Turyści zachwycają się polskim miastem i nie chodzi o Kraków. "Jedno z najpiękniejszych", "Zupełnie inne"

Nie Kraków, nie Warszawa, a Gdańsk jest miastem, które można nazwać wizytówką naszego kraju. W rankingu Top Destinations on the Rise, stworzonym przez TripAdvisor, zajął 5. miejsce na świecie i 1. miejsce w Europie.

W rankingu Top Destinations on the Rise pojawiają się miejsca, które zanotowały największy wzrost pozytywnych opinii wśród użytkowników serwisu TripAdvisor. To jeden z najpopularniejszych serwisów turystycznych na świecie, więc obecność Gdańska w zestawieniu tym bardziej powinna cieszyć. Zwłaszcza że jest to jedyne polskie miasto na liście.

Dzięki wpisom i recenzjom gości z całego świata, Gdańsk zajął 1. miejsce w Europie i 5. na świecie. Użytkownicy TripAdvisora oceniali miasto pod względem atrakcyjności, położenia i zabytków, które można tam zobaczyć. A atrakcji turystycznych w Gdańsku nie brakuje. Nie można pominąć między innymi takich miejsc jak: Główne Miasto, Bazylika Mariacka czy Muzeum II Wojny Światowej. Do tego trzeba też oczywiście dodać możliwość wypoczynku na piaszczystych plażach. 

Zachód słońca nad polskim morzem, z dala od tłumów? Odkrywamy Gdynię, jakiej nie znacie [TRIP WE DWOJE]

Pierwsza z wymienionych atrakcji zrobiła na zagranicznych turystach ogromne wrażenie. Zachwycali się między innymi wspaniałą architekturą Głównego Miasta, liczbą sklepów i restauracji oraz klimatycznymi uliczkami:

Co za urocza okolica. Piękna i łatwo dostępna, taksówką można dojechać blisko ulic, którymi można poruszać się tylko pieszo. Oszałamiająca architektura i place, do tego mnóstwo doskonałych restauracji - międzynarodowych i polskich

- napisał turysta z Pittsburgha w Pensylwanii. 

To jedno z najpiękniejszych miast portowych w Europie i najpiękniejsze w rejonie Bałtyku. Mnóstwo kolorowych budynków inspirowanych architekturą niemiecką i flamandzką. Dużo większe niż się spodziewaliśmy! 

- zachwyca się Sarunas z Wilna.

Byłam miło zaskoczona Gdańskiem. To naprawdę piękne miasto! Spędziliśmy tutaj wspaniałe chwile w okresie Nowego Roku. Było mnóstwo ludzi i świątecznych dekoracji. Czuliśmy się cudownie, spacerując uliczkami. Zdecydowanie polecamy na krótki, weekendowy wyjazd

- pisze Jovita z Norwegii.

Jeden z turystów stwierdził również, że Gdańsk całkowicie różni się od innych miast:

Spacerując ulicami, tak bardzo zapatrzyłem się na kolorowe fasady i zachwyciłem cudownymi widokami, że aż się zgubiłem. To zupełnie inne miasto niż wszystkie. Znajdziecie tam główny plac, który jest piękny i idealny na przechadzkę 

- przekonuje.

ŁUKASZ GŁOWALA

Od polskiego miasta okazały się lepsze tylko: Halifax w Kanadzie (4. miejsce), Nairobi w Kenii (3. miejsce), Kapaa na Hawajach (2. miejsce) oraz Ishigaki w Japonii, które zostało liderem rankingu. Poniżej cała pierwsza dziesiątka zestawienia:

 1. Ishigaki, Japonia
 2. Kapaa, Hawaje, Stany Zjednoczone
 3. Nairobi, Kenia
 4. Halifax, Kanada
 5. Gdańsk, Polska
 6. San Jose, Kostaryka
 7. Ryga, Łotwa
 8. Rovinj, Chorwacja
 9. Nerja, Hiszpania
 10. Casablanca, Maroko

Nie jest to pierwsze zagraniczne wyróżnienie dla Gdańska. W międzynarodowym plebiscycie European Best Destinations 2017 miasto zajęło trzecie miejsce. Wyprzedziły je tylko Porto i Mediolan. Gdańsk pojawił się w rankingu po raz pierwszy i od razu w pierwszej trójce. Turyści oddali wówczas na nadmorską miejscowość 47 tysięcy spośród 425 tys. głosów.

Może zainteresować cię też: Polskie lotnisko w pierwszej 10. prestiżowego zestawienia "najlepszych na świecie". Czym sobie "zasłużyło"?

Sprawdź swój horoskop na 2018 rok!

Komentarze (189)
Turyści zachwycają się polskim miastem i nie chodzi o Kraków. "Jedno z najpiękniejszych", "Zupełnie inne"
Zaloguj się
 • freud1

  Oceniono 95 razy 57

  To nic nowego. W Polsce najpiekniejsze miasta maja rodowod i architekture niemiecka. Gdansk, Poznan, Wroclaw, Krakow. Nie wspominajac o dziesiatkach mniejszych miejscowosci (polecam np. Zielona i Jelenia Gore).

 • alef.omega

  Oceniono 67 razy 39

  Wkrótce też bedzie łatwo jeździć po starym niemieckim Gdańsku:
  "jedź pan ulicą Lecha Kaczyńskiego do placu Kaczyńskich, potem w prawo w Poległych w Smoleńsku, w lewo w aleję Lecha Kaczyńskiego do bulwary Jarosława Kaczyńskiego, teraz sto metrów w prawo i jesteś pan na miejscu, na Rondzie Żołnierzy Wyklętych..."

  Nawet Hitler i Stalin nie mieli tylu miejsc ku swej cz\ci.

 • P B

  Oceniono 32 razy 28

  Gdańsk i Kraków to podobne miasta, ale ten pierwszy ma zdecydowaną przewagę- położenie, nad morzem i czyste powietrze, a nie syf i smog.
  W Polsce jest wiele pięknych miast, bo duszę nadają im zabytki, style w architekturze. Kocham Gdańsk, uwielbiam gotycki Toruń czy też Poznań, w którym spędziłam większość swego dotychczasowego życia. Cudowna jest różnorodność i to, że każde oferuje co innego.

 • ketjow1978

  Oceniono 40 razy 28

  Warszawa? Skąd ten pomysł? Rozumiem, że autor artykułu pewnie ze stolicy, no ale gdzie Warszawie do Gdańska, Krakowa czy Wrocławia?

 • m5

  Oceniono 47 razy 27

  Znajomy Irlandczyk mieszkał w Polsce przez parę miesięcy. Czas spędzał głównie na podróżach. Według niego najładniejsze są Gdańsk, Kraków, Poznań i Wrocław. A jak spytałem o Warszawę, to odpowiedział: shithole. Tak więc '...nie Warszawa...' w pierwszym akapicie brzmi kuriozalnie.

 • antipasti60

  Oceniono 28 razy 24

  Dla, pożal się Boże ekspertów, nie widzących żadnego związku Gdańska z Rzeczpospolitą: m.trojmiasto.pl/historia/Historia-Gdanska-n19210.html

 • mistrzglobusa

  Oceniono 26 razy 24

  To prawda rozmawiałem z kilkoma Amerykanami zwiedzającymi pierwszy raz Polskę. Pytałem jakie miasta im się podobały i paru z nich stwierdziło, że zdecydowanie Gdańsk a w większości zwiedzali Kraków, Warszawę i właśnie Gdańsk.

 • jasz1

  Oceniono 53 razy 17

  Owszem, Gdansk jest piekny, ale tylko na "turystycznym szlaku". Wystarczy zejsc w bok i zalatuje nieladem, porzuconymi ruinami, brakiem inwestycji (takze blisko Centum Starego Miasta). Centrum sie rewitalizuje, ale aby caly Gdansk byl piekny trzeba 40 lat w obecnym tempie inwestycji, duzo pieniedzy...:( Trzymam jednak kciuki, zeby nie zepsuli trendu nowi wlodarze, bo obecni dlugo miejsca niestety nie zagrzeja :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX