Droższe niż Rzym, Barcelona, a nawet Ejlat. Tani urlop to nie Zakopane [PORÓWNANIE CEN]

Zakopane to jeden z najpopularniejszych kierunków zarówno latem, jak i zimą. Z pewnością jednak nie najtańszy. W czasie tegorocznych ferii zimowych nocleg w Zakopanem kosztował więcej niż w Rzymie, Barcelonie czy Ejlacie.

Zakopane od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów, którzy odwiedzają je tłumnie właściwie o każdej porze roku - chętnie wybierają na wakacje, długi weekend, sylwestra lub ferie zimowe.

Nie inaczej było tym razem. Z analizy* przeprowadzonej przez ekspertów wyszukiwarki KAYAK wynika, że Zakopane podczas tegorocznych ferii było najpopularniejszym ośrodkiem zimowym w Polsce. Na drugim miejscu znalazł się Karpacz, a na trzecim - Szklarska Poręba.

Choć najczęściej wybierane było Zakopane, w tym roku królował Dolny Śląsk. Aż sześć z dziesięciu miast z listy najpopularniejszych leży właśnie w tym regionie (poza Karpaczem i Szklarską Porębą również Jelenia Góra, Polanica-Zdrój, Świeradów-Zdrój oraz Duszniki-Zdrój).

W Zakopanem drożej niż w Barcelonie

Ci, którzy wybrali na czas odpoczynku Zakopane, na pewno nie zaliczą tego wyjazdu do najtańszych. Według analiz noclegi w hotelach 3- i 4-gwiazdkowych w zimowej stolicy Polski podczas ferii były najdroższe w kraju. Średnio za noc w pokoju dwuosobowym trzeba było zapłacić aż 469 złotych. - To niemal dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie w Warszawie, gdzie noc w hotelu o podobnym standardzie kosztuje średnio 236 zł za pokój dla dwóch osób - zwraca uwagę Vera Pershina, rzecznik prasowy KAYAK.

Dla porównania - w Szklarskiej Porębie, drugiej w Polsce pod względem cen noclegów w tym okresie, za dwuosobowy pokój w hotelu o takim samym standardzie trzeba było zapłacić 329 zł. Taniej było również w Sopocie - tam nocleg kosztował 321 zł.

Cenowo Zakopane pobiło również popularne zagraniczne miasta. - Podczas tegorocznej przerwy zimowej średnie ceny noclegów w Zakopanem były też wyższe od cen w ulubionych zagranicznych miastach Polaków: Pradze, Barcelonie czy Ejlacie - zauważa Pershina.

To kolejny raz, gdy ceny w tatrzańskiej miejscowości mocno szybują w górę. W okresie sylwestrowym było tam drożej niż w Dubaju uznawanym za luksusowy kierunek.

Gdzie taniej na sylwestra - w Dubaju czy Zakopanem?

I tak pokój dla dwóch osób w 3- bądź 4-gwiazdkowych hotelach w Barcelonie kosztował średnio 338 zł za noc, w Ejlacie 308 zł (a Izrael powszechnie uważany jest za bardzo drogi kraj), a w Pradze zaledwie 197 zł. Mniej zapłacilibyście również w Rzymie - 314 zł. Drożej było w Tel Awiwie - pokój w takim standardzie to wydatek rzędu 480 zł.

Choć pobyt w Zakopanem potrafi skutecznie przetrzepać portfel, wybór tego miasta na wypoczynek nie powinien dziwić. Dobrze rozwinięta baza noclegowa i bogata infrastruktura pozwalająca uprawiać sporty zimowe przyciągają turystów nie tylko z Polski. Ponadto na odwiedzających czeka też szereg innych atrakcji: wycieczki po górach, relaks w aqua parku czy wizyta w największym na świecie śnieżnym labiryncie

*Analiza powstała w oparciu o wyszukiwania hoteli na KAYAK.pl między 1.01.2017 a 31.12.2017 dla podróży między 15.01.2018 a 25.02.2018. Średnie ceny noclegów w Polsce zostały podane dla hoteli 3- lub 4-gwiazdkowych za noc w pokoju dwuosobowym.

Więcej o: