Wielka Brytania ma nowy najwyższy szczyt. Znajduje się na... Antarktydzie

Wielka Brytania może pochwalić się nowym najwyższym szczytem. Góra Mount Jackson została zastąpiona przez Mount Hope. Obu gór próżno jednak szukać na Wyspach - obie znajdują się na Antarktydzie.

Jeszcze do niedawna uważano, że najwyższym szczytem Brytyjskiego Terytorium Antarktycznego jest Mount Jackson - góra licząca 3184 metry nad poziomem morza. Nowe pomiary dokonane przez badaczy z British Antarctic Survey wykazały jednak, że góra Mount Hope jest wyższa o blisko 377 metrów niż sądzono wcześniej i ma ostatecznie 3239 m n.p.m. Uczyniło ją to najwyższym szczytem Wielkiej Brytanii. 

Dlaczego naukowcy zdecydowali się zrobić ponowne pomiary? Skłoniły ich do tego obawy o bezpieczeństwo pilotów latających nad tym terenem. Badacze zastosowali więc nową metodę, która pozwala mierzyć wysokość z dokładnością do 5 metrów.

Najpiękniejsze widoki w Alpach. Nic dziwnego, że zostały wpisane na listę UNESCO. "Po prostu epicko!" [TRIP WE DWOJE]

- Na Antarktydzie nie ma dróg, więc aby się przemieszczać, trzeba korzystać z samolotów. Więc jeśli lecisz samolotem, musisz wiedzieć, gdzie są góry i jaka jest ich wysokość - tłumaczy doktor Peter Fretwell w rozmowie z BBC.

Najwyższym szczytem Antarktydy pozostaje natomiast Mount Vinson. Góra nie leży jednak na Brytyjskim Terytorium Antarktycznym, dlatego nie jest liczona jako najwyższy szczyt Wielkiej Brytanii. Z kolei najwyższym szczytem brytyjskim, znajdującym się poza terenem Brytyjskiego Terytorium Antarktycznego, jest Ben Nevis - ma 1344 m n.p.m.

Może zainteresuje cię też: Ogromna góra i maleńki narciarz... Dostrzegasz go na tym zdjęciu?

Więcej o: