Wbrew utartym schematom województwo śląskie, region ten to nie tylko huty i kopalnie. Region ten stwarza możliwości uprawiania różnych form turystyki amatorskiej i kwalifikowanej o zróżnicowanym standardzie - w zależności od zainteresowań, umiejętności no i oczywiście zasobności portfela przybyszów. Jednak każdy może tu znaleźć coś dla siebie.
Najtańszą formą zwiedzania nowych miejsc jest oczywiście turystyka piesza - wymaga tylko dobrych butów, odpowiedniego ubioru, ewentualnie własnego namiotu. Na chętnych czeka ponad 1200 km szlaków Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Szczególnie wielu wrażeń może przysporzyć wędrówka poza oznakowanymi szlakami, polecana dla tych, którzy chcieliby "odbić" nieco od zdobyczy cywilizacji. Natomiast w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej są najlepsze warunki do uprawiania wspinaczki górskiej. W Skałkach Podlesickich, Rzędowickich, Korczyckich odbywają się czasem zawody międzynarodowe. Wspinaczkę jaskiniową można uprawiać w okolicach Szczyrku, Olsztyna, Smolenia i Złotego Potoku.
Region ten jest również znany ze sportów lotniczych jak lotniarstwo, paralotniarstwo, motolotniarstwo, lotnictwo sportowe, baloniarstwo. O ile motolotniarstwo, baloniarstwo czy lotnictwo to sporty elitarne, to paralotniarstwo może uprawiać każdy. Wystarczy tylko znaleźć górę, z której można wystartować. Na Śląsku jest takich kilka: góra Żar koło Żywca, w rejonie Olsztyna, Kluczy i Góry Siewierskiej na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Pomimo oddalenia od morza, da się tu pożeglować - na jeziorach Żywieckim, Międzybrodzkim, Czanieckim koło Żywca, Zalewie Imielińskim czy Jez. Pławnowickim koło Gliwic. Przy zbiornikach tych działają wypożyczalnie sprzętu wodnego. Na zwolenników turystyki kajakowej czekają rzeki: Warta, Liswarta, Pilica.
Ostatnio modne się stały w Polsce ośrodki jeździeckie. Prawie każda gmina turystyczna ma w swej ofercie naukę jazdy konnej. Powstaja szlaki turystyki jeździeckiej. Najdłuższe to 600 km Szlak Transbeskidzki oraz 250 km Transjurajski Szlak Konny. Najbardziej znane ośrodki jazdy konnej to Trachy, Udórz i Zbrosławice. Przez Górny śląsk przebiega także odcinek Europejskiej Trasy Rowerowej z Middelburga do Odessy przez Jastrzębie Zdrój,, Strumień, Pszczynę do Miedźnej. Na beskidzkich szlakach kolarze mogą w pełni wykorzystać zalety roweru górskiego.
Oczywiście z powodu gór rozwinęły się także sporty zimowe z narciarstwem na czele. Stolicą sportów zimowych stał się Szczyrk. W Beskidach funkcjonuje ponad 200 km tras dla narciarzy biegowych i około 150 wyciągów dla narciarzy zjazdowych. Narciarstwo można uprawiać w Wiśle, Brennej, Zwardoniu, Korbielowie. Sporty zimowe stają się coraz popularniejsze m. in. z powodu osiągnięć pochodzącego z Wisły Adama Małysza.