To miasteczko zostało uznane za najpiękniejsze we Włoszech. Teraz możesz kupić tam dom za... 1 euro

Sambuca di Sicilia jest miasteczkiem, które w 2016 roku zostało uznane za najpiękniejsze w całych Włoszech. Z roku na rok jednak coraz bardziej się wyludnia. Władze zdecydowały więc, że zaczną sprzedawać tam domy za 1 euro.

Miejscowość leży w prowincji Agrigento na Sycylii. Od stolicy wyspy, Palermo, dzieli ją około 80 kilometrów, a od Morza Śródziemnego 30 km. Otoczona jest wzgórzami i lasami, a w pobliżu znajduje się jezioro Lago Arancio. Dwa lata temu miasteczko zostało wyróżnione w konkursie telewizji RAI i uznane za najpiękniejsze w całych Włoszech. Ale mimo tego zaszczytnego tytułu, z roku na rok zamieszkuje je coraz mniej osób.

Lokalne władze postanowiły więc działać i wystawiły na sprzedaż 17 nieruchomości. Jak ma to pomóc w zaludnieniu miasteczka? Kluczem jest cena oferowanych domów - można je kupić za zaledwie 1 euro, czyli dom kosztuje niewiele ponad 4 złote. Wszystkie budynki znajdują się w historycznym centrum Sambuca di Sicilia. Projekt został nazwany "Case a 1 euro", czyli "Domy za 1 euro".

Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje [TRIP WE DWOJE]

Jak zawsze w takich przypadkach, jest jednak pewien warunek. Osoby zainteresowane będą musiały wpłacić 5 tysięcy euro kaucji oraz zobowiązać się do przeprowadzenia remontu kupionego domu w przeciągu trzech lat. Zgłoszenia przyjmowane są do 2 maja.

 

Burmistrz miasteczka przyznaje we włoskich mediach, że zainteresowanie jest duże, nie tylko ze strony Włochów. - Kilka domów kupili już Francuzi, Niemcy, Szwajcarzy, Węgrzy, Brytyjczycy i Litwini - wymienia Leo Ciaccio cytowany przez włoską agencję prasową ANSA. - Przyciąga ich atrakcyjność miejsca, ale też jakość życia. Tutaj piękno i wspaniała kultura są na porządku dziennym - dodaje. Burmistrz ma także nadzieję, że takie działanie wpłynie na rozwój turystyki i zachęci turystów do odwiedzania miasteczka. 

Dane kontaktowe oraz zdjęcia domów znajdują się na oficjalnej stronie gminy.

 

To nie pierwszy raz, kiedy Włosi oferują domy na sprzedaż za 1 euro. Wcześniej na taki krok zdecydowały się władze miasteczka Ollolai na Sardynii. Tam również można było nabyć nieruchomość za symboliczną kwotę, a warunkiem było wyremontowanie jej w ciągu trzech lat. 

Więcej o: