Wybierz tę porę dnia, a unikniesz turbulencji i opóźnień. Stewardessa: Nie mówimy tego pasażerom

Lęk przed lataniem paraliżuje wiele osób, niektórzy pewnie woleliby zostać w domu niż wsiąść do samolotu. Okazuje się, że jest sposób, dzięki któremu można uniknąć turbulencji, a przy okazji zmniejszyć ryzyko spóźnienia.

Turbulencje to właściwie nieodłączna część podróży samolotem. Choć piloci przekonują, że nie są one groźne, niektórzy pasażerowie bardzo się ich boją. Jeżeli jesteś jedną z takich osób, powinieneś rezerwować bilety na lot o konkretnej porze dnia. O ile jest to oczywiście możliwe.

Stewardessa Anya Mary, cytowana przez Daily Express, zdradza, że jest to jedna z rzeczy, których załoga raczej nie mówi pasażerom. - Loty poranne są lepsze - przekonuje. Jej słowa potwierdza Jerry Johnson, pilot z Los Angeles. - Jeśli jesteś pasażerem, który stresuje się podróżą, zarezerwuj poranny lot - radzi. Ma to związek z nagrzewaniem się ziemi i podmuchami powietrza, które rano są łagodniejsze. - Po południu ich gwałtowność wzrasta, bardziej prawdopodobne są też burze, a co za tym idzie, jest większe ryzyko wystąpienia turbulencji - dodaje.

Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Inny pilot radzi natomiast, które miejsce w samolocie zająć, aby wstrząsy odczuwać jak najmniej. - Najlepiej usiąść na skrzydle lub w jego pobliżu. Najgorzej jest z tyłu, tam turbulencje są bowiem najmocniej odczuwalne - wyjaśnia Patrick Smith, autor książek "Ask the Pilot" i "Cockpit Confidential". Porównuje on samolot do huśtawki, tłumacząc, że kiedy siedzisz w środku, nie ruszasz się aż tak bardzo.

Kto rano wstaje, ten będzie na czas

Wybieranie porannych lotów ma też inną zaletę. Analiza, przeprowadzona na podstawie statystyk z amerykańskiego Biura Transportu wykazała, że poranne loty najrzadziej się opóźniają, a najkrótsze opóźnienia dotyczą wylotów pomiędzy godziną 6 a 10 rano. Sięgają one nie więcej niż 10 minut.

Im późniejsza godzina, tym większa szansa na opóźniony lot. Szczyt przypada na okolice godziny 18:00, kiedy samoloty spóźniają się o około 20 minut.

Statystyki pokazują też, w które dni jest najwięcej opóźnień. Najgorzej jest w piątki, kiedy nawet 30 proc. lotów odbywa się z opóźnieniem. Z kolei najlepszym dniem na podróż jest sobota.

Może zainteresuje cię też: Źle znosisz podróż samolotem? Zabierz ze sobą na pokład piłkę tenisową [WYJAŚNIAMY]

Więcej o: