Dlaczego niektóre budynki w Azji są "dziurawe"? Wszystko z powodu... smoków [WYJAŚNIAMY]

Jeśli kiedykolwiek zdarzy wam się odwiedzić Hongkong, na pewno zwrócicie uwagę na dziury znajdujące się w niektórych wieżowcach. Mają one konkretne przeznaczenie, które jest dość zaskakujące.

Prawdopodobnie nie wszyscy wiedzą, że w konstrukcjach niektórych wieżowców w Hongkongu znajdują się specjalnie pozostawione olbrzymie otwory. Nie są to jednak wymysły i artystyczne wizje architektów. Dziury mają bowiem konkretne przeznaczenie.

Wszystko związane jest z feng shui, czyli wywodzącą się ze starożytności praktyką planowania przestrzeni w taki sposób, aby osiągnąć zgodność ze środowiskiem naturalnym i siłami duchowymi. Pozostawione w budynkach dziury nazywane są "smoczymi wrotami" i są przeznaczone właśnie dla... smoków. Zostawia się je po to, aby te mityczne stworzenia mogły swobodnie przedostawać się z gór nad wodę.

W Chinach mają wiele nietypowych pomysłów. Zobacz nasze wideo:

Zobacz wideo

W chińskiej kulturze smoki uważane są za nosicieli szczęścia. Jeśli więc zablokuje się im drogę, może to przynieść pecha. Za taki pechowy budynek uważany jest Bank of China Tower, który smoczych dziur nie posiada. Chińczycy twierdzą, że to właśnie z powodu ich braku wiele znajdujących się w tym wieżowcu firm bankrutuje.

Najbardziej znanym budynkiem w Hongkongu, w którym pozostawiono "smocze wrota", jest wieżowiec w Repulse Bay. Biorąc pod uwagę rozmiar dziury, tamtejsze smoki muszą być naprawdę duże.

 

Źródło: Business Insider

Tekst oryginalnie został opublikowany w 2018 r.

Komentarze (58)
Dlaczego niektóre budynki w Azji są "dziurawe"? Wszystko z powodu... smoków [WYJAŚNIAMY]
Zaloguj się
 • napletekgandalfa

  Oceniono 94 razy 82

  Natomiast w Krakowie, postępuje się odwrotnie. Zabudowali każdą "dziurę" wentylującą miasto. I teraz krzyczą że "alarm smogowy".

 • evanduril

  Oceniono 59 razy 59

  Hm, raczej bym twierdził, że z feng shui służy jako nośnik do idei lepszej przewiewności i ogólnie ruchu powietrza w okolicy....

 • tomasz.rze

  Oceniono 51 razy 43

  W Polsce ten numer nie przejdzie, bo to zabobon.
  No, chyba, że dziura będzie w kształcie krzyża...

 • tmave_pivo

  Oceniono 49 razy 41

  A w innym kraju wycina się drzewa w mieście, aby utworzyć korytarze, którymi smog będzie swobodnie mógł się przemieszczać. Taki Shyshk Shui...

 • xsawer

  Oceniono 46 razy 34

  W jednym tekście raz dziura, raz otwór.
  Zapamiętajcie sobie państwo redaktorzy i wy małe dziatki, że dziura to NIEPOTRZEBNY otwór, a otwór to POTRZEBNA dziura. I to by było na tyle.

 • koenzymq10

  Oceniono 25 razy 15

  Dobrze ze nie wierzymy w smoki,bo by sluzby niecreperowaly dziur w jezdniach....ale za to smietanka z kolanka plebanka....mniam

 • jerzy30

  Oceniono 42 razy 14

  co za belkot - gdzie ci "dziennikarze" pobierali nauki - tu chodzi o pzrewietzranie masta [budynki sa gesta i sa wysokie] ponadto dostep swiatla do zaslonietych obszarow miejskich

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX