UE będzie rozdawać darmowe bilety na podróż pociągiem po całej Europie. Warunek: trzeba mieć 18 lat

Parlament Europejski zaakceptował projekt, dzięki któremu w przyszłym roku 20 tys. młodych obywateli UE dostanie na 18. urodziny bilet upoważniający do darmowych podróży koleją. W 2020 taki prezent ma dostać każdy młody dorosły.

Informację o zgodzie na wdrożenie pilotażowego programu podaje serwis Fly4free. Skorzysta na nim 20 tys. młodych Europejczyków, którzy w przyszłym roku będą obchodzić 18. urodziny. Wśród nich mają być też Polacy, a sam program ma kosztować około 12 mln euro (ok. 50 mln 400 tys. zł)

Każdy z nich dostanie w prezencie darmowy bilet Interrail, dzięki któremu będzie mógł odbyć dowolną liczbę podróży kolejami po ponad 30 europejskich krajach. Jedynym ograniczeniem ma być czas obowiązywania biletu i to, że będzie upoważniał do przejazdów wyłącznie w II klasie.

Zagraniczne podróże. Jak porozumieć się nie znając języka?

Pozostałe szczegóły programu jeszcze nie są znane. Wiadomo już jednak, że Komisja Europejska chce, by w 2020 roku taki bilet stał się standardowym prezentem dla każdego obywatela Unii Europejskiej, który będzie wchodził w dorosłość. 

Skąd ten pomysł? Darmowy bilet ma ułatwić młodzieży poznawanie innych kultur i zdobywać nowe doświadczenia. Biorąc pod uwagę fakt, że najtańsza opcja w wersji promocyjnej to koszt 296 euro (niecałe 1250 zł) za nieograniczoną liczbę przejazdów po Europie w ciągu 15 dni, to wyjątkowo atrakcyjny prezent.

Zobacz też:

PKP idzie z duchem czasu. Nowa opcja, dzięki której można uniknąć tłoku w pociągu

Zwiedzają świat dzięki swoim fantastycznym zdjęciom. Za jedno dostają nawet 35 tys. zł

Już jest! Sprawdź swój horoskop na 2018 rok

Więcej o: