UE będzie rozdawać darmowe bilety na podróż pociągiem po całej Europie. Warunek: trzeba mieć 18 lat

Parlament Europejski zaakceptował projekt, dzięki któremu w przyszłym roku 20 tys. młodych obywateli UE dostanie na 18. urodziny bilet upoważniający do darmowych podróży koleją. W 2020 taki prezent ma dostać każdy młody dorosły.

Informację o zgodzie na wdrożenie pilotażowego programu podaje serwis Fly4free. Skorzysta na nim 20 tys. młodych Europejczyków, którzy w przyszłym roku będą obchodzić 18. urodziny. Wśród nich mają być też Polacy, a sam program ma kosztować około 12 mln euro (ok. 50 mln 400 tys. zł)

Każdy z nich dostanie w prezencie darmowy bilet Interrail, dzięki któremu będzie mógł odbyć dowolną liczbę podróży kolejami po ponad 30 europejskich krajach. Jedynym ograniczeniem ma być czas obowiązywania biletu i to, że będzie upoważniał do przejazdów wyłącznie w II klasie.

Zagraniczne podróże. Jak porozumieć się nie znając języka?

Pozostałe szczegóły programu jeszcze nie są znane. Wiadomo już jednak, że Komisja Europejska chce, by w 2020 roku taki bilet stał się standardowym prezentem dla każdego obywatela Unii Europejskiej, który będzie wchodził w dorosłość. 

Skąd ten pomysł? Darmowy bilet ma ułatwić młodzieży poznawanie innych kultur i zdobywać nowe doświadczenia. Biorąc pod uwagę fakt, że najtańsza opcja w wersji promocyjnej to koszt 296 euro (niecałe 1250 zł) za nieograniczoną liczbę przejazdów po Europie w ciągu 15 dni, to wyjątkowo atrakcyjny prezent.

Zobacz też:

PKP idzie z duchem czasu. Nowa opcja, dzięki której można uniknąć tłoku w pociągu

Zwiedzają świat dzięki swoim fantastycznym zdjęciom. Za jedno dostają nawet 35 tys. zł

Już jest! Sprawdź swój horoskop na 2018 rok

Komentarze (42)
UE będzie rozdawać darmowe bilety na podróż pociągiem po całej Europie. Warunek: trzeba mieć 18 lat
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX