Baszta Gedymina w Wilnie

Zwiedzanie Wilna dobrze jest zacząć od odwiedzenia Góry Zamkowej, którą widać prawie z każdego punktu miasta i która jest jednocześnie kolebką miasta

W odrestaurowanej Baszcie Giedymina (XIV-XV w.) znajduje się muzeum z makietami obrazującymi rozwój Wilna. Z górnych tarasów Baszty rozciąga się piękna panorama na miasto. ). Muzeum i Baszta jest czynna od 10 do 17.

Patrząc od wschodu widać stąd m.in. Górę Trzech Krzyży a następnie prawie wszystkie zabytki Starówki np. kościół Św. Anny ze strzelistymi gotyckimi wieżami, nad nim na wzgórzu kościół Wizytek (ok. 1715 - ok. 1760, obecnie więzienie), dalej w prawo barokowy kościół p.w. Św. Kazimierza (1604-1616, przebudowany XVII-XIX w.), obok widać wieże kościoła Św. Teresy przy którym znajduje się kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej. Natomiast u naszych stóp dachy katedry Św. Jana i wieży a obok Stary Arsenał (XVI-XVII w., obecnie Muzeum Litewskie Muzeum Narodowe) skąd na górę można wjechać kolejką. Patrzą dalej w prawo po drugiej stronie rzeki widać rozbudowujące się centrum i kościół p.w. Św. Rafała. Kończąc naszą panoramę nieco w tyle na zamknięciu ulicy Antokol widzimy kościół Św. Piotra i Pawła na Antokolu (1668-1676). Muzeum i Baszta jest czynna od 10 do 17.