Wyjątkowa lodowa świątynia stanęła w Tatrach. Wybudowali ją aż z 1440 brył lodu

Aż 1440 brył lodu, 190 ton i inspiracja barcelońskim kościołem Sagrada Familia. Taka jest Tatrzańska Świątynia Lodowa, która stanęła na Słowacji, zaledwie 40 kilometrów od polskiej granicy.

Tatrzańska Świątynia Lodowa pojawiła się już po raz piąty, ale w tym roku jest dużo większa i bardziej imponująca. Do jej zbudowania użyto aż 1440 brył lodu o łącznej wadze 190 ton! Poza tym rozbudowana została kopuła świątyni - jej średnica powiększyła się z 18 do 25 metrów. 

Wyjątkowy lodowy kościół, który od 8 grudnia turyści mogą odwiedzać w samym sercu słowackich Tatr Wysokich (na Hrebienoku koło Starego Smokowca na wysokości 1285 m n.p.m.), w tym roku nawiązuje do słynnej świątyni Sagrada Familia w Barcelonie, której projekt opracował bardzo dobrze znany Antoni Gaudi. Motywem przewodnim tatrzańskiej świątyni jest "Hołd rodzinie".

Turyści nie muszą już schodzić z Wielkiego Muru Chińskiego w tradycyjny sposób. Mogą na przykład zjechać z niego na... sankach

Najzimniejszy projekt życia

Budowla jest niezwykle majestatyczna i trudno oprzeć się jej urokowi. Spektakularność świątyni nie powinna jednak zaskakiwać, ponieważ jej główny architekt, Słowak Adam Bakoš, zrealizował największy, a zarazem najzimniejszy projekt swojego życia. Budowa lodowego kościoła trwała dwa tygodnie, a rzeźbiarze pracowali nawet po 10-12 godzin dziennie, często w temperaturze sięgającej minus 7 stopni Celsjusza.

ZOBACZ WNĘTRZE NIEZWYKŁEJ ŚWIĄTYNI >>>

Unikalność tatrzańskiej bazylice zapewniają też wspaniałe witraże wykonane przez projektanta słowacko-greckiego pochodzenia, Achilleasa Sdoukosa. Zastosował on tzw. technikę fusingu - szkła stapianego z metalami szlachetnymi i pigmentami szklarskimi. Turyści zobaczą dzięki temu wyjątkowe dzieła przedstawiające motywy sakralne, cztery pory roku i symbole Tatr.

Powtórzy sukces sprzed roku?

Wstęp do Tatrzańskiej Świątyni Lodowej jest bezpłatny. Najlepiej odwiedzać ją podczas coniedzielnych koncertów z muzyką na żywo, które rozpoczynają się o godz. 15:30. Dodatkowego uroku wnętrzu kościoła nadaje klimatyczne światło, a goście mają okazję, aby choć na chwilę przenieść się do Barcelony. Podobnie jak przed rokiem, w świątyni będą organizowane również śluby, koncerty i spotkania. Lodowy kościół można odwiedzać codziennie od 9:00 do 16:30 aż do marca.

Tatrzańska Świątynia LodowaTatrzańska Świątynia Lodowa Marek Hajkovsky/materiały prasowe

Dotarcie do świątyni nie jest trudne. Znajduje się ona zaledwie 40 km od granicy z Polską. Najwygodniej będzie dojechać do słowackiego Starego Smokowca, skąd na Hrebienok w 4 i pół minuty dotrzecie kolejką naziemną lub w 40 minut pieszo oznakowanym szlakiem turystycznym. Z Hrebienoka można zjechać do Smokowca na sankach po najdłuższej trasie saneczkowej na Słowacji - ma długość 2,6 km. 

Ubiegłej zimy lodowa świątynia była największą atrakcją sezonu w słowackich Tatrach Wysokich. Odwiedziło ją ponad 220 tysięcy osób.

Może zainteresuje cię też: "Bieg z żoną na plecach", renifery i domek Muminków. W Polsce powstaje "mała Finlandia" na weekendowe wypady

Sprawdź swój horoskop na 2018 rok!

Więcej o: