Tysi帷e ludzi ruszy造 do Doliny Chocho這wskiej na krokusy. Czy kwiaty to przetrwa造?

Krokusy zakwit造 w Tatrach na prze這mie marca i kwietnia. Jak co roku, przyci庵n窸y t逝my turyst闚. Czy tym razem uda這 si unikn望 zniszczenia i zadeptania kwiat闚?

Kwitnące wiosną krokusy to jeden z tatrzańskich symboli. Te charakterystyczne, fioletowe kwiaty, przez górali nazywane "tulipankami", co roku obficie porastają m.in. Polanę Chochołowską. I to właśnie tam ściągają tłumy turystów, którzy chcą podziwiać krokusowe pola i zrobić sobie zdjęcie ze zwiastunami wiosny.

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego podawały, że w ubiegłym roku w pierwszy weekend kwitnięcia krokusów Dolinę Chochołowską odwiedziło około 60 tysięcy osób, co było absolutnym rekordem frekwencji. 

Już są! W Tatrach pojawiły się pierwsze, długo wyczekiwane krokusy

Nie wszyscy odwiedzający potrafili się jednak zachować. Wiele osób na krokusach parkowało swoje samochody, deptało po nich czy kładło się wśród nich, aby zrobić lepsze zdjęcie. Dlatego też w tym roku TPN, wspólnie z Gminą Ko軼ielisko, zorganizował akcję "Hokus Krokus", która miała uświadomić turystom, jak obchodzić się z kwiatami i ochronić je przed zniszczeniem.

Zachęcano także, aby szukać krokusów nie tylko w Dolinie Chochołowskiej, ale również w innych miejscach. Mnóstwo fioletowych kwiatów można bowiem znaleźć także na:  Wyżniej Kirze Miętusiej, Polanie Pisanej i Polanie Smytniej w Dolinie Kościeliskiej, na polanie Kalatówki w Dolinie Bystrej, na Drodze pod Reglami, w Zakopanem, Kościelisku, Dzianiszu i Witowie. 

Turyści wzajemnie się upominają

Z danych, które Tatrzański Park Narodowy otrzymał od Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi, która jest odpowiedzialna za obsługę ruchu turystycznego i sprzedaje bilety do Doliny Chocho這wskiej, dowiadujemy się, że 7 kwietnia do doliny weszło około 17 tysięcy osób, a dzień później od 25 do 27 tysięcy. Jest to więc znacznie mniej niż w ubiegłym roku w pierwszy weekend, kiedy kwitły krokusy.

- W ten weekend było też znacznie mniej interwencji niż w pierwszy "weekend krokusowy" w zeszłym roku. Tury軼i byli bardziej zdyscyplinowani, stosowali się do upomnień i zwracali uwagę sobie nawzajem - mówi nam Paulina Kołodziejska z TPN.

Jej słowa w rozmowie z Gazetą Wyborczą potwierdza Edward Wlazło, komendant Straży Parku. - W sumie udzieliliśmy tylko 50 pouczeń, a jest to prawdziwa kropla w porównaniu z tym, co było w ubiegłym roku. Wtedy tylko jednego dnia udzieliliśmy 1500 upomnień - mówił w sobotę, 7 kwietnia. I dodał, że turyści zachowywali się naprawdę wzorowo. - Wzmożone patrole straży, wspomagane przez przeszkolonych wolontariuszy oraz akcja prowadzona przez przez media i portale społecznościowe spowodowały, że nie mieliśmy zbyt wiele pracy - przyznał w rozmowie z Wyborczą.

Akcja 'Hokus Krokus' prowadzona przez Gminę Kościelisko oraz Tatrzański Park NarodowyAkcja 'Hokus Krokus' prowadzona przez Gminę Kościelisko oraz Tatrzański Park Narodowy Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Przedstawicielka parku przyznała, że akcja "Hokus Krokus" spotyka się z pozytywnym odbiorem. - Na razie jednak jesteśmy ostrożni w ocenie, czy większy spokój to efekt naszej akcji, czy raczej obaw turystów przed tłokiem, o którym pisały media, a może jeszcze innych czynników - mówi Kołodziejska i dodaje, że na podsumowanie przyjdzie czas dopiero po kolejnym weekendzie.

Mimo wzorowego zachowania większości turystów, zdarzali się tacy, którzy nie zwracali uwagi na krokusy i parkowali na nich, co widać na poniższym filmie i kilku zdjęciach zamieszczonych w naszej galerii. Biorąc jednak pod uwagę słowa komendanta, można mieć nadzieję, że był to niewielki odsetek.

Pracownicy TPN przewidują, że w przyszły weekend krokusy powinny jeszcze zachwycać. I mają nadzieję, że kolejne podsumowanie poweekendowe będzie równie pozytywne. 

Zobacz też: Już są! W Tatrach pojawiły się pierwsze, długo wyczekiwane krokusy [ZDJĘCIA]

Wi璚ej o: