To zdjęcie zrobione nad Zakopanem jest wyjątkowe z jednego powodu. Zgadniecie, o co chodzi?

Na zdjęciu, zrobionym nad Zakopanem, zostało uchwycone wyjątkowe zjawisko, którego na pierwszy rzut oka można nie zauważyć. A efekt jest widoczny tylko przez kilka chwil.

- No dobra. To nie jest technicznie najpiękniejsze zdjęcie na świecie. Ale jest wyjątkowe. Wiecie czemu? - takie pytanie pojawiło się pod zdjęciem zrobionym w Zakopanem i opublikowanym na fanpage'u Skomplikowane. Na pierwszy rzut oka można nie zorientować się, o co właściwie chodzi. Ale gdy lepiej się przyjrzycie, wszystko stanie się jasne.

Na zdjęciu uchwycone zostało bowiem ciekawe zjawisko optyczne, nazywane słońcem pobocznym lub efektem dwóch słońc. To jeden z najczęściej obserwowanych typów halo (inne zjawisko optyczne; polega na tworzeniu się jasnego, świetlistego, białego lub zawierającego kolory tęczy pierścienia wokół słońca lub księżyca).
Słońca poboczne, nazywane parhelionami, powstają, gdy na niebie pojawiają się chmury złożone z sześciobocznych, płaskich kryształków lodu, a następnie na tych kryształkach rozpraszają się promienie słoneczne. Szczególnie dobrze je widać, gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem.

Po lewej słona, po prawej słodka. Niesamowite zjawisko "podzielenia" wody uchwycone na Bałtyku

Autorzy zdjęcia napisali, że niezwykle się cieszą, bo efekt widoczny jest tylko przez kilka chwil. Zachęcają, aby podczas spacerów na szlaku mieć oczy szeroko otwarte i obserwować, co dzieje się wokół. - Kto wie, na co jeszcze natraficie! - piszą.

Zobacz też: Czytelniczka przesłała nam zdjęcia niezwykłego zjawiska na niebie. Po prostu WOW! [ZDJĘCIA]

Sprawdź swój horoskop na 2018 rok!

Więcej o: