Kraków będzie miał swoje "małe Mazury". W mieście powstanie imponujące centrum rekreacji

Za kilka lat Kraków będzie mógł pochwalić się swoimi "małymi Mazurami". W tamtejszym Przylasku Rusieckim ma powstać centrum rekreacyjne z kąpieliskami, plażą i ścieżkami rowerowymi.

Mieszkańcy Krakowa i okolic nie będą już musieli jeździć na Mazury, aby odpocząć nad jeziorem? Na to wygląda. Za kilka lat w mieście ma powstać bowiem centrum rekreacyjne przypominające polską krainę jezior. Część Przylasku Rusieckiego, który leży na terenie Nowej Huty, zmieni się więc nie do poznania.

Obecnie znajduje się tam 14 zbiorników wodnych. W latach 50. i 60 XX wieku wydobywano tam żwir, stąd potoczna nazwa tego miejsca - "Żwirownia". Teren jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców Krakowa, którzy do wypoczynku szczególnie upodobali sobie jeden okolice jednego ze zbiorników. Niestety, miejsce aktualnie w ogóle nie przypomina miejskiego kąpieliska. 

Basen "tylko dla orłów". Całkowicie przeszklony i wystaje 150 metrów nad ruchliwą ulicą

Będzie tętnić życiem

Spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. przygotowała więc projekt nowego centrum rekreacyjnego. Oprócz tego, że teren zostanie posprzątany i odnowiony, mają tam powstać liczne wydzielone kąpieliska, piaszczysta plaża, ścieżki rowerowe i piesze, boisko do piłki plażowej oraz polana festynowa. Pojawią się również pomosty oraz platforma do wodowania niewielkich łodzi.

Ciekawe atrakcje zostaną przygotowane dla rodzin z dziećmi. Specjalnie dla nich zostanie wydzielona strefa wodna z pływającym basenem, będzie również plac zabaw. Przy zbiorniku pojawi się także namiot plenerowy i pomost nazwany "pomostem zgromadzeń" - mają się na nim odbywać spotkania i zebrania mieszkańców.

Tak ma wyglądać nowy kompleks rekreacyjnyTak ma wyglądać nowy kompleks rekreacyjny materiały prasowe Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A.

Skoro do dyspozycji krakowian oddane zostaną nowoczesne kąpieliska, nie może tam oczywiście zabraknąć wypożyczalni sprzętu wodnego, przebieralni i pomieszczeń sanitarnych. Wszystko zostanie uzupełnione elementami tzw. małej architektury, które dodadzą miejscu uroku i klimatu: ławkami, leżakami i hamakami idealnymi do leniwego wypoczynku, parasolami plażowymi, a także głazami narzutowymi, które jednocześnie mają pełnić rolę wygodnych siedzisk. Jest to nawiązanie do tradycji byłej żwirowni.

ZOBACZ WIZUALIZACJE PROJEKTU >>>

Wędkarze także będą zadowoleni z przebudowy Przylasku Rusieckiego. Z myślą o nich zaprojektowane zostaną specjalne pomosty, na których znajdować się będą stanowiska do wędkowania i punkty widokowe.

 

Nad bezpieczeństwem wypoczywających nad kąpieliskami będą czuwać ratownicy, którzy swoje stanowiska będą mieć na nowych wieżach obserwacyjnych.

Prace nad nowym kompleksem rekreacyjnym rozpoczną się w przyszłym roku i powinny zakończyć się w 2020. Projektowi została niedawno przyznana dotacja unijna, która ma pokryć połowę kosztów budowy. Całość szacowana jest na 10 milionów złotych.

Zobacz też: Ogród zmysłów, "strefa mocnych wrażeń" i lokomotywa. Powstaje największy park na polskim blokowisku

Sprawdź swój horoskop na 2018 rok!

Więcej o: