Wybierz tę porę dnia, a unikniesz turbulencji i opóźnień. Stewardessa: Nie mówimy tego pasażerom

Lęk przed lataniem paraliżuje wiele osób, niektórzy pewnie woleliby zostać w domu niż wsiąść do samolotu. Okazuje się, że jest sposób, dzięki któremu można uniknąć turbulencji, a przy okazji zmniejszyć ryzyko spóźnienia.

Turbulencje to właściwie nieodłączna część podróży samolotem. Choć piloci przekonują, że nie są one groźne, niektórzy pasażerowie bardzo się ich boją. Jeżeli jesteś jedną z takich osób, powinieneś rezerwować bilety na lot o konkretnej porze dnia. O ile jest to oczywiście możliwe.

Stewardessa Anya Mary, cytowana przez Daily Express, zdradza, że jest to jedna z rzeczy, których załoga raczej nie mówi pasażerom. - Loty poranne są lepsze - przekonuje. Jej słowa potwierdza Jerry Johnson, pilot z Los Angeles. - Jeśli jesteś pasażerem, który stresuje się podróżą, zarezerwuj poranny lot - radzi. Ma to związek z nagrzewaniem się ziemi i podmuchami powietrza, które rano są łagodniejsze. - Po południu ich gwałtowność wzrasta, bardziej prawdopodobne są też burze, a co za tym idzie, jest większe ryzyko wystąpienia turbulencji - dodaje.

Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Inny pilot radzi natomiast, które miejsce w samolocie zająć, aby wstrząsy odczuwać jak najmniej. - Najlepiej usiąść na skrzydle lub w jego pobliżu. Najgorzej jest z tyłu, tam turbulencje są bowiem najmocniej odczuwalne - wyjaśnia Patrick Smith, autor książek "Ask the Pilot" i "Cockpit Confidential". Porównuje on samolot do huśtawki, tłumacząc, że kiedy siedzisz w środku, nie ruszasz się aż tak bardzo.

Kto rano wstaje, ten będzie na czas

Wybieranie porannych lotów ma też inną zaletę. Analiza, przeprowadzona na podstawie statystyk z amerykańskiego Biura Transportu wykazała, że poranne loty najrzadziej się opóźniają, a najkrótsze opóźnienia dotyczą wylotów pomiędzy godziną 6 a 10 rano. Sięgają one nie więcej niż 10 minut.

Im późniejsza godzina, tym większa szansa na opóźniony lot. Szczyt przypada na okolice godziny 18:00, kiedy samoloty spóźniają się o około 20 minut.

Statystyki pokazują też, w które dni jest najwięcej opóźnień. Najgorzej jest w piątki, kiedy nawet 30 proc. lotów odbywa się z opóźnieniem. Z kolei najlepszym dniem na podróż jest sobota.

Może zainteresuje cię też: Źle znosisz podróż samolotem? Zabierz ze sobą na pokład piłkę tenisową [WYJAŚNIAMY]

Komentarze (51)
Wybierz tę porę dnia, a unikniesz turbulencji i opóźnień. Stewardessa: Nie mówimy tego pasażerom
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 74 razy 68

  Zapomniała dodać, żeby nie latać w piątek po południu, bo wtedy zawsze pada deszcz. Wiem, bo leciałem tak trzy razy i padało.

 • diesel_poznan

  Oceniono 22 razy 20

  Dobrze, że samoloty latają w interesującym mnie kierunku co 15 minut, to sobie mogę wybrać najbardziej pasującą porę :) A jak wykupię wycieczkę w biurze podróży to poproszę, żeby rano czarter puścili.

 • siwywaldi

  Oceniono 23 razy 17

  Sraty pierdaty.
  Dla mnie NAJLEPSZA pora na lot jest taka, dzięki której NIE MUSZE koczować kilka godzin w recepcji hotelu w oczekiwaniu na zwolnienie zarezerwowanego pokoju. Albo zwalniać ten pokój i później bez celu obijać się parę godzin w oczekiwaniu na czas odlotu samolotu. :-(

  A turbulencje? Raz są, innym razem ich nie ma. Zresztą można się do nich przyzwyczaić.

 • ltte

  Oceniono 10 razy 6

  Najwięcej opóźnień ma LOT rano. Jakiś baran wymyślił u nich taką egzotyczną logistykę, która polega na optymalizacji już od rana. Tak ustawiają loty, żeby do Warszawy samoloty przylatywały rano. Ma to jakieś uzasadnienie biznesowe. Tyle, że rano często jest mgła na Okęciu i samoloty nie mogą lądować. Mogą startować, tylko muszą tam być. Nie mogą też wylecieć poranni pasażerowie, bo ich samoloty nie przyleciały. I całą optymalizację diabli biorą.

 • heliheli

  Oceniono 9 razy 5

  najlepi leciec prywatnym dzetem z modlina na szopena . Sie uniknie korkow w srodmiesciu wtedy

 • polak66maly

  Oceniono 3 razy 3

  LOT-em to i rano jest wszystko opoznione.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX