Wygląda jak wyspa koralowa na Pacyfiku, a jest polskim jeziorem. "Szaleństwo, co natura tutaj stworzyła"

"Suwalski atol". Tak podróżnik Andrzej Budnik nazwał jezioro Płaskie na Suwalszczyźnie. I nie jest to przesada, bo faktycznie przypomina ono wyspę koralową na Oceanie Spokojnym. Zobaczcie ten cud natury.

- Kojarzycie zdjęcia bajkowo pięknych atoli (atol to płaska wyspa koralowa zwykle składająca się z rafy otaczającej lagunę - przyp. red.) na Pacyfiku? Udało mi się znaleźć taki "atol" wśród suwalskich lasów - napisał na swoim Instagramie podróżnik Andrzej Budnik pod zdjęciem ukazującym jezioro o owalnym kształcie i ciemnogranatowej wodzie. Fotografia przedstawia jezioro Płaskie leżące na Suwalszczyźnie i została wykonana z lotu ptaka, przez co akwen rzeczywiście przypomina wyspę koralową na Oceanie Spokojnym. Więcej zdjęć Andrzeja Budnika znajdziecie na stronie CrazyCopter.pl oraz Instagramie Los Wiaheros.

Tuż obok niego "wije się" inne, mniejsze jezioro, swoją formą przypominające wstęgę - jezioro Krejwelanek. - Szaleństwo, co ta natura tutaj stworzyła! - nie może nadziwić się Budnik.

Oba jeziora leżą w województwie podlaskim na terenie Puszczy Augustowskiej, przez którą przebiegają liczne szlaki piesze i rowerowe. Jezioro Płaskie łatwo pomylić z innym jeziorem o tej samej nazwie, będącym częścią jeziora Jeziorak znajdującego się w obrębie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. 

Jeśli macie więc znajomych, którzy uważają, że w Polsce nie ma nic ciekawego do zobaczenia, pokażcie im suwalski cud natury. Wtedy na pewno szybko zmienią zdanie.

Zobacz też: Egzotyczna zatoka? Nic podobnego. Z tym jeziorem raz w roku dzieje się coś wyjątkowego [ZDJĘCIA]

Sprawdź swój horoskop na 2018 rok!

Komentarze (43)
Wygląda jak wyspa koralowa na Pacyfiku, a jest polskim jeziorem. "Szaleństwo, co natura tutaj stworzyła"
Zaloguj się
 • szejski

  Oceniono 24 razy 18

  Faktycznie, większość wysp na Pacyfiku ma kolor granatowy. Sam się sobie dziwię, że czytam takie 3,14erdoły.

 • barakuda62

  Oceniono 8 razy 8

  Krater po uderzeniowy,albo olbrzymi lej krasowy

 • kotecka1

  Oceniono 15 razy 7

  Zakładam się z każdym o dowolna kwotę, że po upublicznieniu tego zdjęcia niedługo jakiś sprytny i zaradny deweloper da łapówę, która zostanie wzięta i uzyska zgodę na wybudowanie tam osiedla mieszkaniowego, zrobienia parkingów i wycięcia lasów przez które będą wybudowane drogi dojazdowe, wykona "ścieżki dydaktyczne" i wogole zabuduje to miejsce gęsto ,ze by wykorzystać uprawnienia dokładnie. A cha, zapomniałem dodać, że oczywiście dla bezpieczeństwa przyszłych mieszkańców zasypie to jezioro, żeby nikt tam się nie utopił a na tym miejscu postawi kościół. To wszystko będzie zrobione tak po polsku, jak zwykle.

 • joe_brody

  Oceniono 5 razy 5

  Jest przepiękne, ale jego uroda najlepiej prezentuje się z lotu ptaka - a nie z perspektywy zwykłego turysty. Może jakaś wieża widokowa by się przydała?

 • Marek XYZ

  Oceniono 6 razy 4

  widać, że wszystkie drzewa wokoło zaatakowane przez kornika drukarza. Mogę zorganizować wycinkę bo akurat mam dużo wolnego czasu i energii. Jan Szyszko. Łączy nas piłka.

 • markowski222

  Oceniono 8 razy 4

  Atolu nie widział, to pewne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX