Pasażerowie wybrali najlepsze lotniska na świecie. Na zwycięskim basen i ogrody. Jest też jedno z Polski

Wiemy już, które lotnisko pasażerowie uznali za najlepsze na świecie. W prestiżowym rankingu, stworzonym na podstawie ocen prawie 14 milionów podróżnych, znalazł się też polski port lotniczy. I zbiera coraz lepsze recenzje.

Ranking Skytrax to największy plebiscyt na świecie oceniający lotniska. Co roku przygotowywana jest ankieta, którą wypełniają miliony podróżnych. Tegoroczny ranking, uwzględniający 550 portów lotniczych, opiera się na głosach blisko 14 mln pasażerów (dokładnie 13,73 mln) ponad 100 narodowości. 

Podróżni, wypełniając kwestionariusz, oceniają m.in.: bezpieczeństwo, poziom obsługi lotniskowej, kwestie związane z odprawą, transferami, zakupami, przylotami i odlotami oraz ogólne wrażenie. 

Lotnisko na Antarktydzie jest jedyne w swoim rodzaju. Co roku przesuwa się w inne miejsce

Niekwestionowany zwycięzca

Liderem zestawienia wciąż pozostaje lotnisko Singapur-Changi, które zwyciężyło już szósty rok z rzędu i jest pierwszym w historii rankingu portem lotniczym, który wygrywa przez sześć kolejnych lat. W ubiegłym roku obsłużyło ponad 62 miliony pasażerów i jest stale powiększane - w 2017 został tam otwarty nowy, czwarty już terminal, a część pierwszego została zmodernizowana.

Ale nowe terminale to nie wszystko. Pasażerowie oczekujący na samolot w Singapurze na pewno nie mogą narzekać na nudę. Na poszczególnych terminalach, w halach odlotów, architekci zaprojektowali ogrody kaktusów, lilii wodnych, słoneczników, orchidei, motyli oraz tzw. zaczarowany ogród.

 

Poza tym podróżni mogą korzystać ze zjeżdżalni (każde 10 dolarów wydane na lotnisku można na podstawie paragonu wymienić na jeden zjazd), za darmo zagrać na Xboxie lub Kinekcie oraz obejrzeć film w kinie, a nawet... zrelaksować się przy basenie z jacuzzi. Basen znajduje się na dachu hotelu Aerotel Airport Transit Hotel i dla gości jest bezpłatny. Pozostali muszą zapłacić za tę przyjemność 17 dolarów singapurskich, czyli około 44 złotych (według kursu 2,62 z 22 marca 2018 roku).

 
 

Co ciekawe, cztery kolejne miejsca też zajęły azjatyckie lotniska: Inczon w Korei Południowej, Tokio, Hongkong oraz Hamad niedaleko Dohy, stolicy Kataru. Dopiero na piątej pozycji znalazło się lotnisko z Europy - port lotniczy w Monachium.

Polskie lotnisko pnie się w górę

W rankingu nie zabrakło również polskiego akcentu. Warszawskie Lotnisko Chopina, które w 2017 roku trafiło do pierwszej setki zestawienia, znów awansowało o kilka miejsc i obecnie zajmuje 95. pozycję. 

Oznacza to, że pasażerowie pozytywnie oceniają zmiany, które w ostatnim roku zaszły na największym lotnisku w Polsce. Co mogło spodobać się podróżnym? Poszerzono ofertę gastronomiczną (otwarta została nowa restauracja podająca dania mięsne, wegetariańskie oraz koszerne), rozbudowano strefę kontroli paszportowej - do dyspozycji podróżnych jest 18 stanowisk, na wszystkich zamontowano pętle indukcyjne, które ułatwiają kontakt niesłyszącym, a dwa zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. 

Z kolei od połowy września 2017 pasażerowie mogą skorzystać z darmowej wody pitnej. W strefie tranzytowej, już po przejściu kontroli bezpieczeństwa, ustawiono źródełka z kranikami, dzięki którym podróżujący mogą napełnić własne butelki. Lotnisko Chopina jest pierwszym w Polsce, które zdecydowało się wprowadzić takie udogodnienie.

 

Pierwszą setkę rankingu 2018 znajdziecie na tej stronie.

To też może cię zainteresować: 

Polskie lotnisko w pierwszej 10. prestiżowego zestawienia "najlepszych na świecie". Czym sobie "zasłużyło"?

Basen na dachu, spa i 40-metrowy wodospad. Nic dziwnego, że to "najlepsze lotnisko świata"[ZDJĘCIA]

 

Więcej o: