W sercu góry elektrownia, a na jej szczycie gigantyczny zbiornik wodny. To jedyne takie miejsce w Polsce

W Beskidzie Małym na ponad 750 m n.p.m., na szczycie góry Żar rozlewa się wyjątkowe lustro wody. To górny zbiornik jedynej w Polsce podziemnej elektrowni szczytowo-pompowej.

Okolice Zbiornika Międzybrodzkiego na rzece Sole w Beskidzie Małym znane są nie tylko z dobrych warunków do uprawiania paralotniarstwa, lotniarstwa i szybownictwa, malowniczych krajobrazów oraz bliskości gór i jeziora. To właśnie tutaj znajduje się jedyna w Polsce elektrownia podziemna i druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w kraju. Poznajcie Elektrownię Porąbka-Żar.

Elektrownia Porąbka-Żar jest szczególna ze względu na swoje usytuowanie, które bynajmniej nie jest przypadkowe. Zadecydowało o tym wyjątkowo korzystne ukształtowanie terenu, a sama elektrownia, której budowa trwała od 1974 do 1979 roku, położona jest jednocześnie wewnątrz oraz na powierzchni masywu góry Żar.

Zbiornik na szczycie i elektrownia w sercu góry

Elektrownia zbudowana jest z trzech najważniejszych części. Dwóch szybów wywierconych wewnątrz góry, które transportują wodę do hali elektrowni. Ta mieści się w sercu góry, w wydrążonej skalnej komorze, która kształtem przypomina gigantyczne jajo.

 

Trzecim najważniejszym i jednocześnie najbardziej widowiskowym elementem elektrowni jest usytuowany na szczycie góry (około 750 m n.p.m.) potężny zbiornik wodny. Jego obwałowania mają ponad 30 metrów wysokości! To nie wszystko. Zbiornik jest długi na 650 i szeroki na 250 metrów. Jego potężne gabaryty w kształcie deltoidu są najlepiej widoczne z lotu ptaka.

Gigantyczny zbiornik Elektrowni Porąbka-Żar może zobaczyć każdy, bo na szczyt góry prowadzi kolejka linowa, a sama elektrownia jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok. Turystów po jej terenie oprowadzają pracownicy elektrowni.

Polska wyróżnia się też wieloma innymi atrakcjami. Niedawno został u nas otwarty najwyższy na świecie drewniany rollercoaster. Jesteście ciekawi, jak wygląda przejazd taką kolejką? Zobaczcie na wideo poniżej:

Zobacz wideo
Więcej o: