegpo Stratega.

 • kolo125

  Oceniono 2 razy 2

  na San Escobar dopiero ruch się zacznie i wtedy zabraknie samolotów!

 • patatajmiauhau

  Oceniono 2 razy 2

  A gdyby zafundowali tam sobie superszybką kolej (jeżeli jeszcze nie mają) to taka podróż byłaby krótsza — „podróż koleją skraca czas lotu samolotem” :)

 • zalogujsie00

  Oceniono 1 raz 1

  W Kuala Lumpur ciekawostka są dwa bezpańskie Jumbojety, były kiedyś trzy. Lotnisko takie sobie, za to Changi jest najbardziej przyjaznym lotniskiem na świecie!

 • wojtem

  0

  To pokazuje jak niekonkurencyjna jest kolej. Gdyby szybkie koleje były dochodowe to przede wszystkim na takiej trasie

 • supermarjan

  Oceniono 2 razy 0

  tunela se tam yeb nijcie z tom puszkom od móska egona co ma plan.
  btw dziwi slaba pozycja warszawa - san escobar.
  widac pytania są tendencyjne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX