Zimą można chodzić po tafli Morskiego Oka? Ratownik TOPR: Gdy jest odpowiednio zmrożona. Jest bezpieczniej

Morskie Oko to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Tatrach. Turyści przybywają tam o każdej porze roku. Zdarza się, że zimą niektórzy spacerują po jego zamarzniętej tafli. Czy na pewno można to robić?

Szlak prowadzacy do Morskiego Oka jest jednym z najpopularniejszych w Tatrach. Choc najwiecej osob mozna tam spotkac latem, zima rowniez nie brakuje chetnych na wycieczki. Niektorzy spaceruja nawet po zamarznietej tafli jeziora. Czy dobrze robia, wybierajac sciezke przez srodek skutego lodem Morskiego Oka?

- tlumaczy.

Zobacz wideo

Jej slowa potwierdza ratownik Tatrzanskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Andrzej Marasek. - Jezeli tafla jest odpowiednio zmrozona, zwyczajowo chodzi sie przez nia. Jest blizej, wygodniej i bezpieczniej ze wzgledu na zagrozenie lawinowe wokol jeziora - mowi.

Aby mozna bylo wejsc na zamarzniete Morskie Oko, musza panowac warunki pogodowe sprzyjajace powstaniu lodu i jego utrzymywaniu sie na jeziorze. - Tafla musi miec odpowiednia miazszosc, aby wytrzymac ciezar ludzkiego ciala - tlumaczy Marasek.

, czy mozna po niej spacerowac. W schronisku wisza rowniez tablice informacyjne z aktualnymi komunikatami turystycznymi dotyczacymi warunkow atmosferycznych. - W przypadku, gdy nasi pracownicy obserwuja wchodzenie na rozmrozona lub jeszcze niezamarznieta tafle jeziora, oczywiscie odradzaja to turystom. Publikujemy takie apele rowniez na naszej stronie internetowej (tpn.pl - przyp. red.) i w mediach spolecznosciowych - dodaje Holek-Krzysztof.

Andrzej Marasek przestrzega, ze nikt nigdy nikomu nie zagwarantuje stuprocentowej pewnosci, ze lod sie nie zalamie. Z kolei pracownica TPN przypomina, ze przez tafle jeziora nie przebiega oficjalny szlak. - Turysci, wchodzac na nia, zawsze robia to na wlasne ryzyko - mowi.

Oto najniebezpieczniejsze szlaki w Tatrach. Tam nie idz, jesli nie miales wczesniej stycznosci z gorami

Komentarze (44)
Zimą można chodzić po tafli Morskiego Oka? Ratownik TOPR: Gdy jest odpowiednio zmrożona. Jest bezpieczniej
Zaloguj się
 • iq120

  Oceniono 27 razy 7

  A już, już chcieliście zakazu a tu zonk! Można i bezpieczniej niż przejście szlakiem!

 • dejacek

  Oceniono 8 razy 2

  chodzenie po lodzie jest bezpieczne pod warunkiem że się wie co się robi. A z drugiej strony patrząc zawsze jest ryzyko trafienia na cienki podmyty prądem fragment...

 • hrac

  Oceniono 10 razy 2

  Rozmówcy dali ciała. Przy 5cm można chodzić . Przy 20cm ciężarówki mogą wjeżdżać . 30cm czołgi. 100% pewności nie ma nigdzie i nigdy !!!

 • pt.nut

  Oceniono 14 razy 2

  Prosze nie nazywac tej gawiedzi turystami (oczywiscie sa wyjatki).

 • hipis3308

  Oceniono 12 razy 2

  Wiemy jak górale są pazerni na dutki,więc dziwne jest, że jeszcze żaden z nich nie wpadł na pomysł wypożyczania przy przejściu przez jezioro, kapoków ratunkowych.

 • doomsday

  Oceniono 1 raz 1

  Setki lawin zeszło do tego Stawu, który jest grobem wielu... Nie wszyscy wypływali latem na powierzchnię.
  Kiedyś ekipa polskich kajakarzy i kanadyjkarzy przygotowywała się na tym stawie do Olimpiady
  w Meksyku, który też jest położony wysoko w górach.

 • pieknozycia

  Oceniono 7 razy 1

  Bardzo mnie ciekawi co się stanie jak lawina zejdzie do jeziora, a tam będą ludzie. Moim skromnym zdaniem lód się załamie i wszyscy wpadną do wody, czyż nie?

 • swinton

  0

  Googlowałem kiedy ostatni raz ktoś się utopił w Morskim Oku i nic nie znalazłem.
  Czyli jest bezpiecznie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX