Egzotyczna zatoka? Nic podobnego. Z tym jeziorem raz w roku dzieje się coś wyjątkowego [ZDJĘCIA]

W austriackich Alpach znajduje się niezwykłe jezioro. Zachwyca kolorem i czystością wody, ale nie tylko to czyni je wyjątkowym. Raz w roku tworzy się tam fantastyczny, podwodny świat.

Grüner See to jezioro leżące w środkowej Austrii w paśmie Hochschwab, które jest częścią Alp. Wyróżnia się wysoką przejrzystością wody i pięknym, szmaragdowozielonym kolorem, któremu zawdzięcza swoją nazwę (po polsku oznacza ona Zielone Jezioro). Otaczające je tereny są chętnie odwiedzane przez pieszych wędrowców. Ale nie tylko dlatego jezioro jest częstym celem turystów i podróżników.

 
 

Głębokość jeziora sięga zwykle 1-2 metrów. Ale wiosną, mniej więcej od maja do czerwca, kiedy śnieg z otaczających je gór zaczyna topnieć, poziom wody podnosi się tam nawet do 12 metrów, zatapiając drzewa rosnące nad brzegiem, pobliskie łąki, skałki, parkowe ławki i szlaki turystyczne. Pod taflą jeziora tworzy się wówczas fantastyczny, podwodny świat.

Heviz na Węgrzech - największe jezioro geotermalne świata

Ze względu na możliwość podziwiania podwodnego krajobrazu, latem jeszcze do niedawna nad Grüner See ściągały tłumy nurków. Nie przeszkadzała im niska temperatura wody, która nawet w cieplejszych miesiącach wynosi zaledwie kilka stopni Celsjusza.

 
 
 

W 2016 roku nurkowanie w jeziorze zostało jednak zakazane. Zarządcy tego terenu obawiali się, że wysoka liczba turystów może doprowadzić do zniszczenia środowiska i walorów przyrodniczych jeziora.

Tak wygląda nurkowanie w jeziorze:

 
 

Zobacz też: Zanurkowali w jeziorze, choć wszyscy mówili, że nic tam nie ma. Odkryli zamek sprzed 3 tys. lat i wszystko nagrali

Więcej o: