Największa pustynia świata pochłonęła obszar dwa razy większy od Polski. Zawinili człowiek i natura

Naukowcy z uniwersytetu Maryland wyliczyli, że w ciągu ostatniego stulecia Sahara poszerzyła swój rozmiar o 711 tys. km kwadratowych. To dwa razy więcej niż zajmuje Polska. Według badaczy ten proces będzie postępował coraz szybciej.

Największa pustynia świata sukcesywnie się powiększa. W imponującym tempie - wystarczyło 90 lat, by jej powierzchnia wzrosła o 711 tys. km². To tak, jakby wchłonęła dwa kraje o wielkości Polski i dodatkowe 100 tys. km². 

Sahara zajmuje przede wszystkim tereny w Afryce znajdujące się na południe i zachód. Pochłania trawiaste sawanny i, co gorsza, tereny uprawne należące do mieszkańców okolicznych państw - głównie Czadu i Sudanu.

Jak udało się to obliczyć? Dokonali tego naukowcy z University of Maryland, którzy w tym celu porównali dane ze starych map i źródeł historycznych ze współczesnymi pomiarami satelitarnymi oraz wynikami analizy przeprowadzonej w terenie.

Turyści nie muszą już schodzić z Wielkiego Muru Chińskiego w tradycyjny sposób. Mogą na przykład zjechać z niego na... sankach

Przy okazji kierująca badaniami Natalie Thomas zdradza, jakie są przyczyny tego zjawiska. Według niej w dużej mierze odpowiada za to człowiek. Konkretniej emitowane przez ludzi zanieczyszczenia, które przyczyniają się do powstawania efektu cieplarnianego. Reszta to dzieło natury i samoistnych zmian klimatycznych.

Zgodnie z tym, co mówi badaczka, ten proces będzie postępował. To dla okolicznych mieszkańców oznacza brak wody i ziemi pod uprawę, a w konsekwencji żywności i podstawowych warunków do życia.

To, co dzieje się teraz w Afryce, nie jest jedynym problemem, z którym musi zmierzyć się ludzkość. Przez efekt cieplarniany masowo wymierają też całe rafy koralowe - zwłaszcza ta największa, Wielka Rafa Koralowa, która w jednej trzeciej jest już niemal całkowicie zniszczona.

CZYTAJ WIĘCEJ >> Cud natury zmienił się w las trupów. Wielka Rafa Koralowa zniszczona jak nigdy dotąd

Źródła: American Meteorological Society, The Washington Post.

Zobacz też:

Więcej o: