Widać stamtąd nawet Śnieżkę i budynek we Wrocławiu. Tak wygląda panorama Sudetów z nowej perspektywy

Turyści mogą już wspinać się na nową wieżę widokową w Polsce. Platforma, z której można podziwiać panoramę Sudetów, została otwarta w Górach Wałbrzyskich. Zobaczycie stamtąd Śnieżkę i najwyższy budynek Wrocławia.

Miłośnicy gór i turyści mogą już podziwiać piękną panoramę Sudetów - od Karkonoszy aż po Masyw Śnieżnika - rozciągającą się z nowo otwartej wieży widokowej. Platforma powstała na Dolnym Śląsku na najwyższym szczycie Gór Wałbrzyskich - Borowej. Przy dobrej pogodzie możliwe będzie dostrzeżenie Śnieżki, Wielkiej Sowy, a także wrocławskiego budynku Sky Tower będącego trzecim, po Pałacu Kultury i Warsaw Spire, najwyższym budynkiem w Polsce.

ZOBACZ NOWĄ WIEŻĘ WIDOKOWĄ W POLSCE >>>

Ażurowa, skręcana konstrukcja ma 16 metrów wysokości, a na jej szczyt wiedzie 90 metalowych, krętych schodów. Na górze wybudowano wiatę i ławki, wkrótce ma zostać zamontowany także system kamer pomagający w patrolowaniu lasów i reagowaniu w przypadku pożaru. Aby podziwianie krajobrazów było łatwiejsze i przyjemniejsze, na wieży mają pojawić się lunety. Postawiono tam również tablice informacyjne, które pomogą turystom rozpoznać poszczególne szczyty w panoramie Sudetów.

Maszt radiowy pod Płockiem był kiedyś najwyższą konstrukcją na świecie. Weszli na jego szczyt

Budowa wieży to efekt rozmów i konsultacji lokalnych władz z mieszkańcami dotyczących zagospodarowania terenu pobliskich gór. Wszyscy mają nadzieję, że nowa atrakcja pobudzi ruch turystyczny w regionie i przyciągnie na Borową tych, którzy do tej pory woleli wspinać się na nieco niższy Chełmiec.

Nowy punkt widokowy to wspólna inwestycja Gminy Jedlina-Zdrój oraz Gminy Wałbrzych i Nadleśnictwa Wałbrzych. Budowa kosztowała ponad milion złotych.

Tak wyglądały ostatnie dni na budowie wieży:

 

Zobacz też: Podziwiaj Tatry spomiędzy koron drzew. Tuż przy granicy powstała nietypowa ścieżka widokowa

Sprawdź swój horoskop na 2018 rok!

Komentarze (15)
Widać stamtąd nawet Śnieżkę i budynek we Wrocławiu. Tak wygląda panorama Sudetów z nowej perspektywy
Zaloguj się
 • edo1404

  Oceniono 6 razy 4

  Sky Tower to najwyższy budynek w Polsce ale kompleksy warszawiaków nie pozwalają im tego przyznać. Oczywiście Wrocławianie nie są lepsi z tego powodu, że najwyższy stoi w ich mieście, ale warszawiakom jest z tego powodu gorzej.... A szkoda.

 • janamalin

  Oceniono 8 razy 4

  Bardzo dobrze widać Śnieżkę i pasmo Karkonoszy spod Szczelińca a także z Gajowa(droga z Tłumaczowa do Radkowa) - bez żadnej wieży widokowej.

 • jakas1

  Oceniono 3 razy 3

  To, że z tej wieży na Borowej w Wałbrzychu widać odległą o zaledwie 40 km Śnieżkę, odległą o 15 km Wielką Sowę, czy nawet odległy o 70 km Śnieżnik czy Sky Tower, chowa się przy fakcie, że widać z niej odległe o ponad 100 km Jeseniky z Pradziadem, widać czeskie Morawy (!), a nawet południową Wielkopolskę (130 km!).

 • i.l

  Oceniono 3 razy 3

  na wieży jest wiata. Fajnie

 • dramaturgwasilyj

  Oceniono 5 razy 3

  Wkrótce takie wieże będą na terenie całej Polski, aby obywatele mogli sobie nawzajem pomachać nad smogiem.

 • Oceniono 1 raz 1

  Warsaw Spire ma 180m, PKIN ma 187 m, SkyTower to 206 metrów. Jeśli liczyć wysokości do czubka anten, iglic i innych budowli niemieszkalnych to PKIN przegrywa z wieloma kominami i masztami....

 • 0roman0

  0

  I o co ten hałas. W Wlkp w okolicach miejscowości Przemęt wybudowano wieżę widokową o wysokości 30 metrów. Trzeba pokonać blisko 150 stopni aby wejść na szczyt.
  Dodam że wieża jest drewniana a skrzypienie drewna przy lekkim wietrze bywa ekscytujące.

 • ant777

  0

  Jakaś mapa ze wskazaniem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX