W Polsce mamy "drugą Białowieżę" - bezcenną, prawie nieznaną i... wycinaną. A może tam być park narodowy

W Polsce mamy pierwotny las, który znika szybciej niż Białowieża. W Puszczy Karpackiej, o której mało kto słyszał, trwają wycinki. Przyrodnicy z WWF walczą o utworzenie tam parku narodowego. Petycję może podpisać każdy.

Region Karpat to jedno z 200 najcenniejszych przyrodniczo miejsc na świecie. To tam, wzdłuż południowo-wschodnich granic Polski, znajduje się Puszcza Karpacka. Ponieważ leży daleko od dużych miast i skupisk ludzkich, nie podzieliła jeszcze losu pełnych turystów Bieszczadów, właściwie mało kto o niej słyszał. A człowiek może tu wypoczywać w absolutnej harmonii z naturą.

Ostatni moment na utworzenie parku

Puszcza Karpacka to las bezcenny, z fragmentami o charakterze pierwotnym, dziś już praktycznie niespotykanych. W jej sercu zlokalizowano prawie 6,5 tys. drzew o wymiarach pomnikowych, jodeł, buków i jaworów liczących nawet 300 lat.

Poza tym to jedna z niewielu już w Polsce ostoi niedźwiedzia, wilka, rysia i żbika. Żyje tu też 113 gatunków ptaków, w tym orzeł przedni, orlik krzykliwy, puszczyk uralski, sóweczka (najmniejsza w Polsce sowa), bocian czarny oraz, podobnie jak w Puszczy Białowieskiej, wszystkie występujące w Polsce gatunki dzięciołów.

WWF przekonuje, że to ostatni moment, by zawalczyć o utworzenie w sercu puszczy - miejscu występowania najcenniejszego drzewostanu - Turnickiego Parku Narodowego. Ten jest zresztą planowany od przeszło 25 lat, ale jego powstanie wciąż się przeciąga.

Dlaczego ostatni? Bo w tej chwili Puszcza Karpacka, mimo jej wartości przyrodniczej i potencjału turystycznego, jest traktowana jak zwykły las gospodarczy - trwają tam wycinki drzew na dużą skalę. Na obszarze planowanego parku narodowego (17,5 tys. ha) zaplanowano w 2018 roku wycinkę obejmującą ponad 67 tys. m3 drzew, z tego ponad 60% (41 tys. m3) przypada na obszar planowanego rezerwatu przyrody „Reliktowa Puszcza Karpacka” (8 tys. ha).

Wycinka Puszczy KarpackiejWycinka Puszczy Karpackiej materiały prasowe WWF Polska

W Polsce Godzina dla Ziemi pod hasłem "Ratujmy serce Karpat"

Dlatego Fundacja WWF Polska tegoroczną edycję największej ekologicznej akcji na świecie, „Godziny dla Ziemi WWF”, przeprowadza pod hasłem: „Ratujmy serce Karpat”. Wszystkie działania kampanii poświęcone są tematowi ochrony Puszczy Karpackiej. Żywe maskotki rysia, wilka, niedźwiedzia, żbika i sóweczki wyruszyły w Polskę, by przekonać Polaków do wsparcia idei utworzenia Turnickiego Parku Narodowego.

Celem jest zebranie 200 tys. podpisów pod petycją.

Do tej pory zebraliśmy ponad 100 tys. podpisów, mam nadzieję, że zbierzemy kolejne 100 tys. i że tak silny głos społeczny zostanie w końcu usłyszany. Chcemy ocalić najcenniejsze fragmenty karpackiej przyrody dla nas i dla przyszłych pokoleń. Nie chcemy, aby były one wycinane jak zwykłe lasy gospodarcze

– mówi Stefan Jakimiuk z Fundacji WWF Polska.

Ratujmy Serce Karpat - akcja WWF i jej ambasadorzy: Marcin Dorociński, wilk, niedźwiedź, żbik i sóweczkaRatujmy Serce Karpat - akcja WWF i jej ambasadorzy: Marcin Dorociński, wilk, niedźwiedź, żbik i sóweczka materiały prasowe WWF Polska

„Godzina dla Ziemi WWF” to akcja ekologiczna o światowym zasięgu, w której co roku bierze udział 180 państw na 7 kontynentach. W tym roku 24 marca na całym świecie o 20:30 czasu lokalnego słynne budowle pogrążą się w ciemnościach na 60 minut, w symbolicznym geście solidarności z ideą ochrony planety. W Polsce światła zgasną właśnie dla Puszczy Karpackiej.

Petycję o utworzenie parku można podpisać na stronie SerceKarpat.pl

Więcej o: