W sercu góry elektrownia, a na jej szczycie gigantyczny zbiornik wodny. To jedyne takie miejsce w Polsce

W Beskidzie Małym na ponad 750 m n.p.m., na szczycie góry Żar rozlewa się wyjątkowe lustro wody. To górny zbiornik jedynej w Polsce podziemnej elektrowni szczytowo-pompowej.

Okolice Zbiornika Międzybrodzkiego na rzece Sole w Beskidzie Małym znane są nie tylko z dobrych warunków do uprawiania paralotniarstwa, lotniarstwa i szybownictwa, malowniczych krajobrazów oraz bliskości gór i jeziora. To właśnie tutaj znajduje się jedyna w Polsce elektrownia podziemna i druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w kraju. Poznajcie Elektrownię Porąbka-Żar.

Elektrownia Porąbka-Żar jest szczególna ze względu na swoje usytuowanie, które bynajmniej nie jest przypadkowe. Zadecydowało o tym wyjątkowo korzystne ukształtowanie terenu, a sama elektrownia, której budowa trwała od 1974 do 1979 roku, położona jest jednocześnie wewnątrz oraz na powierzchni masywu góry Żar.

Zbiornik na szczycie i elektrownia w sercu góry

Elektrownia zbudowana jest z trzech najważniejszych części. Dwóch szybów wywierconych wewnątrz góry, które transportują wodę do hali elektrowni. Ta mieści się w sercu góry, w wydrążonej skalnej komorze, która kształtem przypomina gigantyczne jajo.

 

Trzecim najważniejszym i jednocześnie najbardziej widowiskowym elementem elektrowni jest usytuowany na szczycie góry (około 750 m n.p.m.) potężny zbiornik wodny. Jego obwałowania mają ponad 30 metrów wysokości! To nie wszystko. Zbiornik jest długi na 650 i szeroki na 250 metrów. Jego potężne gabaryty w kształcie deltoidu są najlepiej widoczne z lotu ptaka.

Gigantyczny zbiornik Elektrowni Porąbka-Żar może zobaczyć każdy, bo na szczyt góry prowadzi kolejka linowa, a sama elektrownia jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok. Turystów po jej terenie oprowadzają pracownicy elektrowni.

Polska wyróżnia się też wieloma innymi atrakcjami. Niedawno został u nas otwarty najwyższy na świecie drewniany rollercoaster. Jesteście ciekawi, jak wygląda przejazd taką kolejką? Zobaczcie na wideo poniżej:

Zobacz wideo
Komentarze (90)
W sercu góry elektrownia, a na jej szczycie gigantyczny zbiornik wodny. To jedyne takie miejsce w Polsce
Zaloguj się
 • baca56

  Oceniono 88 razy 64

  A może kilka słów o tym, jaka jest zasada działania elektrowni szczytowo-pompowej? Jaki to ma sens? Czy dla redaktorów i czytelników GW liczą się tylko ładne obrazki z lotu ptaka i fakt, że na górę można wjechać kolejką linową?

 • js08836

  Oceniono 47 razy 29

  Czas nazwać tę elektrownię im. L.Kaczyńskiego, a przed wejściem postawić stosowny pomnik. Tę el. zbudowali w czasach tej paskudnej i niedobrej komuny. Budowano ją 5 lat. PiS budowałby ją może za 40 lat, a i tak by ją spieprzył, jak to PiS czego się nie dotkną ,to katastrofa.

 • cwiczeniazgledzenia

  Oceniono 32 razy 28

  Beskid Mały a nie Żywiecki!!! Nowy poziom bezczelności screenshoty z youtuba. A może wydać pare złotych i kupić zdjęcia które leżą w agencjach zamiast kombinować i kraść?

 • sidamo

  Oceniono 22 razy 20

  Ach ta parszywa komuna zbudowala zapory-elektrownie,Porabka Zar,Solina,Zarnowiec,Wloclawek,Dunajec-Nidzica,i wiele mniejszych,najwyzszy maszt na swiecie,port Polnocny,Hute Katowice,Ursus,i wiele innych inwestycji a co pozostaw po sobie dobra zmiana...

 • chemik49

  Oceniono 26 razy 16

  Typowa informacja dla analfabetów technicznych, których pełno w tym kraju. A jaka jest moc tej elektrowni? Jaka wydajność tego ciągłego procesu napełniania zbiornika (w nocy) i spuszczania wody na turbiny (w godzinach szczytu poboru prądu)? Zero profesjonalizmu, tylko widoczki ładne.

 • 43elvis

  Oceniono 15 razy 15

  trolle maja za złe że taki fenomen został zbudowany i to jeszcze za czasów minionych a oni nawet promu nie sa w stanie posklejać jak należy

 • plastikpiokio

  Oceniono 52 razy 10

  to istnieje już ze 40 lat a oni dopiero teraz się dziwią i podziwiają ----odbiło w dekiel

 • uthark

  Oceniono 22 razy 10

  Podobna jest przy Jeziorze Żarnowieckim. Wybierzcie się do Gniewina, z wieży widać taflę tego jeziora.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX