Masz dosyć braku miejsca na nogi w samolocie? W tych fotelach nie będziesz siedzieć tylko... (prawie) stać

Włoski producent foteli i wyposażenia kabin samolotowych Aviointeriors zaprojektował siedzenia o kształcie, który umożliwi pasażerom swobodne rozprostowanie nóg w trakcie lotu. Haczyk? To w zasadzie miejsca stojące.

SkyRider 2.0 to nazwa fotela, którego prototyp został zaprezentowany na tegorocznych  targach Aircraft Interiors Expo 2018 w Hamburgu. Dlaczego "2"? Pierwsza wersja zaprojektowana przez Włochów przypominała końskie siodło, ale nie zdobyła aprobaty US Federal Aviation Administration.

Nowa wersja fotela wygląda całkiem inaczej i bardziej przypomina te tradycyjne. Z jedną znaczącą różnicą - siedzisko po obu stronach opada pod tak dużym kątem, że pozycja "siedzącego" ma tak naprawdę więcej wspólnego ze staniem niż siedzeniem.

Same fotele mają wysokie oparcia, pojedyncze podłokietniki i nietypowe jak na samolot mocowanie - za pomocą rury sięgającej od podłogi do sufitu kabiny. Dlaczego akurat taki kształt?

Projektantom chodziło o to, by stworzyć wygodny fotel, który zapewni więcej miejsca na wyprostowanie nóg, a jednocześnie zajmowałby mniej przestrzeni niż "tradycyjne" wersje. Dzięki temu linie lotnicze mogłyby zmieścić w swoich samolotach więcej foteli, a co za tym idzie większą liczbę pasażerów (dokładnie o 20 proc.), czyli więcej zarobić na jednym locie. 

- Oprócz tego Sky Rider 2.0 ważą 50 proc. mniej niż standardowe fotele w klasie ekonomicznej i zawierają mniej elementów dodatkowo obniża koszty utrzymania - mówi rzecznik Aviointeriors w rozmowie z serwisem CNN.

Zgodnie z jego zapewnieniami, dzięki swojej budowie fotele umożliwiają "instalację na mniejszej przestrzeni przy jednoczesnym zachowaniu stosownego komfortu podróżującego". Mimo to projektanci zakładają, że SkyRider 2.0 byłyby montowane wyłącznie w samolotach latających na krótkich trasach.

Sam pomysł na "stojące miejsca" w samolotach nie jest nowy. Pionowe siedziska proponowali różni projektanci (np. Airbusa) już w pierwszej dekadzie XXI wieku (między 2003 a 2010 rokiem). Nad ich wprowadzeniem zastanawiał się też szef Ryanaira Michael O'Leary. Ostatecznie jednak - przynajmniej na razie - się na to nie zdecydował.

Czy fotele SkyRider 2.0 się przyjmą? Jeszcze nie wiadomo. Na razie to rozwiązanie nie wzbudziło zachwytu niektórych ekspertów od bezpieczeństwa. Obawiają się przede wszystkim opóźnień w ewentualnej ewakuacji ze względu na ograniczoną większą liczbą siedzeń przestrzeń. Specjaliści zwracają też uwagę na to, że pod takimi fotelami nie ma miejsca na bagaż podręczny.

Jak powinniśmy zachowywać się w samolocie? Ekspert: Nie nadużywamy alkoholu, słuchamy się obsługi. A co z oklaskami po wylądowaniu?

Zobacz też:

Komentarze (59)
Masz dosyć braku miejsca na nogi w samolocie? W tych fotelach nie będziesz siedzieć tylko... (prawie) stać
Zaloguj się
 • pwiejacz

  Oceniono 57 razy 51

  Naprawdę; należy pasażerów samolotów poddawać narkozie i przewozić w trumnach, a wybudzać na lotnisku docelowym. W ten sposób więcej ludzi się zmieści w samolocie, linie lotnicze zaoszczędzą na cateringu i zmniejszy się zagrożenie terrorystyczne.

 • kisssmyass

  Oceniono 34 razy 32

  turbulencje w takiej pozycji to jak mniemam z załączonego obrazka gwarantowane multiorgazmy dla kobiet. A dla cierpiących na hemoroidy i świeżych matek droga krzyżowa.

 • onduma

  Oceniono 33 razy 25

  Tak jak zakazano ludzi przewozoc bydlecymi wagonami co bylo zaraz po wojnie tak samo nalezy wymagac jakichs minimalnych cywilizowanych standardow w lotnictwie. Aby uniemozliwic ludziom upadlanie sie dla zaoszczedzenia paru zlotych. zawsze znajda sie chetni , niekoniecznie biedni, na ponizanie sie dla nie znaczacych sum.Dziadostwo to raczej stan umyslu a nie portfela

 • miszogun

  Oceniono 21 razy 17

  Zacznijmy od klasy biznes

 • fastforward

  Oceniono 16 razy 16

  A nie lepiej po prostu podwieszać? Dyndaliby sobie pasażerowie na szelkach swobodnie w pozycji wyprostowanej. Możnaby podczepiać od razu przy odprawie i jak w pralni chemicznej ładować do samolotu...

 • iq120

  Oceniono 13 razy 9

  Pomysł jest tak idiotyczny, że na pewno znajdzie się jakiś rajaner który to wprowadzi.

 • skandy5

  Oceniono 10 razy 8

  Przecież już z Londynu pisiory chciały wracać z osobami stojącymi - tylko niesubordynowany pilot odmówił

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX