Też się nabraliście? To nie bańka lawy na powierzchni wody! Ta ognista kula skrywa wiele tajemnic

Wielka, ognista kula na powierzchni wody to dzieło natury. Czym jest niesamowite zjawisko ponad 20-metrowej fontanny żywego ognia? I czy aby na pewno otaczają ją fale?

Ognista kula to strumień tryskającej lawy z wulkanu Mauna Ulu. Jest on częścią wulkanu Kilaeua, który leży na wyspie Hawaii (archipelag Hawajów). Fontanna ognia podczas wybuchu, zamiast typowego podczas erupcji wulkanów pionowego słupa ognia, utworzyła wielką, ognistą bańkę.

Niecodzienne zjawisko, chociaż zostało uwiecznione na zdjęciu wykonanym przez J.B. Judda 11 października 1969 roku, wciąż elektryzuje i zachwyca. Fotografia została udostępniona 30 marca na Twitterze Amerykańskiej Agencji Naukowo Badawczej (USGS).

Fontanna lawy sączyła się z wulkanu od 10 do 13 października. Co ciekawe, perspektywa sprawia, że lawa wygląda, jakby "wychodziła" z wody. W rzeczywistości erupcja ma miejsce na lądzie, a wokół jest morze magmy, które do złudzenia przypomina fale.

Zdjęcie, poza niezwykłym widokiem, udokumentowało również niezwykłe zjawisko. Bańka lawy była częścią erupcji Mauna Ulu, która, jak podaje USGS, trwała z przerwami od 1969 do 1974 roku.

Po lewej słona, po prawej słodka. Niesamowite zjawisko "podzielenia" wody uchwycone na Bałtyku

Wulkan gigant

Mauna Ulu to jeden z najaktywniejszych wulkanów na świcie (daje o sobie nieprzerwanie znać od 1983 roku, średnio co trzy lata). I bynajmniej to nie wszystkie "naj", z których słynie wulkan.

Mauna Ulu aspiruje do miana największej i najpotężniejszej góry świata. Powód? Ponad powierzchnią wody wulkan wznosi się na 4169 metrów. Pod wodą znajduje się "tułów" wulkanu, długi na 4975 metrów. To prawdziwy gigant!

To cię zainteresuje:

Sprawdź się w QUIZIE:  My podajemy nazwę atrakcji turystycznej, a ty musisz dopasować ją do województwa. Uda ci się? Wasza średnia 10/15

Więcej o: