Wyjątkowa lodowa świątynia stanęła w Tatrach. Wybudowali ją aż z 1440 brył lodu

Aż 1440 brył lodu, 190 ton i inspiracja barcelońskim kościołem Sagrada Familia. Taka jest Tatrzańska Świątynia Lodowa, która stanęła na Słowacji, zaledwie 40 kilometrów od polskiej granicy.

Tatrzańska Świątynia Lodowa pojawiła się już po raz piąty, ale w tym roku jest dużo większa i bardziej imponująca. Do jej zbudowania użyto aż 1440 brył lodu o łącznej wadze 190 ton! Poza tym rozbudowana została kopuła świątyni - jej średnica powiększyła się z 18 do 25 metrów. 

Wyjątkowy lodowy kościół, który od 8 grudnia turyści mogą odwiedzać w samym sercu słowackich Tatr Wysokich (na Hrebienoku koło Starego Smokowca na wysokości 1285 m n.p.m.), w tym roku nawiązuje do słynnej świątyni Sagrada Familia w Barcelonie, której projekt opracował bardzo dobrze znany Antoni Gaudi. Motywem przewodnim tatrzańskiej świątyni jest "Hołd rodzinie".

Turyści nie muszą już schodzić z Wielkiego Muru Chińskiego w tradycyjny sposób. Mogą na przykład zjechać z niego na... sankach

Najzimniejszy projekt życia

Budowla jest niezwykle majestatyczna i trudno oprzeć się jej urokowi. Spektakularność świątyni nie powinna jednak zaskakiwać, ponieważ jej główny architekt, Słowak Adam Bakoš, zrealizował największy, a zarazem najzimniejszy projekt swojego życia. Budowa lodowego kościoła trwała dwa tygodnie, a rzeźbiarze pracowali nawet po 10-12 godzin dziennie, często w temperaturze sięgającej minus 7 stopni Celsjusza.

ZOBACZ WNĘTRZE NIEZWYKŁEJ ŚWIĄTYNI >>>

Unikalność tatrzańskiej bazylice zapewniają też wspaniałe witraże wykonane przez projektanta słowacko-greckiego pochodzenia, Achilleasa Sdoukosa. Zastosował on tzw. technikę fusingu - szkła stapianego z metalami szlachetnymi i pigmentami szklarskimi. Turyści zobaczą dzięki temu wyjątkowe dzieła przedstawiające motywy sakralne, cztery pory roku i symbole Tatr.

Powtórzy sukces sprzed roku?

Wstęp do Tatrzańskiej Świątyni Lodowej jest bezpłatny. Najlepiej odwiedzać ją podczas coniedzielnych koncertów z muzyką na żywo, które rozpoczynają się o godz. 15:30. Dodatkowego uroku wnętrzu kościoła nadaje klimatyczne światło, a goście mają okazję, aby choć na chwilę przenieść się do Barcelony. Podobnie jak przed rokiem, w świątyni będą organizowane również śluby, koncerty i spotkania. Lodowy kościół można odwiedzać codziennie od 9:00 do 16:30 aż do marca.

Tatrzańska Świątynia LodowaTatrzańska Świątynia Lodowa Marek Hajkovsky/materiały prasowe

Dotarcie do świątyni nie jest trudne. Znajduje się ona zaledwie 40 km od granicy z Polską. Najwygodniej będzie dojechać do słowackiego Starego Smokowca, skąd na Hrebienok w 4 i pół minuty dotrzecie kolejką naziemną lub w 40 minut pieszo oznakowanym szlakiem turystycznym. Z Hrebienoka można zjechać do Smokowca na sankach po najdłuższej trasie saneczkowej na Słowacji - ma długość 2,6 km. 

Ubiegłej zimy lodowa świątynia była największą atrakcją sezonu w słowackich Tatrach Wysokich. Odwiedziło ją ponad 220 tysięcy osób.

Może zainteresuje cię też: "Bieg z żoną na plecach", renifery i domek Muminków. W Polsce powstaje "mała Finlandia" na weekendowe wypady

Sprawdź swój horoskop na 2018 rok!

Komentarze (16)
Wyjątkowa lodowa świątynia stanęła w Tatrach. Wybudowali ją aż z 1440 brył lodu
Zaloguj się
 • popijajac_piwo

  Oceniono 16 razy 12

  Mogli zrobić hotel (jak w Kanadzie), ale wiedzą, że 40km dalej mieszkają owce, które do świątyni przylecą z wywieszonym jęzorem i zostawią kasę. Brawo Słowacy, doić barany!...

 • justas32

  Oceniono 14 razy 8

  Zdumiewające że w XXI wieku "fakt istnienia" boga nadal jest dla większości Polaków oczywisty ...

 • dante_waw

  Oceniono 6 razy 4

  ... :) pozazdroscic smykalki do interesow, Slowacja kusi.... turstyka aborcyjna, narciarska, teraz sakralna... gdyby jeszcze zaczeli organizowac miesiecznice to na polskich katolikach zbija fortune...

 • margot04

  Oceniono 4 razy 2

  Tomasz Czajkowski I Eryk Marks dwaj Polacy którzy jako jedyni jak dotąd po raz już czwarty wykonują pokuj lodowy w północnej Szwecji .

 • Kaja Kubiak

  Oceniono 8 razy 2

  Zamiast promować w ten sposób naukę, np. przedstawić teorię ewolucji to i kasa i ciężka praca poszła w .... święty gwizdek.
  Ale - można się jedynie smucić lub przerażać poziomem umysłowym ludzi.

 • optymistaa43

  Oceniono 12 razy 2

  Widac i Slowacja to kraj katolickichbaranow do strzyzenia.Wiadomo,ciemnota goralska jest znana.

 • zosima

  Oceniono 10 razy 2

  "projekt opracował bardzo dobrze znany Antoni Gaudi."

  Skoro Antoni to Gałdi.

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 5 razy 1

  "Hołd rodzinie" - myślałabym, że Bogu... Ale nie, katolicy kolejny raz pokazują, że ich dzisiejsze rozumienie religii sprowadza się już do kultu zygot, przymusowego seksu małżeńskiego i nękania osób nieheteronormatywnych.

 • kniazwitold

  Oceniono 8 razy 0

  Czy oni tam zawsze muszą budować kościoły?

  Nie mogą kiedyś jakiegoś zamtuza?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX