Boisz się turbulencji? Pilot tłumaczy, gdzie usiąść, aby praktycznie ich nie odczuwać

Nie wszyscy pasażerowie odczuwają turbulencje w takim samym stopniu. Jest to zależne od zajmowanych miejsc. Pilot Jonny Knowlson wyjaśnia, które siedzenia wybrać, aby wstrząsy były jak najmniej odczuwalne.

Wstrząsy podczas lotu, nawet niewielkie, dla żadnego pasażera nie są niczym przyjemnym. Na szczęście ich odczuwanie można znacznie zminimalizować. Wystarczy zająć odpowiednie miejsca w samolocie. 

Jonny Knowlson, pilot linii lotniczych British Airways, tłumaczy, dlaczego w poszczególnych częściach samolotu turbulencje są mniej lub bardziej odczuwalne. I ujawnia, które siedzenia powinniśmy zatem wybierać, jeśli chcemy uniknąć silnych wstrząsów.

Każdy samolot, którym latasz jest dziurawy. Dlaczego tak jest? Więcej dowiesz się z filmu:

Zobacz wideo

- W dużych samolotach, które latają na większych wysokościach, najlepiej jest siadać w okolicach skrzydeł - przekonuje Knowlson w rozmowie z Mail Online. Wyjaśnia, że w momencie, gdy na samolot działają rozmaite siły, m.in. siła ciężkości, siła nośna czy opór powietrza, znajdowanie się bliżej środka masy maszyny gwarantuje spokojniejszą podróż.

Z dala od silników

Pilot udzielił także porady tym, którzy w czasie lotu marzą o niczym niezmąconej drzemce. - Ci, którzy chcą mieć cichszą podróż, powinni wykupić miejsca jak najdalej od silników. Jeżeli się to nie uda, warto wybierać miejsca przy przejściu zamiast przy oknie, będzie odrobinę ciszej - podpowiada i przekonuje, że jako pilot i osoba, która często lata jako pasażer, siedział już praktycznie wszędzie.

 

Knowlson dodaje, że na większy spokój mogą liczyć ci, którzy siedzą z dala od toalet i kuchni pokładowej.

Pilot postanowił zdradzić również, które miejsce, jego zdaniem, wygrywa pod każdym względem. - Zdecydowanie najlepsze w całym samolocie jest... moje miejsce. Nie wierzycie? Przyjdźcie się przywitać przed startem lub po wylądowaniu, a sami zobaczycie - zachęca.

To też może cię zainteresować: Wybierz tę porę dnia, a unikniesz turbulencji i opóźnień. Stewardessa: Nie mówimy tego pasażerom

Pilot zdradza, czemu zawsze przed zmianą miejsca należy pytać załogę o zgodę. "To może mieć dramatyczne skutki"

Więcej o: