Od Darłowa po Łebę: Kraina w Kratę z morzem w tle

Budzi nas pianie kogutów i meczenie kóz, zasypiamy przy cykaniu świerszczy

Planując rodzinny urlop, postanowiłam uszczęśliwić wszystkich: córkę (18 lat), syna (10 lat), męża i siebie. - A może do Krainy w Kratę? - zaproponowałam. - Czyli dokąd?- zapytała rodzina. - Kraina w Kratę rozciąga się od Darłowa po Łebę, od Wybrzeża w głąb lądu. Charakteryzuje się szachulcową zabudową (inaczej "mur pruski"), będziemy mieszkać na prawdziwej wsi, jeździć na rowerach. Cisza, spokój - sielanka.

Kopnica, czyli wiejska idylla

Wybór miejscowości i kwatery agroturystycznej okazał się strzałem w dziesiątkę (nieoceniony internet!). Kopnica to malownicza wieś licząca ok. 20 gospodarstw. W naszym są trzy budynki szachulcowe. Razem z innymi gośćmi mieszkamy w dużym domu gospodarzy urządzonym w stylu "pensjonatowo-dworkowym". Pięknie zagospodarowane i ukwiecone podwórko pozwala na kontakt z naturą od rana do wieczora. Budzi nas pianie kogutów i meczenie kóz, zasypiamy przy cykaniu świerszczy.

Od morza dzieli nas 6 km i jezioro Kopań. Jeździmy tam polnymi ścieżkami, mijając pola, łąki, wieś Kopań z zabytkowymi domami (znowu "krata"!). Codziennie odkrywamy nowe trasy i możliwości dotarcia nad morze (polecam mapę "Wybrzeże Środkowe Bałtyku", wyd. Fotkart). Szczególnie malowniczy odcinek trasy wiedzie wzdłuż jeziora. Jest obrośnięte trzcinami i niezagospodarowane. Towarzyszy nam widok wiatraków, ale nie drewnianych, lecz stalowych, nowoczesnych, wytwarzających białą energię. To nowy element krajobrazu polskiego Wybrzeża. Zdobią go czy szpecą? -zdania są podzielone.

Najbliższa plaża jest na wysokości Kopania, niezbyt zatłoczona i piaszczysta. Jednak prawdziwą perłę odkrywamy w czasie rowerowych wycieczek - ok. 3 km na wschód od plaży w Kopaniu (zaprowadzi nas tam czerwony szlak). Spotkaliśmy na niej tylko miłą hinduską rodzinę!

W rejonie Kopnicy wspaniałe jest to, że każda polna droga jest potencjalnie trasą rowerową. Drogi i dróżki łączą się z oznakowanymi szlakami rowerowymi, z których najbardziej malowniczy jest czerwony - nadmorski łączący Darłowo z Łebą. Polecam dwie trasy: Kopnica - Zakrzewo Górne - Cisowo - Trzmielewo - Darłowko - nadmorski szlak czerwony Kopań - Kopnica (ok. 15 km) oraz wokół jeziora Kopań: Kopnica - Palczewice - Wicie - czerwony szlak nadmorski Kopań - Kopnica (ok. 18 km).

Samochody jeżdżą tędy bardzo rzadko, co gwarantuje bezpieczną i przyjemną jazdę.

Swołowo, czyli stare znaczy lepsze

Pomorska wieś zaskakuje ilością starych stylowych domów. Obliczono, że w regionie zachowało się 2500 szachulcowych budynków w ponad 90 wsiach. Większość nie jest wyremontowana, ale i tak wyglądają o niebo lepiej niż kostki i sidingi w bogatszych częściach Polski. Krajobraz urbanistyczny Pomorza można ocalić, o ile inne wsie będą miały tyle szczęścia co Swołowo, 19 km na południe od Ustki. Tutaj dziesięć lat temu, wyremontowano (częściowo za unijne pieniądze) stare domy i przekonano mieszkańców, że stare nie znaczy gorsze. Elżbieta Szalewska, koordynator projektu, wymyśliła nazwę "Kraina w Kratę".

Dzisiaj Swołowo zasługuje na miano stolicy Krainy w Kratę. Ma charakterystyczny układ urbanistyczny na planie owalu, w środku kościół, staw i plac zabaw dla dzieci. Wokół budynki gospodarcze i mieszkalne o konstrukcji szachulcowej z połowy XIX w. - w sumie ok. 70 zagród. Na każdej wisi tabliczka opisującą zagrodę i jej dawnych mieszkańców. Wieś jednak w niczym nie przypomina skansenu. Część gospodarstw jest dosyć zaniedbana, dwa najokazalsze przyjmują turystów, ale utrzymują się głównie z rolnictwa.

***

Z Krainą w Kratę żegnamy się przy dźwiękach trzyosobowej kapeli z Koszalina (perkusja, harmonia i saksofon). Biesiada Kopnicka to już tradycja w gospodarstwie Danuty Krysińskiej. Odbywa się co dwa tygodnie, a goście mogą nie tylko pośpiewać i potańczyć, ale także rozegrać zawody sportowe w rzucie piłką do kosza i spróbować miejscowych specjałów. Gdy na koniec zabrzmiało chóralne "Hej sokoły", poczuliśmy, że urlop zbliża się do końca...

45-50 zł od osoby + 2 posiłki

Danuta Krysińska, Siedlisko Kopnica, Kopnica 8, tel./faks (0-94) 315 55 97 http://www.maxmedia.pl/siedlisko

Piotr Nowak, Dom Gościnny, Kopnica 11, tel. (0-94) 314 29 64, e-mail: dom_goscinny_kopnica@wp.pl , http://www.witowo.republika.pl/kontakt

Halina Perlińska, Swołowo 18, tel. (0-59) 846 22 91

Maryla i Jerzy Gastół, Swołowo 10, tel. (0-59) 846 22 85, kom. 0-606 410 118

W internecie

http://www.nadmorzem.com/atrakcje

http://www.ugdarlowo.pl

http://www.ustka.pl

Więcej o: